2013.12.05

Książka, audiobook czy e-book?

W ciągu dekady odsetek „nieczytających” Polaków wzrósł z 44,4 proc. do 60,8 proc. Ustabilizowała się jedynie liczba osób, które czytają dużo i regularnie. Ubiegłoroczne wyniki badań czytelnictwa w Polsce przygotowane przez Bibliotekę Narodową mówią jasno – coraz mniej chce się nam czytać.

Problem spadku tradycyjnego czytelnictwa w Polsce znany jest od wielu lat. Jeszcze dekadę temu odsetek osób sięgających regularnie po książkę był dwukrotnie wyższy niż obecnie. Rozrywki i sposobów na spędzanie wolnego czasu szukamy w innych obszarach życia.

Internet górą

Uwielbiamy nowoczesne technologie. Ich rozwojowi sprzyja wzrost dostępu do internetu. Coraz większa liczba Polaków ma smartfony i tablety, dzięki którym sieć jest praktycznie wszędzie. Logiczne wydaje się więc szukanie nowych czytelników wśród pasjonatów nowoczesnych technologii.

  • Niestety, popularność e-booków czy audiobooków w dalszym ciągu stoi na stosunkowo niskim poziomie, chociaż aż 52 proc. ankietowanych mieszkańców stolicy w badaniu InnovatonPR stwierdziło, że przyszłością książek są wydania elektroniczne.

Taka "e-książka" jest lżejsza od tradycyjnej, a na dodatek na jednym czytniku zmieści się wiele publikacji. W przyszłości przewagą e-booków może stać się ich niższa cena. Na razie jednak niewielka część czytelników przerzuciła się całkowicie na wersję elektroniczną - większość z nich równolegle sięga po e-booki i tradycyjne wydania.

  • W 2013 roku Bank wprowadził nowe kanały komunikacji z klientami. "Poradnik Bankowy" i "Brawo Bank", które do tej pory dostępne były tylko w wydaniu papierowym, pojawiły się w wersji na tablety i smartfony.

Wiedza dzięki elektronice

Jest szansa, że elektroniczna forma pozyskiwania wiedzy i informacji przyjmie się szybciej i szerzej na innym polu. W Małopolsce powstała niedawno pierwsza "Cyfrowa Klasa" wdrażająca zdigitalizowane rozwiązania do nieco podstarzałego systemu szkolnictwa. Działa ona, opierając się na systemie Android, dla którego dostępne są darmowe aplikacje edukacyjne. Idąc z duchem czasu, wydawnictwo WSiP postanowiło wydać swoje podręczniki dla klas 4 i 5 szkół podstawowych oraz klas 1 i 2 szkół ponadgimnazjalnych w formie elektronicznej. E-podręczniki dostępne są na smartfony, tablety i komputery PC.

Zobacz także: Cyfrowa klasa

Urządzenia mobilne wykorzystujemy często także do poszukiwania informacji. Jak wynika z badania Eniro Polska, blisko połowa Polaków ściąga aplikacje, które do tego służą. Dzięki nim uzyskujemy wiedzę na temat produktów, usług, rozrywki, rozkładów jazdy.

Inteligentne urządzenia

Świat doczekał się wprowadzenia inteligentnych zegarków, które synchronizują się z naszymi telefonami, wyświetlają najważniejsze informacje i powiadomienia. Pozwalają na głosowe wyszukiwanie wiadomości, robienie zdjęć czy prowadzenie rozmów telefonicznych.

  • Prawdziwą rewolucją staną się jednak najprawdopodobniej nowoczesne okulary, które już zostały opracowane przez Google.

Dzięki taim okularom zobaczymy obrazy "jak na dłoni" - dotrą do naszych oczu, jednocześnie nakładając się na widziany przez nas świat rzeczywisty. Znalezienie drogi np. do najbliższej restauracji już niedługo będzie prostsze niż kiedykolwiek.

Technologia wprowadza nową jakość do naszego życia. Pozostaje tylko pytanie - czy się przyjmie? A może raczej: kiedy stanie się powszechna?

Bartosz Dul

  • Bartosz Dul

    Redaktor naczelny Android Magazine. Zajmuje się mobilnymi technologiami, Androidem od samych jego początków. Współpracował z największymi serwisami i magazynami poświęconymi smartfonom oraz mobilnym technologiom. Autor bloga Czujnym okiem. Prywatnie miłośnik roweru i muzyki.

loaderek.gifoverlay.png