Bohater zadania nr 10 - Kazimierz Wielki!
Królem, o którego pytaliśmy w konkursowym zadaniu nr 10, był Kazimierz Wielki. W „Nowym poczcie władców Polski” został odmalowany jako brodaty, poważny mężczyzna i silny człowiek z… figlarną iskierką w oczach.
Tym razem, za poprawne odpowiedzi i interesujące opisy, nagrody otrzymują: Anna Karelus-Herde, Natalia Hebel oraz Przemysław Sabat. Jak król, który zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną, został opisany przez konkursowiczów?
Anna Karelus-Herde przypomniała powody, dla których Kazimierza nazywamy Wielkim i wskazała główne jego zasługi. - Kazimierz III Wielki unormował stosunki z Czechami i Zakonem Krzyżackim. Głównym jego sojusznikiem na arenie międzynarodowej były Węgry. Z ich pomocą przyłączył do Polski większą część Rusi Halicko-Włodzimierskiej. Wybudował więcej zamków niż miał żon. Miał mniej żon niż Henryk VIII i żadnej nie zabił. Nie doczekał syna z prawego łoża. Legenda głosi, że uciekł w trakcie bitwy pod Płowcami. Zmarł po złamaniu nogi na polowaniu, bo imprezował w drodze powrotnej. Jego następca Ludwik Andegaweński koronował się zaraz po pogrzebie, żeby nie jeździć z Węgier dwa razy.
Przemysław Sabat zdecydował się na przytoczenie historycznych zapisków i opinii dawnych skrybów. - Władca żył w latach 1310-1370. Kronikarz Janko z Czarnkowa w swojej Kronice twierdził, że król ten jest drugim Salomonem, bowiem podniósł do wielkości dzieła swoje - murował miasta, zamki, domy i dzielnie rządził rzeczą pospolitą. Dodać również należy, że król skodyfikował prawo zwyczajowe, wydając statuty piotrkowskie dla Wielkopolski i statuty wiślickie dla Małopolski. Od tego czasu Polska rządziła się prawem pisanym, co było wielkim osiągnięciem cywilizacyjnym.
W uznaniu dokonań wielkiego władcy, Natalia Hebel przesłała poświęcony mu wiersz:
Kazimierz Wielki, panujący Polską wcześniej rozerwaną,
Zastał ją drewnianą, a pozostawił murowaną.
Założył pierwszą polską uczelnię w Krakowie,
By nie musieli wyjeżdżać z kraju żakowie.
Kochał kobiety, miał cztery żony,
Ale z żadnego małżeństwa nie został syn zrodzony.
Kiedy umarł, poddani płakali,
Gdyż tego władcę bardzo kochali.
Nasz konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, podobnie jak „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” – wystawa pod patronatem PKO Banku Polskiego odbywająca się do 19 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawowe wnętrza Dawnej Galerii Sztuki Zdobniczej są odwiedzane tłumnie, zwłaszcza w weekendy i głównie przez ludzi młodych. A to potwierdza zapowiedzi inicjatora projektu Andrzeja Pągowskiego, który przewidywał to od początku. "Jesteśmy w Unii Europejskiej, możemy swobodnie podróżować, mamy kontakt ze światem, śmiało więc można powiedzieć, że jesteśmy obywatelami świata. Czy w tej sytuacji nie jest fajnie wiedzieć, co mamy, skąd się wzięliśmy i dlaczego? Trzeba znać swoją historią, ale myślę, że warto też dopasować formę do jej przekazywania. Kiedy Matejko tworzył swój poczet, Polski nie było na mapie Europy. Jego prace miały społeczeństwu dodać otuchy, dlatego władcy byli przedstawieni godnie, pełni patosu i siły. Teraz mamy zupełnie inną sytuację i nasi królowie prezentują się w odmienny sposób" – mówił Andrzej Pągowski.
Zachęcamy do udziału w naszym konkursie, w którym nagrodami są albumy „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko”. Przed nami ostanie trzy zadania. Cykl konkursowy zakończy się 17 lipca.
Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski
Czytaj także:
PKO Bank Polski mecenasem „Nowego pocztu władców Polski”
Wygraj album „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” – zad. 1
Mieszko I – rozwiązanie zad. 1
Wygraj nowy album władców polskich: pełnych emocji, z krwi i kości – zad. 2
Bolesław Chrobry – rozwiązanie zad. 2. Kolejne odsłony konkursu w najbliższą środę i czwartek
Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 3
Stanisław August Poniatowski – rozwiązanie zad. 3. Jutro cdn…
Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 4
August III Sas – rozwiązanie zad. 4
Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 5
Bezprym – rozwiązanie zad. 5
Wygraj nowy album władców polskich: mężnych, szlachetnych, ale również ułomnych i okrutnych – zad. 6
Władysław Łokietek – rozwiązanie zad. 6
Wygraj „Nowy poczet władców Polski” - zad. 7
Michał Korybut Wiśniowiecki - rozwiązanie zad. 7
Konkurs: „Nowy poczet władców Polski” może być Twój – zad. 8
Bolesław Krzywousty - rozwiązanie zad. 8
Konkurs: „Nowy poczet władców Polski” może być Twój – zad. 9
Stefan Batory – rozwiązanie zad. 9
Konkurs z władcami: zad. nr 10
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.
Bankopasje
02019.06.21To oni zrewolucjonizują świat nauki. Rozmowa z laureatami konkursu „Młode Talenty”
więcejW przyszłości chcą być onkologami. Dziś, oprócz nauki na kierunku lekarskim, znajdują także czas na pracę w ramach wolontariatu i badania naukowe nad komórkami nowotworowymi. Ich osiągnięcia doceniono już wielokrotnie – w kraju i na świecie. Stanisław Supplitt (wcześniej Kwiatkowski) i Krzysztof Kotowski, tegoroczni laureaci konkursu „Młode talenty” w kategorii Sukces Naukowy, opowiedzieli nam o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Mecenasem konkursu był PKO Bank Polski.
Bankopasje
02019.06.10To był zapierający dech w piersiach pokaz. Świdnik Air Festival 2019 zakończony sukcesem!
więcej46 załóg, 620 minut w powietrzu – tak w liczbach wyglądał Świdnik Air Festival. Publiczność dopisała, pogoda nie zawiodła nawet na chwilę. Impreza dla fanów lotnictwa zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przyszli podziwiać podniebne akrobacje i miło spędzić czas w towarzystwie gwiazd. Na scenie zagrała Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej.
Bankopasje
02019.06.06Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019
więcejJak co roku w pierwszy weekend czerwca mieszkańcy Szamotuł i okolic obchodzili swoje święto, a dokładnie święto swojego miasta. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci.
Bankopasje
02019.06.06Jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki za nami!
więcej„Złap bakcyla nauki” – to hasło już od dekady towarzyszy uczestnikom Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Za nami jubileuszowa 10. edycja wydarzenia. Na uczestników jak zawsze czekały ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje z uczonymi, twórcami. Goście mieli możliwość zwiedzać niedostępne na co dzień laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów.