2015.07.01

Konkurs z władcami: zadanie 11

Przed nami trzy ostanie zadania konkursowe i okazja do wygrania albumu „Nowy poczet władców Polski” z wizerunkami władców polskich autorstwa Waldemara Świerzego. Wystawę pod tym samym tytułem na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać do 19 lipca br.

Kto jest bohaterem naszego zadania konkursowego nr 11?

Był nie tylko genialnym wodzem, ale też doskonale wykształconym, władającym obcymi językami władcą. A ponadto: znawcą sztuk pięknych, mecenasem wybitnych malarzy, pasjonatem geografii a także autorem kunsztownych i podziwianych do dziś dzieł epistolograficznych. Fascynowały go nowe wynalazki, pomysły, machiny i narzędzia. „Nikt z nim do jednego stołu nie zasiadał. Król jadał sam, a dwór stał dokoła, podając mu kubki i kielichy. Nikt przy nim kołpakiem głowy nakryć nie śmiał”. Spojrzenie władcy sportretowanego przez Waldemara Świerzego podkreśla jego rozsądek, spryt i bystrość. Powszechnie uznawany jest za ostatniego polskiego króla, który zostawił po sobie bohaterską legendę.

O którego króla chodzi? Wygrywają trzy osoby, które poprawnie zidentyfikują i w kilku zdaniach najciekawiej scharakteryzują historyczną postać. Na odpowiedzi czekamy do 3 lipca br. pod adresem: bankomania@pkobp.pl.

W „Nowym poczcie władców Polski” Waldemar Świerzy inaczej prezentuje monarchów, niż mistrz Jan Matejko. Po pierwsze, portrety są malowane a nie rysowane, inaczej skadrowane – pokazujące raczej twarze, nie całą sylwetkę oraz kolorowe, a nie jako czarno-białe szkice. I co ważne, uwzględnia wszystkich władców Polski. Jaka jest geneza powstania uwspółcześnionych wizerunków naszych królów i książąt? Wyjaśnia inicjator przedsięwzięcia Andrzej Pągowski:- Wiele lat temu przypadkowo usłyszałem zdanie: „Według pocztu namalowanego przez Jana Matejkę” i dotarło do mnie, że wiedza na temat Matejki i jego prac nie jest powszechna. Oczywiście Matejko był malarzem, ale akurat jego „Poczet” jest dziełem rysunkowym a nie malarskim. To 44 czarno-białe, narysowane ołówkiem portrety, przedstawiające postaci władców w bardzo dostojnych pozach. Dopiero po śmierci Matejki, jego uczniowie - Leonard Stroynowski i Zygmunt Papieski - stworzyli drugą wersję pocztu – malowaną, kolorową i z inaczej skadrowanymi postaciami. Nie jest tajemnicą, że Matejko kilku władców pominął. My, w nowym poczcie prezentujemy wszystkich. Także tych, którzy w naszej historii nie zapisali się złotymi zgłoskami. Powstało łącznie 49 portretów ludzi z krwi i kości, osobowości a nie kukiełek historycznych. To jest właśnie zaletą nowego pocztu – pokazuje postaci zgodnie z tym, jak je kiedyś postrzegano, przez pryzmat emocji, wprost – z ich zaletami, ale też wadami.

Na wystawę „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” w salach Dawnej Galerii Sztuki Zdobniczej Zamku Królewskiego w Warszawie zaprasza PKO Bank Polski, mecenas kolekcji.  Ekspozycja czynna będzie do 19 lipca br.

Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski

Czytaj także:

PKO Bank Polski mecenasem „Nowego pocztu władców Polski”

Wygraj album „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” – zad. 1

Mieszko I – rozwiązanie zad. 1

Wygraj nowy album władców polskich: pełnych emocji, z krwi i kości – zad. 2

Bolesław Chrobry – rozwiązanie zad. 2. Kolejne odsłony konkursu w najbliższą środę i czwartek

Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 3

Stanisław August Poniatowski – rozwiązanie zad. 3. Jutro cdn…

Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 4

August III Sas  – rozwiązanie zad. 4

Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 5

Bezprym – rozwiązanie zad. 5

Wygraj nowy album władców polskich: mężnych, szlachetnych, ale również ułomnych i okrutnych – zad. 6

Władysław Łokietek – rozwiązanie zad. 6

Wygraj „Nowy poczet władców Polski” - zad. 7

Michał Korybut Wiśniowiecki - rozwiązanie zad. 7

Konkurs: „Nowy poczet władców Polski” może być Twój – zad. 8

Bolesław Krzywousty - rozwiązanie zad. 8

Konkurs: „Nowy poczet władców Polski” może być Twój – zad. 9

Stefan Batory – rozwiązanie zad. 9

Konkurs z władcami: zad. 10

Bohater zadania nr 10 - Kazimierz Wielki!

loaderek.gifoverlay.png