Konkurs z władcami: zadanie nr 10
Poznaj „Nowy poczet władców Polski”! Wybierz się na wystawę na Zamku Królewskim w Warszawie, czynną do 19 lipca br., i weź udział w naszym konkursie. Nagrodą jest album z wizerunkami władców polskich autorstwa Waldemara Świerzego.
W poprzednich zadaniach konkursowych pytaliśmy już o Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Stanisława Augusta Poniatowskiego, Augusta III Sasa, Bezpryma, Władysława Łokietka, Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Bolesława Krzywoustego i Stefana Batorego. Przeczytaj poniższy opis i zgdanij, kto jest bohaterem 10. zadania konkursowego?
- Tego wybitnego monarchę Matejko przedstawił w całym majestacie – pewnego siebie, silnego, z ręką przyciskającą opasłą księgę, mimo że był… analfabetą. Waldemar Świerzy pokazuje go w inny sposób. Zza lekko przymrużonych powiek spogląda na nas, owszem władca dużego formatu, ale i figlarz nie lada. Źródła wspominają, że król lekko się jąkał, czym wzbudzał wielkie zainteresowanie kobiet. Historycy obliczyli, że oprócz niewinnych miłostek władca był związany z dziewięcioma kobietami. Kronikarz Janko z Czarnkowa pisał o nim: „Ponad wszystkich monarchów polskich dzielnie rządził rzeczą pospolitą (…). Syn nikczemnego wzrostem ››ojca‹‹ wyrósł na potężnego, wesołego usposobienia mężczyznę, o długich włosach i gęstym, obfitym zaroście.
O którego króla chodzi? Wygrywają trzy osoby, które poprawnie zidentyfikują i w kilku zdaniach najciekawiej scharakteryzują historyczną postać. Na odpowiedzi czekamy do 26 czerwca br. pod adresem: bankomania@pkobp.pl.
„Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” to seria 49 portretów książąt i królów narysowanych przez wyjątkowego artystę Waldemara Świerzego. Autor był jednym z twórców polskiej szkoły plakatu z lat 60. i 70. XX wieku. Stworzył ponad tysiąc prac, głównie o tematyce kulturalnej, a jego plakat z wizerunkiem Jimiego Hendrixa młodzież całe lata uważała za kultowy.
Skąd Świerzy wiedział, jak wyglądali poszczególni władcy? - Nie zachowały się żadne wizerunki pierwszych władców – wyjaśnia inicjator projektu, Andrzej Pągowski. – Opieraliśmy się przede wszystkim na historycznych opisach. Jeśli np. w jakimś dokumencie znaleziono zdanie typu „król był tak ciężki, że koń go nie był w stanie udźwignąć”, wiedzieliśmy, że bohaterem jest potężny mężczyzna. To jest właśnie zaletą nowego pocztu – pokazuje postaci zgodnie z tym, jak je kiedyś postrzegano, przez pryzmat emocji, wprost – z ich zaletami, ale też wadami. Nie jest tajemnicą, że Matejko kilku władców pominął. My w nowym poczcie prezentujemy wszystkich. Także tych, którzy w naszej historii nie zapisali się złotymi zgłoskami. Powstało łącznie 49 portretów ludzi z krwi i kości, osobowości a nie kukiełek historycznych – podsumowuje Pągowski.
Na wystawę „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” w salach Dawnej Galerii Sztuki Zdobniczej Zamku Królewskiego w Warszawie zaprasza PKO Bank Polski, mecenas kolekcji. Ekspozycja będzie czynna do 19 lipca br.
Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski
Czytaj także:
PKO Bank Polski mecenasem „Nowego pocztu władców Polski”
Wygraj album „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” – zad. 1
Mieszko I – rozwiązanie zad. 1
Wygraj nowy album władców polskich: pełnych emocji, z krwi i kości – zad. 2
Bolesław Chrobry – rozwiązanie zad. 2. Kolejne odsłony konkursu w najbliższą środę i czwartek
Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 3
Stanisław August Poniatowski – rozwiązanie zad. 3. Jutro cdn…
Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 4
August III Sas – rozwiązanie zad. 4
Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 5
Bezprym – rozwiązanie zad. 5
Wygraj nowy album władców polskich: mężnych, szlachetnych, ale również ułomnych i okrutnych – zad. 6
Władysław Łokietek – rozwiązanie zad. 6
Wygraj „Nowy poczet władców Polski” - zad. 7
Michał Korybut Wiśniowiecki - rozwiązanie zad. 7
Konkurs: „Nowy poczet władców Polski” może być Twój – zad. 8
Bolesław Krzywousty - rozwiązanie zad. 8
Konkurs: „Nowy poczet władców Polski” może być Twój – zad. 9
Stefan Batory – rozwiązanie zad. 9
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.
Bankopasje
02019.06.21To oni zrewolucjonizują świat nauki. Rozmowa z laureatami konkursu „Młode Talenty”
więcejW przyszłości chcą być onkologami. Dziś, oprócz nauki na kierunku lekarskim, znajdują także czas na pracę w ramach wolontariatu i badania naukowe nad komórkami nowotworowymi. Ich osiągnięcia doceniono już wielokrotnie – w kraju i na świecie. Stanisław Supplitt (wcześniej Kwiatkowski) i Krzysztof Kotowski, tegoroczni laureaci konkursu „Młode talenty” w kategorii Sukces Naukowy, opowiedzieli nam o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Mecenasem konkursu był PKO Bank Polski.
Bankopasje
02019.06.10To był zapierający dech w piersiach pokaz. Świdnik Air Festival 2019 zakończony sukcesem!
więcej46 załóg, 620 minut w powietrzu – tak w liczbach wyglądał Świdnik Air Festival. Publiczność dopisała, pogoda nie zawiodła nawet na chwilę. Impreza dla fanów lotnictwa zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przyszli podziwiać podniebne akrobacje i miło spędzić czas w towarzystwie gwiazd. Na scenie zagrała Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej.
Bankopasje
02019.06.06Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019
więcejJak co roku w pierwszy weekend czerwca mieszkańcy Szamotuł i okolic obchodzili swoje święto, a dokładnie święto swojego miasta. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci.
Bankopasje
02019.06.06Jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki za nami!
więcej„Złap bakcyla nauki” – to hasło już od dekady towarzyszy uczestnikom Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Za nami jubileuszowa 10. edycja wydarzenia. Na uczestników jak zawsze czekały ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje z uczonymi, twórcami. Goście mieli możliwość zwiedzać niedostępne na co dzień laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów.