Stefan Batory – rozwiązanie zadania nr 9
Królem, którego dotyczyło konkursowe zadanie nr 9, był Stefan Batory. W „Nowym poczcie władców Polski” Waldemar Świerzy pokazał go jako okazałego, poważnego i pewnego siebie mężczyznę. Choć niepozbawiony wad, Batory powszechnie uznawany jest za dobrego władcę.
Odpowiedzi nadesłało ponad 70 osób. Wszystkim bardzo dziękujemy za zainteresowanie. Nagrody otrzymują: Halina Ikwanty, Krystyna Murach oraz Maciej Urliński.
Jak król został opisany przez naszych konkursowiczów? Trochę śmielej i bardziej emocjonalnie niż inni władcy. Halina Ikwanty nadesłała nawet wiersz:
Książę Batory z Siedmiogrodzkiej strony,
talentem wojskowym wielce obdarzony,
na króla Polski przez szlachtę obrany,
poślubił Annę, choć to strzał nieudany.
O Inflanty wojny prowadzić wolał
niż z małżonką w sypialni swawole.
Umocnił Polskę, rozszerzył granice,
lecz nie zostawił po sobie dziedzica.
Postać potężna z obrazu Kobera,
i u Matejki posłom dech zapiera.
Czasem surowy, wódz znakomity,
ale oszczędny, skromny, pracowity.
Dużo miejsca w opisach zajęła kwestia relacji małżeńskich Batorego i Anny Jagiellonki. Maciej Urliński przypomniał, że Stefan poświęcił 53-letniej i starszej o 10 lat Annie trzy noce poślubne. Później nie zaglądał do jej sypialni, ale pozwolił jej przychodzić, kiedy tylko zechce. Pewnej nocy Anna zapragnęła odwiedzić Batorego, ale ten uciekł. Wiele osób było świadkiem tego wydarzenia, królowa dostała gorączki i trzeba było jej krew upuszczać.
Krystyna Murach przytoczyła anegdotę dotyczącą sporu króla z biskupem: Stefan Batory porozumiewał się ze swoimi polskimi poddanymi za pomocą łaciny, szeroko wówczas znanej wśród szlachty i duchowieństwa. Jedną z oryginalnych sytuacji z tym związanych był dialog, jaki wywiązał się między królem a łacińskim (rzymskokatolickim) arcybiskupem Lwowa. Kiedy ów zagadnął monarchę (pełną błędów łaciną), jak to jest możliwe, aby król polski nie władał językiem swoich poddanych. Na to Stefan Batory odparł pytaniem: „Jak to jest możliwe, aby łaciński arcybiskup nie mówił po łacinie?”.
Nasz konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem podobnie, jak „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” – wystawa pod patronatem PKO Banku Polskiego, którą do 19 lipca można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawowe wnętrza Dawnej Galerii Sztuki Zdobniczej są odwiedzane tłumnie, zwłaszcza w weekendy i głównie przez ludzi młodych. A to potwierdza zapowiedzi inicjatora projektu Andrzeja Pągowskiego, który przewidywał to od początku:
– Jesteśmy w Unii Europejskiej, możemy swobodnie podróżować, mamy kontakt ze światem, śmiało więc można powiedzieć, że jesteśmy obywatelami świata. Czy w tej sytuacji nie jest fajnie wiedzieć, co mamy, skąd się wzięliśmy i dlaczego? Trzeba znać swoją historią, ale myślę, że warto też dopasować formę do jej przekazywania. Kiedy Matejko tworzył swój poczet, Polski nie było na mapie Europy. Jego prace miały społeczeństwu dodać otuchy, dlatego władcy byli przedstawieni godnie, pełni patosu i siły. Teraz mamy zupełnie inną sytuację i nasi królowie prezentują się w odmienny sposób.
Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski
Czytaj także:
PKO Bank Polski mecenasem „Nowego pocztu władców Polski”
Wygraj album „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” – zad. 1
Mieszko I – rozwiązanie zad. 1
Wygraj nowy album władców polskich: pełnych emocji, z krwi i kości – zad. 2
Bolesław Chrobry – rozwiązanie zad. 2. Kolejne odsłony konkursu w najbliższą środę i czwartek
Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 3
Stanisław August Poniatowski – rozwiązanie zad. 3. Jutro cdn…
Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 4
August III Sas – rozwiązanie zad. 4
Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 5
Bezprym – rozwiązanie zad. 5
Wygraj nowy album władców polskich: mężnych, szlachetnych, ale również ułomnych i okrutnych – zad. 6
Władysław Łokietek – rozwiązanie zad. 6
Wygraj „Nowy poczet władców Polski” - zad. 7
Michał Korybut Wiśniowiecki - rozwiązanie zad. 7
Konkurs: „Nowy poczet władców Polski” może być Twój – zad. 8
Bolesław Krzywousty - rozwiązanie zadania nr 8
Konkurs: „Nowy poczet władców Polski” może być Twój – zadanie nr 9
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.
Bankopasje
02019.06.21To oni zrewolucjonizują świat nauki. Rozmowa z laureatami konkursu „Młode Talenty”
więcejW przyszłości chcą być onkologami. Dziś, oprócz nauki na kierunku lekarskim, znajdują także czas na pracę w ramach wolontariatu i badania naukowe nad komórkami nowotworowymi. Ich osiągnięcia doceniono już wielokrotnie – w kraju i na świecie. Stanisław Supplitt (wcześniej Kwiatkowski) i Krzysztof Kotowski, tegoroczni laureaci konkursu „Młode talenty” w kategorii Sukces Naukowy, opowiedzieli nam o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Mecenasem konkursu był PKO Bank Polski.
Bankopasje
02019.06.10To był zapierający dech w piersiach pokaz. Świdnik Air Festival 2019 zakończony sukcesem!
więcej46 załóg, 620 minut w powietrzu – tak w liczbach wyglądał Świdnik Air Festival. Publiczność dopisała, pogoda nie zawiodła nawet na chwilę. Impreza dla fanów lotnictwa zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przyszli podziwiać podniebne akrobacje i miło spędzić czas w towarzystwie gwiazd. Na scenie zagrała Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej.
Bankopasje
02019.06.06Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019
więcejJak co roku w pierwszy weekend czerwca mieszkańcy Szamotuł i okolic obchodzili swoje święto, a dokładnie święto swojego miasta. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci.
Bankopasje
02019.06.06Jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki za nami!
więcej„Złap bakcyla nauki” – to hasło już od dekady towarzyszy uczestnikom Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Za nami jubileuszowa 10. edycja wydarzenia. Na uczestników jak zawsze czekały ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje z uczonymi, twórcami. Goście mieli możliwość zwiedzać niedostępne na co dzień laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów.