2014.02.11

1% dobrego serca pomoże odmienić los potrzebujących

Lubimy pomagać osobom w potrzebie. Robimy to bezinteresownie i często organizujemy się, by taka pomoc miała jak największy zasięg i efekt. Według danych CBOS aż 60% Polaków zadeklarowało udzielenie pomocy różnego rodzaju inicjatywom i aż 5% brało w nich udział w roli wolontariusza. Nie zawsze jednak mamy czas i wiedzę, by pomagać skutecznie i systematycznie. Ale jest łatwy i sprawdzony sposób na to, by choć drobna cząstka naszych dochodów trafiła do osób w potrzebie.

Najprostszą metodą na przekazanie takiego daru jest skorzystanie z prawa podatnika i przekazanie 1% płaconych przez nas podatków na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP). Dokonujemy tego poprzez uzupełnienie odpowiedniej rubryki w wypełnianej przez nas deklaracji podatkowej, np. PIT-37. W rubryce tej wpisujemy dane wybranego przez nas OPP. Po 3-4 miesiącach od momentu złożenia takiej deklaracji, naczelnik urzędu skarbowego przekazuje na rzecz danej organizacji 1% naszych podatków.

OPP to organizacje pozarządowe działające na rzecz pomocy określonej grupie społecznej lub w innym szczytnym celu (pomoc dla zwierząt, fundacje wspomagające leczenie rzadkich chorób, etc.). Wszystkie te podmioty działają pod ścisłą kontrolą państwa i należą do zaufanych partnerów inicjatywy 1%. Oznacza to, że możemy bez obawy przekazywać nasze środki i realnie wspomagać ich działalność.

Kto może przekazać swój 1% podatków?

1. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych).
2. Podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
3. Podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
4. Emeryci wypełniający PIT samodzielnie, bez pomocy ZUS.

Szczegółowe informacje o tym, jak skorzystać z prawa przekazania 1% na wybraną organizację pozarządową znajdziemy między innymi na stronie jedenprocent.pl.

W spisie OPP znajduje się już ponad 7650 różnego rodzaju stowarzyszeń i fundacji, więc warto zastanowić się wcześniej, na jaki cel przeznaczymy nasz 1%. Pamiętajmy, że każda kwota ma olbrzymie znaczenie, a solidarność w korzystaniu z tego prawa sprawia, że pomoc taka to krok milowy dla wielu inicjatyw, nawet gdy dla każdego z nas jest to "tylko" jeden procent.

Według danych Ministerstwa Finansów z ostatnich kilku lat liczba osób korzystających z tego uprawnienia systematycznie rośnie. Rokrocznie zbierane sumy nie spadają poniżej poziomu 400 milionów zł.

Pamiętajmy więc, by poświęcić kilka minut na wypełnienie przedstawionej poniżej rubryki podczas uzupełniania naszego formularza PIT. Każda pomoc ma znaczenie. Zwłaszcza wtedy, gdy robimy to wspólnie.

Pomagać można przez cały rok

Karta debetowa "Dobro procentuje" sprawia, że jej użytkownicy każdego dnia pomagają, robiąc zakupy. Aktywując ją, wybieramy jedną z czterech inicjatyw charytatywnych, które PKO Bank Polski wspiera częścią dochodów od każdej transakcji bezgotówkowej. Obszary wsparcia to:

  • Edukacja (Stowarzyszenie SIEMACHA , projekt poświęcony wsparciu opieki edukacyjno-wychowawczej młodzieży)
  • Nadzieja (Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNK a, projekt "Mobilność osób niepełnosprawnych")
  • Zdrowie (Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa, projekt zachęcający do oddawania krwi) lub
  • Ekologia (Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja, projekt "Zaadoptuj rzekę")


Więcej informacji na: www.inteligo.pl/menu/karty.

Mariusz Kamiński

Zobacz także:

Działalność społeczna
Wśród liderów filantropii
Pomaganie innym to najlepiej oprocentowana lokata

loaderek.gifoverlay.png