2015.06.10

Władysław Łokietek – rozwiązanie zadania nr 6

W naszym 6. zadaniu konkursowym pytaliśmy o Władysława Łokietka. Waldemar Świerzy w „Nowym Poczcie władców Polki” przedstawił go, jako dobrego i walecznego króla. Ale na jego twarzy rysuje się jednak trud ciężkiej służby.

Władysław Łokietek

Matejkowski Łokietek to groźny, pewny siebie zawadiaka, który doskonale wie, jak wytyczać i osiągać cele. Raczej nie należało mu wchodzić w paradę. Wizerunek Świerzego uwypukla inne cechy króla, wtłoczonego wprawdzie w zbroję, ale w koronie i ze Szczerbcem w ręku. "Acz był pan wzrostu małego, ale serca wielkiego jak w Kronice wszystkiego świata" – napisał Marcin Bielski. Panował do 73 roku życia. Historiografia uważa go za zjednoczyciela Polski, władcę, który wiele osiągnął, choć drogę miał niełatwą. Podobnie jak charakter. Uważał się za znawcę kobiet. Był szczęśliwym ojcem sześciorga potomków. Zmarł w 1333 roku.

Zadanie 6. sprawiło konkursowiczom trochę kłopotów i dostaliśmy niewiele poprawnych odpowiedzi. Wśród osób, które właściwie rozpoznały postać znaleźli się: Agnieszka Luty, Małgorzata Piotrowicz oraz Bartosz Gierlicki.

Jak zidentyfikowali Władysława Łokietka? Małgorzata Piotrowicz krótko przypomniała daty: - Władysław Łokietek - od 20 stycznia 1320 roku król Polski. Był pierwszym władcą Polski koronowanym w Krakowie.

Agnieszka Luty nieco szerzej podjęła wątek oceny rządów Władysława Łokietka: - Trudno go jednoznacznie ocenić. Z pewnością wytrwale dążył do celu swojego życia – zjednoczenia Polski. Nie przyszło mu to jednak łatwo. To za jego niespokojnego panowania Polska, po raz pierwszy poważnie starła się z Krzyżakami i nawiązała sojusz z Litwą. Łokietek stał się bohaterem wielu legend i opowieści, szczególnie żywych wśród ludu polskiego w okresie zaborów i niewoli. Do dzisiaj ta niezwykła postać inspiruje kolejne pokolenia Polaków, o czym świadczy choćby duża liczba szkół, a nawet jedno ze znanych stowarzyszeń, których jest patronem.

Bartosz Gierlicki zgłębił temat imienia króla, pisząc: - Imię otrzymał po swoim wuju, bracie matki, księciu opolskim Władysławie. Podobnie jak większość Piastów w tym okresie używał również formy zdrobniałej imienia (Włodek) obok formy uroczystej (Włodzisław). Już we współczesnych źródłach występuje z przydomkiem Łokietek. Genezę tego przydomka, jako wynikającego z niskiego wzrostu Władysława, tłumaczy jednak dopiero w XV wieku Jan Długosz.

Wszystkim bardzo dziękujemy! Zwycięzcom, nagrody wyślemy pocztą.

Już jutro zadanie nr 7! Do wygrania album „Nowy poczet władców polskich” - pełnych emocji i pasji portrety książąt i królów namalowane „komiksową” kreską.

Do 19 lipca br., zapraszamy na wystawę „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” na Zamku Królewskim w Warszawie, której mecenasem jest PKO Bank Polski. Wstęp jest bezpłatny.

  • Waldemar Świerzy (1931-2013) należy do ścisłego grona najwybitniejszych europejskich plakacistów. Jest autorem ponad tysiąca prac, głównie o tematyce kulturalnej (teatralne, filmowe czy muzyczne). Plakat z wizerunkiem Jimmiego Hendrixa całe lata traktowany był przez młodzież jako kultowy. Świerzy sportretował ponad 250 postaci z całego świata. „Nowy poczet władców Polskich. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” powstawał w ciągu 7 lat. Stanowi unikatową na skalę światową kolekcję. Jest osiągnięciem artystycznym ale nie tylko – to dzieło przygotowane w oparciu o szczegółowe i unikalne materiały historyczne. Dzięki temu ma szansę stać się wiarygodnym symbolem tożsamości Polaków we wspólnocie europejskiej i na świecie. To prawdziwa i współczesna lekcja patriotyzmu, zwłaszcza dla młodych ludzi.

Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski

Czytaj także:

PKO Bank Polski mecenasem „Nowego pocztu władców Polski”

Wygraj album „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” – zad. 1

Mieszko I – rozwiązanie zad. 1

Wygraj nowy album władców polskich: pełnych emocji, z krwi i kości – zad. 2

Bolesław Chrobry – rozwiązanie zad. 2. Kolejne odsłony konkursu w najbliższą środę i czwartek

Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 3

Stanisław August Poniatowski – rozwiązanie zad. 3. Jutro cdn…

Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 4

August III Sas  – rozwiązanie zad. 4

Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 5

Bezprym – rozwiązanie zad. 5

Wygraj nowy album władców polskich: mężnych, szlachetnych, ale również ułomnych i okrutnych – zadanie nr 6

loaderek.gifoverlay.png