2013.12.18

Dotacje unijne 2014

Kto może liczyć na pomoc z nowego budżetu UE? Przede wszystkim przedsiębiorcy, także ci najmniejsi. Jednak dzięki realizacji niektórych inwestycji mogą skorzystać wszyscy Polacy.

Przez ostatnie miesiące trwały burzliwe dyskusje o nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Polska ma otrzymać 105,8 mld euro. To o 4,3 mld euro więcej niż w ostatnim unijnym budżecie. Pierwszy raz w historii budżet UE będzie mniejszy od poprzedniego. Mimo to nasz kraj będzie największym beneficjentem.

72,9 mld euro - tyle trafi do naszego kraju na realizację polityki spójności (dla porównania - polityka rolna pochłonie 28,5 mld euro). To więcej o 3,9 mld euro niż w latach 2007-2013. Te środki zostaną przeznaczone na wyrównywanie poziomu rozwoju między krajami i regionami UE. Ponadto Rada Europejska zdecydowała, że poziom zaangażowania środków unijnych w poszczególnych regionach kraju wzrośnie z 75 proc. do 85 proc. Wyjątkiem jest Mazowsze, gdzie maksymalny udział będzie o 5 proc. niższy niż w pozostałej części kraju. Wyższy poziom dofinansowania unijnych projektów oznacza 11 mld euro oszczędności.

Infrastruktura i środowisko

W latach 2014-2020 unijne dotacje trafią do Polski głównie w celu poprawy stanu infrastruktury i środowiska. To dobra wiadomość z punktu widzenia rozwoju naszego kraju, bo takie inwestycje nie tylko poprawiają jakość naszego życia, ale również sprzyjają tworzeniu nowych miejsc pracy. Rekordzistą jest woj. śląskie - dostanie ponad 3 mld euro.

To jednak nie wszystko, bo każdy region ma szanse na dodatkowe dotacje w ramach programów przyznawanych krajom członkowskim na szczeblu krajowym. Większość środków będzie dostępna w ramach doskonale znanego nad Wisłą programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego główny cel to - jak czytamy w projekcie programu, który w listopadzie wciąż jeszcze poddawano konsultacjom społecznym - "wsparcie gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów i przyjaznej środowisku oraz sprzyjającej spójności terytorialnej i społecznej".

Zobacz także: Gwarancje de minimis - jak to działa?

Rozwój technologii i eko-inwestycje

Małe i średnie przedsiębiorstwa, jednostki naukowe, klastry, a także fundusze kapitałowe będą mogły ubiegać się o wsparcie z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój, który zastąpi Innowacyjną Gospodarkę. Co ważne, w głównej mierze będą to dotacje bezzwrotne. Ich otrzymanie uzależnione jest od spełnienia wszystkich formalności (zasady realizacji programu znajdują się tutaj). Inteligentny Rozwój umożliwi wspieranie badań naukowych i rozwój nowych technologii.

 • Przedsiębiorcy, którym brakuje kapitału, nie muszą interesować się tylko programem Inteligentny Rozwój.

Od lat Bruksela przywiązuje duże znaczenie do troski o stan środowiska naturalnego, dlatego w nowej perspektywie finansowej kilkadziesiąt miliardów euro jest zarezerwowane na wsparcie inwestycji ekologicznych. Także i w tym przypadku chodzi o bezzwrotne dotacje.

Wsparcie dla eksporterów

Firmy powinny pamiętać o dwóch instrumentach umożliwiających pozyskiwanie wsparcia z innych funduszy niż krajowe. Taką możliwość daje m.in. program Horyzont 2020. To największy w historii program finansowania badań naukowych w Unii (wart ponad 70 mld euro, z czego kilka miliardów przypadnie Polsce), które mają m.in. wzmocnić rolę UE w przemyśle. W praktyce oznacza to np. możliwość sfinansowania prac badawczo-rozwojowych dzięki kredytowi otrzymanemu na preferencyjnych warunkach.

Z kolei eksporterzy będą mogli ubiegać się o wsparcie z programu COSME. Do jego celów należy m.in. wspieranie tworzenia i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw oraz poprawa i wzmacnianie ich konkurencyjności. Program ma ułatwić dostęp do finansowania w formie kapitału własnego i pożyczek.

Nie tylko dla młodych

 • W nowej perspektywie finansowej będzie funkcjonował także program operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (następca programu Kapitał Ludzki).

Jego celem jest m.in. wsparcie na rynku pracy osób mających od 15 do 24 lat. Z jego dobrodziejstw będą mogły także korzystać osoby starsze, bo wesprze działania zmierzające do wzrostu zatrudnienia, poprawy mobilności pracowników oraz inwestowania w edukację. Pieniądze z programu mają ponadto wspierać działalność przedsiębiorstw oraz organizowanie staży i praktyk zagranicznych z zakresu kształcenia zawodowego.

Mariusz Tomczak

Zobacz także: Gwarancje de minimis dla kredytów inwestycyjnych

  • Moja firma

   2014.08.27

   Konto firmowe - internetowo i mobilnie

   Klienci, którzy otwierają rachunek bieżący, od razu chcą korzystać z systemu bankowości elektronicznej. Można powiedzieć, że jest to usługa nierozerwalnie związana z rachunkiem, także firmowym.

   więcej
  • Moja firma

   2014.07.29

   Nowa ustawa o prawach konsumenta

   17 czerwca 2014 r. prezydent RP podpisał nową ustawę o prawach konsumenta, która wejdzie w życie 25 grudnia br. Do tego momentu mamy czas, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę zmieni i jakie znaczenie będzie miała dla przedsiębiorców, a jakie dla konsumentów.

   więcej
  • Moja firma

   2014.07.09

   Atrakcyjna oferta dla rolników w PKO Banku Polskim

   Obniżona opłata za prowadzenie rachunku, kredyt inwestycyjny na zakup maszyn rolniczych nawet na 20 lat i wysokie oprocentowanie lokowanych oszczędności. To najważniejsze elementy kierowanej do rolników oferty PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Moja firma

   2014.07.04

   Dariusz Miłek – „Król butów”

   Zdaniem „króla rynku obuwniczego” w biznesie liczy się: pracowitość, talent i… szczęście. Z naciskiem na to ostatnie. Rynek obuwia jest jak Tour de France. W tym wyścigu przetrwać mogą tylko najsilniejsi.

   więcej
  • Moja firma

   2014.05.28

   Coworking - przestrzenie wielobranżowe

   Jeśli zawodowo sam sobie jesteś sterem i okrętem - nikt nie wymaga od ciebie odbijania karty u bram biura. Z drugiej strony często nie możesz skupić się na pracy w we własnym mieszkaniu. Warto wtedy pomyśleć o wynajęciu przestrzeni w biurze coworkingowym.

   więcej
  • Moja firma

   2014.05.28

   Akredytywa dokumentowa: bezpieczne rozliczenia między kontrahentami

   Rozliczenia między kontrahentami bywają obarczone dość wysokim ryzykiem, zwłaszcza jeśli chodzi o transakcje w handlu międzynarodowym. Przedsiębiorcy, którzy chcą je zminimalizować, mają do dyspozycji instrumenty bankowe, pozwalające zrealizować ten cel, np. poprzez wybór akredytywy dokumentowej jako formy rozliczenia transakcji handlowej. Warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

   więcej
  Pokaż więcej