2013.12.18

Dotacje unijne 2014

Kto może liczyć na pomoc z nowego budżetu UE? Przede wszystkim przedsiębiorcy, także ci najmniejsi. Jednak dzięki realizacji niektórych inwestycji mogą skorzystać wszyscy Polacy.

Przez ostatnie miesiące trwały burzliwe dyskusje o nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Polska ma otrzymać 105,8 mld euro. To o 4,3 mld euro więcej niż w ostatnim unijnym budżecie. Pierwszy raz w historii budżet UE będzie mniejszy od poprzedniego. Mimo to nasz kraj będzie największym beneficjentem.

72,9 mld euro - tyle trafi do naszego kraju na realizację polityki spójności (dla porównania - polityka rolna pochłonie 28,5 mld euro). To więcej o 3,9 mld euro niż w latach 2007-2013. Te środki zostaną przeznaczone na wyrównywanie poziomu rozwoju między krajami i regionami UE. Ponadto Rada Europejska zdecydowała, że poziom zaangażowania środków unijnych w poszczególnych regionach kraju wzrośnie z 75 proc. do 85 proc. Wyjątkiem jest Mazowsze, gdzie maksymalny udział będzie o 5 proc. niższy niż w pozostałej części kraju. Wyższy poziom dofinansowania unijnych projektów oznacza 11 mld euro oszczędności.

Infrastruktura i środowisko

W latach 2014-2020 unijne dotacje trafią do Polski głównie w celu poprawy stanu infrastruktury i środowiska. To dobra wiadomość z punktu widzenia rozwoju naszego kraju, bo takie inwestycje nie tylko poprawiają jakość naszego życia, ale również sprzyjają tworzeniu nowych miejsc pracy. Rekordzistą jest woj. śląskie - dostanie ponad 3 mld euro.

To jednak nie wszystko, bo każdy region ma szanse na dodatkowe dotacje w ramach programów przyznawanych krajom członkowskim na szczeblu krajowym. Większość środków będzie dostępna w ramach doskonale znanego nad Wisłą programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego główny cel to - jak czytamy w projekcie programu, który w listopadzie wciąż jeszcze poddawano konsultacjom społecznym - "wsparcie gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów i przyjaznej środowisku oraz sprzyjającej spójności terytorialnej i społecznej".

Zobacz także: Gwarancje de minimis - jak to działa?

Rozwój technologii i eko-inwestycje

Małe i średnie przedsiębiorstwa, jednostki naukowe, klastry, a także fundusze kapitałowe będą mogły ubiegać się o wsparcie z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój, który zastąpi Innowacyjną Gospodarkę. Co ważne, w głównej mierze będą to dotacje bezzwrotne. Ich otrzymanie uzależnione jest od spełnienia wszystkich formalności (zasady realizacji programu znajdują się tutaj). Inteligentny Rozwój umożliwi wspieranie badań naukowych i rozwój nowych technologii.

 • Przedsiębiorcy, którym brakuje kapitału, nie muszą interesować się tylko programem Inteligentny Rozwój.

Od lat Bruksela przywiązuje duże znaczenie do troski o stan środowiska naturalnego, dlatego w nowej perspektywie finansowej kilkadziesiąt miliardów euro jest zarezerwowane na wsparcie inwestycji ekologicznych. Także i w tym przypadku chodzi o bezzwrotne dotacje.

Wsparcie dla eksporterów

Firmy powinny pamiętać o dwóch instrumentach umożliwiających pozyskiwanie wsparcia z innych funduszy niż krajowe. Taką możliwość daje m.in. program Horyzont 2020. To największy w historii program finansowania badań naukowych w Unii (wart ponad 70 mld euro, z czego kilka miliardów przypadnie Polsce), które mają m.in. wzmocnić rolę UE w przemyśle. W praktyce oznacza to np. możliwość sfinansowania prac badawczo-rozwojowych dzięki kredytowi otrzymanemu na preferencyjnych warunkach.

Z kolei eksporterzy będą mogli ubiegać się o wsparcie z programu COSME. Do jego celów należy m.in. wspieranie tworzenia i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw oraz poprawa i wzmacnianie ich konkurencyjności. Program ma ułatwić dostęp do finansowania w formie kapitału własnego i pożyczek.

Nie tylko dla młodych

 • W nowej perspektywie finansowej będzie funkcjonował także program operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (następca programu Kapitał Ludzki).

Jego celem jest m.in. wsparcie na rynku pracy osób mających od 15 do 24 lat. Z jego dobrodziejstw będą mogły także korzystać osoby starsze, bo wesprze działania zmierzające do wzrostu zatrudnienia, poprawy mobilności pracowników oraz inwestowania w edukację. Pieniądze z programu mają ponadto wspierać działalność przedsiębiorstw oraz organizowanie staży i praktyk zagranicznych z zakresu kształcenia zawodowego.

Mariusz Tomczak

Zobacz także: Gwarancje de minimis dla kredytów inwestycyjnych

  • Moja firma

   2014.10.07

   Gwarancja bankowa? Czemu nie!

   Gwarancja bankowa buduje wiarygodność firmy w oczach jej kontrahentów, zapewnia większą swobodę działania i lepszą pozycję negocjacyjną. Z tego instrumentu korzystają zarówno firmy prowadzące działalność od lat, jak i nowe podmioty.

   więcej
  • Moja firma

   2014.10.01

   Bez terminala w firmie ani rusz!

   Z każdym rokiem rośnie w Polsce liczba zarówno wydawanych kart płatniczych, jak i transakcji dokonywanych przy ich pomocy. Z ostatnich danych NBP wynika, że posiada je już 66 proc. Polaków. Dlatego terminal płatniczy, umożliwiający klientom płatność kartą lub telefonem, powinien być dla właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw narzędziem pomocnym w codziennym biznesie.

   więcej
  • Moja firma

   2014.09.18

   Ponad 20 tys. miejsc pracy dzięki kredytom z gwarancją de minimis

   Program gwarancji de minimis sprzyja rozwojowi firm: z jego pomocą powstało ponad 22 tys. nowych miejsc pracy – wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). W trwającej od 18 miesięcy akcji 23 banki udzieliły firmom kredytów z gwarancjami o wartości 22 mld, z czego aż 6,1 mld - PKO Bank Polski.

   więcej
  • Moja firma

   2014.09.15

   Zdalne otwieranie rachunków dla firm

   Zakup jednego z czterech pakietów biznesowych dla firm oferowanych przez PKO Bank Polski stał się jeszcze prostszy i wygodniejszy. Od września osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki cywilne mogą otworzyć pakiety biznesowe przez internet – umowę dostarczy kurier.

   więcej
  • Moja firma

   2014.09.11

   Ekspansja za granicę

   Polski eksport podnosi się po okresie globalnego kryzysu gospodarczego. Chociaż trend chwilowo został spowolniony przez niestabilną sytuację na Ukrainie, to eksperci nie mają wątpliwości, że umiędzynarodowienie polskiej gospodarki będzie wzrastać.

   więcej
  • Moja firma

   2014.09.09

   Zarabianie przez oszczędzanie, czyli skąd czerpać środki na rozwój firmy

   Z innych produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych korzystają mikroprzedsiębiorstwa, po inne rozwiązania sięgają największe korporacje. Szefów mniejszych i większych organizacji łączy jedno: świadomość, że nadwyżki finansowe powinny „pracować” przez całą dobę, zapewniając firmie dodatkowy zastrzyk środków.

   więcej
  Pokaż więcej