Michał Korybut Wiśniowiecki - rozwiązanie zadania nr 7
Bohaterem konkursowego zadania nr 7 był Michał Korybut Wiśniowiecki. W „Nowym poczcie władców Polski” Waldemar Świerzy pokazuje króla bardziej prześmiewczo niż godnie.
Wybrany w drodze elekcji w 1669 roku Michał Korybut Wiśniowiecki był synem wielkiego wodza Jeremiego Wiśniowieckiego. Nie cieszył się jednak szacunkiem ani wśród poddanych, ani dworzan. Uważano go za nieudacznika, strachliwego i przypadkowego władcę, bez umiejętności politycznych i wojskowych. Zmarł na dzień przed ważną dla losów Polski bitwą pod Chocimiem w 1673 roku.
- Ponad 60 osób nadesłało rozwiązanie 7. zadania konkursowego. Większość odpowiedzi zawierała krótką notkę na temat króla, co oznacza, że nasza propozycja rozszerzenia formuły konkursu zyskała Państwa uznanie. Wszystkim bardzo dziękujemy za maile.
Nagrody otrzymują osoby, które poprawnie i najszybciej rozwiązały zadanie. Tym razem album „Nowym poczet władców Polski” trafi do: Michała Łabendy, Pauliny Turkowskiej i Sebastiana Stempniaka. Laureatom gratulujemy!
Jak zwycięzcy opisali zidentyfikowanego władcę? Michał Łabenda napisał: - Królem, o którego chodzi, jest Michał Korybut Wiśniowiecki. Miękki, niedoświadczony – idealny kandydat, który nie zagrozi złotej wolności szlacheckiej. Warto wskazać, że dzięki nieudolności króla jeszcze jaśniej, na zasadzie kontrastu, mogła zaświecić gwiazda hetmana Jana Sobieskiego.
Paulina Turkowska przybliżyła nam pochodzenie króla: - Michał był synem pogromcy Chmielnickiego - Jaremy Wiśniowieckiego, a po matce wnukiem wielkiego kanclerza Jana Zamojskiego. Król nie odziedziczył jednak ani waleczności ojca, ani też mądrości i talentu politycznego dziada.
A Sebastian Stempniak zilustrował na konkretnym przykładzie ignorancję władcy: - Nie potrafił obronić kraju w obliczu nawały tureckiej. Zawarty haniebny pokój w Buczaczu zatwierdzał utratę na rzecz Turcji całego Podola z twierdzą w Kamieńcu Podolskim i zmuszał Rzeczpospolitą do płacenia trybutu Turcji.
Już w tym tygodniu ogłosimy zadanie nr 8!
Do wygrania album „Nowy poczet władców polskich” - pełnych emocji i pasji portrety książąt i królów namalowane „komiksową” kreską. Do 19 lipca br., zapraszamy na wystawę „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” na Zamku Królewskim w Warszawie, której mecenasem jest PKO Bank Polski. Wstęp jest bezpłatny.
- "Nowy poczet władców Polski" Waldemara Świerzego to lekcja patriotyzmu i dziejów naszej ojczyzny. W ciągu 7 lat pracy, znaczonej prywatnymi dramatami, powstała unikatowa w skali światowej kolekcja. Dzieło musi jednak zmierzyć się z legendą Pocztu Jana Matejki. O tego nie ma ucieczki. Kanonem wizerunków władców Polski, od ponad stu dwudziestu lat, jest wspaniała w surowości galeria 44 monochromatycznych rysunków. Poczet Matejki publikowany jest w podręcznikach, na znaczkach, pocztówkach i w wielu innych wydawnictwach. Poczet Waldemara Świerzego to ogromne osiągnięcie artystyczne, ale również symbol tożsamości oraz patriotyzmu Polaków we wspólnocie europejskiej, gdzie kultura narodowa i przywiązanie do własnej historii nie zawsze są w modzie – Marek Klata, opiekun historyczny przedsięwzięcia.
Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski
Czytaj także:
PKO Bank Polski mecenasem „Nowego pocztu władców Polski”
Wygraj album „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” – zad. 1
Mieszko I – rozwiązanie zad. 1
Wygraj nowy album władców polskich: pełnych emocji, z krwi i kości – zad. 2
Bolesław Chrobry – rozwiązanie zad. 2. Kolejne odsłony konkursu w najbliższą środę i czwartek
Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 3
Stanisław August Poniatowski – rozwiązanie zad. 3. Jutro cdn…
Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 4
August III Sas – rozwiązanie zad. 4
Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 5
Bezprym – rozwiązanie zad. 5
Wygraj nowy album władców polskich: mężnych, szlachetnych, ale również ułomnych i okrutnych – zad. 6
Władysław Łokietek – rozwiązanie zad. 6
Wygraj „Nowy poczet władców Polski” - zad. 7
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.
Bankopasje
02019.06.21To oni zrewolucjonizują świat nauki. Rozmowa z laureatami konkursu „Młode Talenty”
więcejW przyszłości chcą być onkologami. Dziś, oprócz nauki na kierunku lekarskim, znajdują także czas na pracę w ramach wolontariatu i badania naukowe nad komórkami nowotworowymi. Ich osiągnięcia doceniono już wielokrotnie – w kraju i na świecie. Stanisław Supplitt (wcześniej Kwiatkowski) i Krzysztof Kotowski, tegoroczni laureaci konkursu „Młode talenty” w kategorii Sukces Naukowy, opowiedzieli nam o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Mecenasem konkursu był PKO Bank Polski.
Bankopasje
02019.06.10To był zapierający dech w piersiach pokaz. Świdnik Air Festival 2019 zakończony sukcesem!
więcej46 załóg, 620 minut w powietrzu – tak w liczbach wyglądał Świdnik Air Festival. Publiczność dopisała, pogoda nie zawiodła nawet na chwilę. Impreza dla fanów lotnictwa zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przyszli podziwiać podniebne akrobacje i miło spędzić czas w towarzystwie gwiazd. Na scenie zagrała Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej.
Bankopasje
02019.06.06Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019
więcejJak co roku w pierwszy weekend czerwca mieszkańcy Szamotuł i okolic obchodzili swoje święto, a dokładnie święto swojego miasta. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci.
Bankopasje
02019.06.06Jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki za nami!
więcej„Złap bakcyla nauki” – to hasło już od dekady towarzyszy uczestnikom Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Za nami jubileuszowa 10. edycja wydarzenia. Na uczestników jak zawsze czekały ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje z uczonymi, twórcami. Goście mieli możliwość zwiedzać niedostępne na co dzień laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów.