2014.09.18

Ponad 20 tys. miejsc pracy dzięki kredytom z gwarancją de minimis

Program gwarancji de minimis sprzyja rozwojowi firm: z jego pomocą powstało ponad 22 tys. nowych miejsc pracy – wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). W trwającej od 18 miesięcy akcji 23 banki udzieliły firmom kredytów z gwarancjami o wartości 22 mld, z czego aż 6,1 mld - PKO Bank Polski.

Gwarancja de minimis pozwoliła na inwestycje dające 22,5 tys. miejsc pracy

Badanie BGK pokazało, że pozyskanie dodatkowych środków na rozwój firm dzięki gwarancjom de minimis nie tylko zahamowało proces redukcji zatrudnienia, ale też, w niektórych firmach, przyczyniło się do jego zwiększania. BGK szacuje, że we wszystkich firmach uczestniczących w programie stworzono łącznie około 22,5 tys. nowych miejsc pracy.

  • Prawie 60 proc. firm uczestniczących w programie mogło dokonać inwestycji w wyniku otrzymania kredytu z gwarancją de minimis.

W ciągu 18 miesięcy trwania programu skorzystało z niego 65 tysięcy przedsiębiorców, a akcja kredytowa przekroczyła 22 mld złotych. Wartość gwarancji wyniosła ponad 13 mld. Niemal 20 proc. uczestniczących w programie przedsiębiorstw to firmy, które bez gwarancji nie dostałyby kredytu. Prawie połowa z firm, które pozyskały kredyt z gwarancją, to przedsiębiorstwa młode lub dopiero rozpoczynające działalność.

Spośród 23 banków udzielających kredyty z gwarancjami de minimis PKO Bank Polski jest największym kredytodawcą. Obsługuje ok. 40 proc. przedsiębiorców korzystających z tego programu. Aktualnie z tej oferty korzysta ponad 27 tys. klientów Banku, którzy podpisali ponad 30 tys. umów. Łączna wartość udzielonych im kredytów wynosi ok. 6,1 mld zł.

Kredyty obrotowe z gwarancją stanowią źródło pozyskania środków na finansowanie bieżących wydatków firmy związanych między innymi z zaopatrzeniem, produkcją, sprzedażą, zapłatą składek ZUS czy wypłatą wynagrodzeń dla pracowników. Zabezpieczenie gwarantowane przez BGK może sięgać nawet 60 proc. kwoty kredytu, a jego maksymalna wysokość wynosi 3,5 miliona złotych.

Dodatkowym bonusem dla klientów Banku jest wydłużony z 12 do 24 miesięcy okres kredytowania dla kredytów w rachunku bieżącym i kredytów odnawialnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu po roku klienci nie muszą ponownie składać wniosku o przedłużenie terminu obowiązywania umowy kredytu, co pozwala oszczędzić czas i daje komfort zabezpieczenia płynności finansowej firmy. Wszelkie formalności związane z uzyskaniem gwarancji są realizowane bezpośrednio w PKO Banku Polskim, dzięki czemu klient może uzyskać finansowanie nawet w 1 dzień


  • Zalety oferty kredytu z gwarancją de minimis:

    • Niski koszt zabezpieczenia – roczna prowizja w wysokości 0,5 proc. kwoty gwarancji.
    • Długi okres kredytowania - możliwość korzystania z kredytu w rachunku bieżącym BIZNES PARTNER przez okres 24 miesięcy.
    • Minimum formalności - ograniczenie wymogów dokumentowych związanych z uzyskaniem gwarancji.
    • Szybki dostęp do środków z kredytu.

Szymon Pinderak
ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Gwarancja de minimis – jak to działa?

Gwarancje de minimis dla kredytów inwestycyjnych

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png