2015.05.21

Wszystko o IKO. Odcinek 12: płatności za pomocą IKO w opłatomatach PKO Banku Polskiego

Użytkownicy aplikacji IKO mogą swoimi telefonami dokonywać opłat na rzecz miasta w opłatomatach - specjalnych, samoobsługowych urządzeniach znajdujących się w kilku wybranych urzędach we Wrocławiu, Szczecinie i Stargardzie Szczecińskim. Dzięki temu unikają kolejek, nie muszą też mieć przy sobie gotówki ani karty, aby załatwić ważną sprawę.

Opłatomaty PKO Banku Polskiego to samoobsługowe urządzenia umożliwiające dokonywanie opłat na rzecz miasta, w tym m.in. podatków czy opłat związanych z wydawaniem różnego rodzaju dokumentów. Opłat można w nich dokonywać gotówką i kartą płatniczą (w tym zbliżeniowo), a także aplikacją mobilną IKO. Z płatności mobilnych w opłatomatach mogą korzystać wszyscy użytkownicy aplikacji IKO – klienci PKO Banku Polskiego, Inteligo, ale także osoby niezwiązane z bankiem, używające portmonetki IKO.

Opłatomat PKO Banku Polskiego 

Aby dokonać opłaty na rzecz miasta za pomocą telefonu z aplikacją IKO, na ekranie opłatomatu wybierz rodzaj opłaty (podatek, opłata za prawo jazdy itd.). Następnie wypełnij dane – można je wpisać ręcznie, używając do tego wirtualnej klawiatury opłatomatu lub zeskanować dowód osobisty, dzięki czemu dane zostaną zaczytane automatycznie. Zaakceptuj dane, a następnie wybierz formę płatności – wśród nich bez trudu znajdziesz ikonkę IKO:

Opłatomat - IKO 

Uruchom na swoim telefonie aplikację, korzystając z nadanego podczas aktywacji kodu PIN. Na ekranie głównym pojawi się 6-cyfrowy kod. Wpisz go na ekranie opłatomatu, a następnie potwierdź transakcję. W zależności od indywidualnych ustawień bezpieczeństwa i od kwoty, aplikacja IKO poinformuje cię o dokonanej transakcji, poprosi o jej potwierdzenie przyciskiem „tak” lub kodem PIN (do transakcji w opłatomatach stosowane są te same limity co dla transakcji dokonywanych w terminalach płatniczych w sklepach). Gotowe! Opłata administracyjna na rzecz miasta została wykonana pomyślnie.

Opłatomat wydrukuje 2 potwierdzenia – jedno to potwierdzenie dokonania opłaty, które należy dołączyć np. do wniosku o wydanie prawa jazdy czy do dokumentacji podatkowej, drugie zaś to potwierdzenie dokonania transakcji płatniczej.

Opłatomaty PKO Banku Polskiego akceptują również płatności czekami BLIK wygenerowanymi w aplikacji IKO. Schemat postępowania jest podobny, jak powyżej, z tą różnicą, że na ekranie opłatomatu wpisujemy 9-cyfrowy numer czeku BLIK, zaś 4-cyfrowe hasło do czeku wpisujemy na zewnętrznej klawiaturze znajdującej się w opłatomacie:

Opłatomat - kody BLIK 

Karolina Tomczak
Ekspert PKO Bank Polski

Czytaj także:

Wszystko o IKO. Odcinek 1: aktywacja

Wszystko o IKO. Odcinek 2: wypłata gotówki z bankomatu kodem i czekiem BLIK

Wszystko o IKO. Odcinek 3: płacenie kodem BLIK z aplikacji IKO w sklepach tradycyjnych

Wszystko o IKO. Odcinek 4: płacenie w sklepach internetowych poprzez usługę "płacę z BLIK"

Wszystko o IKO. Odcinek 5: przelewy na numer telefonu w aplikacji IKO

Wszystko o IKO. Odcinek 6: przelewy zwykłe na numer rachunku bankowego, zdefiniowane i własne w aplikacji IKO

Wszystko o IKO. Odcinek 7: Generowanie i realizowanie 9-cyfrowych czeków BLIK w aplikacji IKO

Wszystko o IKO. Odcinek 8: szybkie płatności bez logowania do aplikacji IKO

Wszystko o IKO. Odcinek 9: wyszukiwanie najbliższych sklepów, bankomatów i oddziałów PKO Banku Polskiego na mapie w IKO

Wszystko o IKO. Odcinek 10: sprawdzanie salda i historii transakcji w IKO, kursów walut oraz korzystanie z trybu demo

Wszystko o IKO. Odcinek 11: zakładanie lokat w aplikacji IKO

loaderek.gifoverlay.png