PKO Bank Polski mecenasem wystawy „Papież awangardy. Tadeusz Peiper…”
PKO Bank Polski jest mecenasem wystawy „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentuje ona artystyczne relacje awangardowej sztuki i literatury z początków XX w. poprzez postać i twórczość Tadeusza Peipera. Ekspozycja będzie czynna do 6 września br.
Tadeusz Peiper to wybitna postać europejskiej awangardy z początku ubiegłego wieku – założyciel „Zwrotnicy” (1922), autor słynnego hasła „Miasto, maszyna, masa”, uznawanego za manifest Krakowskiej Awangardy i futurystów. Jego twórczość i idee zawładnęły nie tylko polskim środowiskiem artystycznym. Był ściśle związany z awangardą hiszpańską i środkowoeuropejską, którą tworzyli zarówno literaci, filozofowie, dziennikarze, jak też malarze.
- Nowa myśl, czasem przewrotna, niepokorna i odważna często bywa nierozumiana. Budzi obawy i zdziwienie, ale zawsze zwraca uwagę, działa na wyobraźnię i pobudza do myślenia. Artystyczna wizja świata nie zna granic. Doskonałym tego przykładem są idee i twórczość Tadeusza Peipera, wybitnego przedstawiciela awangardy polskiej i europejskiej. Wystawa prezentuje artystyczne relacje sztuki i literatury początków XX wieku. Pokazuje, jak myśl może ewoluować, przeradzać się w wiele idei i pomysłów, przenikać do innych dziedzin, za każdym razem tworząc nowe znaczenia i bogatszą całość. Takie właśnie wartości – oryginalne i odmieniające myślenie są nam bliskie – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.
Wystawa w Muzeum Narodowym prezentuje ponad 270 eksponatów, wśród których znalazły się obrazy, grafiki i publikacje z kilkudziesięciu kolekcji zagranicznych i polskich. Wszystko to ma przybliżyć kosmopolityczne, artystyczno-literackie środowisko Paryża z 1914 roku, Madrytu lat 1915-21, a także futurystyczny Kraków - awangardę artystyczną i cywilizacyjną lat 20. XX wieku, aż po narastanie katastrofizmów poprzedzających wybuch II wojny światowej. Wystawa została przygotowana we współpracy z hiszpańskim środowiskiem kulturalnym.
Ekspozycji towarzyszą m.in. wykłady, tematyczne spotkania, cykl spacerów po Warszawie śladami międzywojennej awangardy, a także warsztaty: familijne dla dzieci i twórcze dla młodzieży. Część wydarzeń będzie tłumaczona na język migowy. Dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowano specjalne warsztaty z wykorzystaniem rekwizytów dotykowych, audiodeskrypcji i muzyki.
Wystawa w Muzeum Narodowym potrwa do 6 września br. Od października 2015 do stycznia 2016 roku będzie prezentowana w Real Academia de Bellas Artes de San Fernando w Madrycie.
PKO Bank Polski od lat jest mecenasem kultury i sztuki. Od lat aktywnie wspiera działania Muzeum Narodowego, m.in. objął mecenasem Galerię Sztuki Średniowiecznej- najbogatszą i najbardziej różnorodną kolekcję sztuki średniowiecznej w Polsce.
Wcześniej patronował wystawom kolekcji dzieł sztuki braci Gierymskich w Warszawie i Krakowie. Wspierał również konserwację obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Do 19 lipca br. na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać wystawę „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko”, której jest mecenasem.
Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski
Czytaj także:
Bank mecenasem Galerii Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w Warszawie
Mistrz przestrzeni i koloru
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.
Bankopasje
02019.06.21To oni zrewolucjonizują świat nauki. Rozmowa z laureatami konkursu „Młode Talenty”
więcejW przyszłości chcą być onkologami. Dziś, oprócz nauki na kierunku lekarskim, znajdują także czas na pracę w ramach wolontariatu i badania naukowe nad komórkami nowotworowymi. Ich osiągnięcia doceniono już wielokrotnie – w kraju i na świecie. Stanisław Supplitt (wcześniej Kwiatkowski) i Krzysztof Kotowski, tegoroczni laureaci konkursu „Młode talenty” w kategorii Sukces Naukowy, opowiedzieli nam o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Mecenasem konkursu był PKO Bank Polski.
Bankopasje
02019.06.10To był zapierający dech w piersiach pokaz. Świdnik Air Festival 2019 zakończony sukcesem!
więcej46 załóg, 620 minut w powietrzu – tak w liczbach wyglądał Świdnik Air Festival. Publiczność dopisała, pogoda nie zawiodła nawet na chwilę. Impreza dla fanów lotnictwa zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przyszli podziwiać podniebne akrobacje i miło spędzić czas w towarzystwie gwiazd. Na scenie zagrała Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej.
Bankopasje
02019.06.06Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019
więcejJak co roku w pierwszy weekend czerwca mieszkańcy Szamotuł i okolic obchodzili swoje święto, a dokładnie święto swojego miasta. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci.
Bankopasje
02019.06.06Jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki za nami!
więcej„Złap bakcyla nauki” – to hasło już od dekady towarzyszy uczestnikom Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Za nami jubileuszowa 10. edycja wydarzenia. Na uczestników jak zawsze czekały ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje z uczonymi, twórcami. Goście mieli możliwość zwiedzać niedostępne na co dzień laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów.