Gdyby pieniądze nie miały znaczenia...
Czasem warto zadawać sobie pytania przewrotne i na pozór nierozsądne. Na przykład, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby pieniądz nie był ani środkiem do szczęścia, ani celem samym w sobie. Gdyby świat funkcjonował tak jak teraz, tylko bez udziału pieniądza? Kim byśmy byli? Jak wyglądałby nasz typowy dzień?
Z psychologicznego punktu widzenia, wyobrażenie sobie sytuacji, w której pieniądze nie istnieją lub nie mają przypisywanego im znaczenia, jest kluczem do zmiany. Sama myśl tego rodzaju może zapoczątkować serię zmian, które redukują nasz codzienny stres, nadają naszemu życiu większy sens i przywracają zwykłym, drobnym czynnościom ich pierwotny sens.
W świecie pozbawionym pieniędzy nie byłoby negatywnych emocji związanych z ich zdobywaniem, posiadaniem czy z ochroną statusu materialnego. Nie byłoby kredytów, długów, windykacji, oszczędzania, pośredników kredytowych, instytucji finansowych czy komorników. Przedmioty, produkty i usługi nie miałyby wartości pieniężnej, a za wykonywaną pracę nie otrzymywalibyśmy wynagrodzenia pieniężnego. Ale zaraz. Czy w takim świecie nie pojawiłby się ekwiwalent pieniądza, w formie nam nie znanej lub trudnej do wyobrażenia? Przecież natura nie zna pustki, a brak pieniądza byłby wyrwą w systemie, która wymagałyby odpowiedniej korekty. Oczywiście patrząc na to z dzisiejszej perspektywy. Bo jeśli wraz z ewolucją społeczeństw, na jednym z jej etapów, pieniądz nie przyjąłby się powszechnie, barter wyewoluowałby zapewne w inną formę zawierania transakcji. Teoretycznie było to możliwe, jednak stało się inaczej. Mamy pieniądz w powszechnym obiegu i cierpimy z jego powodu. Bo wszystko kręci się wokół pieniędzy. Nie ma w zasadzie żadnej dziedziny życia, która nie uległa wpływowi transakcji pieniężnych.
Michael Sandel w swojej ostatniej książce, "Czego nie można kupić za pieniądze"1, zauważa, że już niemal wszystkie dziedziny życia są skomercjonalizowane do tego stopnia, że trudno znaleźć coś, czego nie można kupić. Autor przytacza przykłady tak różnorodne jak płacenie dzieciom 2 dolarów za przeczytanie książki w jednej ze szkół w Dallas, zachęty ze strony firm ubezpieczeniowych w postaci nagrody w wysokości 378 dolarów za utratę 14 funtów wagi w ciągu czterech miesięcy czy możliwość uzyskania obywatelstwa amerykańskiego przez obcokrajowców pod warunkiem zainwestowania pół miliona dolarów w biznes gwarantujący co najmniej 10 stanowisk pracy dla pracowników lokalnych. Snuje też przypuszczenie, nie podając co prawda żadnych konkretnych liczb, że do najlepszych szkół dostają się niekoniecznie wybitnie uzdolnione dzieci bogatych obywateli, jeśli tylko uczelnia może liczyć na hojne datki od ich rodziców.
Prowadzi to do wniosku, że pieniądz staje się celem w samym sobie, a dopiero jego posiadanie warunkuje stan posiadania, poziom szczęścia osobistego czy status społeczny. To smutna, ale jakże prawdziwa konstatacja czasów, w jakich przyszło nam żyć. Za źródło takiego stanu rzeczy Sandel uważa fakt, iż zasady rynkowe zaczynają coraz szerzej i częściej wkraczać w sfery życia, które do tej pory były od nich wolne i niezależne. Jako przykłady podając: szkoły nastawione na zysk, prywatne więzienia czy outsourcing jednostek wojskowych. I zadaje kluczowe pytania: gdzie są moralne granice ekspansji pieniądza w naszych społeczeństwach, i co zrobić, by ten wpływ ograniczyć lub zahamować? Pieniądz – jak udowadnia – wkraczając w sfery nierynkowe, społeczne, ma tendencję do ich wypaczania i demoralizowania.
Miałem jednak pisać o idealnym świecie, który prosperuje mimo braku idei pieniądza. Zamiast tego zacząłem opisywać świat zdominowany przez zasady rynkowe. Od skrajności w skrajność. Jak widać, nasze myślenie jest wręcz skażone substancją pieniądza. A jednak będę się upierał przy tym, i zachęcał do tego, aby od czasu do czasu wyobrazić sobie sytuację, w której nasz ludzki byt mógłby być w stu procentach wolny od wpływu pieniędzy. Istnieje bowiem szansa, że poprzez pokierowanie wyobraźni w stronę takiej wizji świata zdołamy dostrzec coś, czego do tej pory nie udawało nam się dojrzeć. Coś, dzięki czemu możemy żyć pełniej i z lżejszym sercem.
Wojciech Głąbiński
Wojciech Głąbiński
Niezależny autor specjalizujący się w edukacji finansowej. Ponadto pisze o najnowszych odkryciach naukowych z takich dziedzin jak ekonomia behawioralna, neuroekonomia czy psychologia pieniądza. Autor poradnika finansowego "Ekonomia Przetrwania" (Złote Myśli, 2010), obecnie prowadzi dwa blogi: www.edukacjafinansowadlarodzicow.pl oraz www.ekonomiaprzetrwania.pl.
1. Michael Sandel, „Czego nie można kupić za pieniądze? Moralne granice rynku”, Kurhaus Publishing, Warszawa 2012.
Czytaj także:
Czy szczęście zależy od ilości posiadanych pieniędzy
W poszukiwaniu finansowego Graala
Czy jesteś gotów zaakceptować porażkę?
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.
Bankopasje
02019.06.21To oni zrewolucjonizują świat nauki. Rozmowa z laureatami konkursu „Młode Talenty”
więcejW przyszłości chcą być onkologami. Dziś, oprócz nauki na kierunku lekarskim, znajdują także czas na pracę w ramach wolontariatu i badania naukowe nad komórkami nowotworowymi. Ich osiągnięcia doceniono już wielokrotnie – w kraju i na świecie. Stanisław Supplitt (wcześniej Kwiatkowski) i Krzysztof Kotowski, tegoroczni laureaci konkursu „Młode talenty” w kategorii Sukces Naukowy, opowiedzieli nam o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Mecenasem konkursu był PKO Bank Polski.
Bankopasje
02019.06.10To był zapierający dech w piersiach pokaz. Świdnik Air Festival 2019 zakończony sukcesem!
więcej46 załóg, 620 minut w powietrzu – tak w liczbach wyglądał Świdnik Air Festival. Publiczność dopisała, pogoda nie zawiodła nawet na chwilę. Impreza dla fanów lotnictwa zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przyszli podziwiać podniebne akrobacje i miło spędzić czas w towarzystwie gwiazd. Na scenie zagrała Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej.
Bankopasje
02019.06.06Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019
więcejJak co roku w pierwszy weekend czerwca mieszkańcy Szamotuł i okolic obchodzili swoje święto, a dokładnie święto swojego miasta. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci.
Bankopasje
02019.06.06Jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki za nami!
więcej„Złap bakcyla nauki” – to hasło już od dekady towarzyszy uczestnikom Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Za nami jubileuszowa 10. edycja wydarzenia. Na uczestników jak zawsze czekały ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje z uczonymi, twórcami. Goście mieli możliwość zwiedzać niedostępne na co dzień laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów.