2014.12.02

10 rzeczy, które zastąpi twój smartfon

Smartfon jest dziś w stanie w pełni zastąpić wiele przedmiotów codziennego użytku. Karty płatnicze, mapy czy zwykłe urządzenia biurowe - lista rzeczy, które funkcjonują w formie aplikacji stale się wydłuża. Poniżej przedstawiamy te najbardziej przydatne.

10 rzeczy, które zastąpi twój smartfon

1. Karty płatnicze. Płatności z użyciem telefonu nie są już nowinką technologiczną. Wychodząc z domu wystarczy zabrać ze sobą telefon. Płacić można za podaniem kodu jednorazowego (np. IKO) lub np. zegarkiem z możliwością płacenia zbliżeniowego (dostępny dla posiadaczy rachunku PKO Konto dla Młodych). W ten sam sposób można też wypłacić gotówkę z niektórych bankomatów.

2. Placówka bankowa. Każdy, kto przekonał się już do bankowości elektronicznej i z jej wykorzystaniem wykonuje większość podstawowych operacji, powinien spróbować przenieść swój bank do telefonu. Programy umożliwiające obsługę konta przez smartfona oferuje większość banków komercyjnych. Z ich pomocą można zlecać przelewy, spłacać karty czy zakładać lokaty.

3. Karty lojalnościowe. Portfel wypchany po brzegi kartami lojalnościowymi i rabatowymi to już codzienność. Są jednak aplikacje, które agregują wirtualne karty lojalnościowe. Wystarczy jedynie zrobić zdjęcie naszej karty, by program skopiował jej dane do "wirtualnego portfela" w telefonie. W kasie sklepowej zamiast wyciągać tę tradycyjną, wystarczy pokazać ekran samartfona, na którym wyświetli się kod naszej e-karty.

4. Papierowe paragony. Podstawą gwarancji zakupu jest paragon fiskalny. Niestety z biegiem czasu blakną, a po dwóch latach często stają się kompletnie nieczytelne. Są jednak programy, które skanują i przechowują paragony. Taki zeskanowany dokument jest tak samo ważny, jak papierowy odpowiednik, a sprzedawca nie ma prawa zakwestionować jego legalności.

5. Papierowe bilety. Coraz częściej spotykamy się z możliwością mobilnego zakupu biletów. Najbardziej popularne są bilety komunikacji miejskiej, które w wersjach elektronicznych funkcjonują już w większości dużych miast. Ale komórką można też opłacić bilet na Koleje Mazowieckie, bilet parkingowy czy nawet na seans filmowy. Lista podmiotów stale rośnie.

6. Notatnik i kalendarz. To już jedna z podstawowych funkcji telefonu. Warto jednak wiedzieć, że możliwości aplikacji zastępujących zwykłe notatniki są naprawdę szerokie. Bez trudu wyślemy do nich jednym "klikiem" ciekawy artykuł z gazety, zamiast robić notatkę, wkleimy zdjęcie czy nagramy plik audio. Takie materiały trafiają do tzw. chmury, więc nie zajmują nam miejsca na telefonie.

7. Narzędzia biurowe. Wystarczy odrobina wprawy, by z powodzeniem napisać na smartfonie nawet niedługi artykuł. Bez problemu odczytamy arkusze kalkulacyjne z wyliczeniami i zrobimy firmową prezentację. A jeśli potrzebujemy skopiować tekst z gazety, telefon z powodzeniem zastąpi nam skaner.

8. Kupony rabatowe. Coraz więcej sieci handlowych i restauracji oferuje użytkownikom smartfonów elektroniczne wersje tradycyjnych kuponów rabatowych. Wystarczy przy kasie sklepowej pokazać ekran samrtfona z wybranym kuponem. Czasami zniżki mobilne są wyższe niż w przypadku zwykłych kuponów papierowych.

9. Papierowy rozkład jazdy. Osoby, które podróżują pociągami lub komunikacją miejską powinny zainstalować na telefonie rozkłady jazdy. Takie aplikacje poinformują nie tylko o godzinie najbliższego autobusu, ale także pomogą zaplanować trasę. A jeśli pociąg ma opóźnienie, odpowiedni komunikat pojawi się na ekranie smartfona. Istnieją też aplikacje, które pozwolą nam zamawiać w niektórych sieciach taksówki.

10. Papierowe mapy. Większość nowoczesnych smartfonów z powodzeniem zastąpi dziś tradycyjne papierowe mapy. Telefony wyposażone są w moduły GPS, które precyzyjnie wyznaczają pozycję użytkownika. Niezależnie od tego, czy mapa używana jest w terenie, czy w dżungli miejskiej, bez trudu poradzi sobie z wyznaczeniem trasy i dorowadzeniem do celu.

Lista przedmiotów, które może zastąpić smartfon, jest znacznie szersza. Da się go zmienić nawet w poziomicę, latarkę, pulsometr czy elektroniczną nianię. Warto jednak pamiętać, by nosić ze sobą ładowarkę. Intensywne eksploatowanie smartfona znacznie skraca czas życia jego baterii.

Wojciech Boczoń
Bankier.pl

Czytaj także:

Aplikacja zmieniające nasze podejście do zakupów

System płatności mobilnych BLIK coraz bliżej!

loaderek.gifoverlay.png