2014.06.20

Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu?

Wyjazd poza miejsce zamieszkania to spotkanie z innym światem, kulturą, ludźmi. Odkrywając nowe miejsca, smaki i zapachy, wzbogacamy siebie. Aby nie stracić żadnej chwili, a urlop przebiegał bez przykrych niespodzianek, warto się do niego odpowiednio przygotować.

Sprawdź, o czym musisz pamiętać, przygotowując wakacyjny wyjazd.

Każdy ma inne preferencje, zainteresowania i możliwości finansowe. Jednak bez względu na nie, gdy wybieramy się na urlop, powinniśmy pamiętać o działaniach, które pomogą nam uniknąć kosztownych często błędów.

Planowanie wymarzonej wyprawy

Zanim wybierzemy kierunek podróży, powinniśmy zdobyć informacje o miejscu, do którego chcemy się udać. Do dyspozycji mamy mnóstwo możliwości: strony biur podróży, serwisy internetowe, kanały telewizyjne, drukowane przewodniki, opinie znajomych. Powinniśmy sprawdzić:

  • jaka jest najlepsza pora roku i klimat w miejscu, do którego się wybieramy. Pomoże nam to ominąć sezon deszczowy i zminimalizować np. ryzyko malarii.
  • kwestie bezpieczeństwa w kraju, do którego planujemy pojechać. Bezcennym, na bieżąco aktualizowanym źródłem informacji jest portal MSZ.
  • lokalne ceny podstawowych produktów, transportu i noclegów w wybranym przez nas kraju lub regionie, aby zaplanować budżet ekspedycji.
  • które szczepienia są niezbędne, a jakie zalecane (np. na tej stronie), i uzależnić termin wyjazdu od czasu ich wykonania.
  • ważność paszportów uczestników wyprawy oraz dowiedzieć się, czy nie będziemy potrzebować wizy, a jeśli tak, to jakie są zasady jej przyznawania.
  • promocje - aby znaleźć najlepsze połączenie lotnicze, warto śledzić pojawiające się oferty lub sprawdzić  ceny czarterów, można też subskrybować newslettery linii lotniczych.

Jeśli zdecydowaliśmy się na wyjazd z biurem podróży, sprawdźmy, czy organizator widnieje w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (na stronie turystyka.gov.pl wybieramy CEOTiPT), i rozważmy ubezpieczenie lotu - szczególnie jeśli planujemy wyjazd z dużym wyprzedzeniem.

Miesiąc przed wyjazdem

Choć do pakowania walizek zostało nam jeszcze sporo czasu, powinniśmy zacząć powoli przygotowywać się do podróży. Warto pamiętać o kilku sprawach:

  • Udać się do stomatologa (kontrolnie, w razie potrzeby wyleczyć zęby), a w przypadku osób noszących okulary należy odwiedzić okulistę w celu wypisania recepty pozwalającej na wykonanie nowej pary okularów w przypadku ich utraty.
  • Postarać się o niezbędne leki, np. antymalaryczne.
  • Skontrolować daty ważności karty debetowej i kredytowej i zamówić, jeśli jeszcze ich nie mamy.
  • Osoby, które często podróżują za granicę, powinny zainteresować się debetową kartą wielowalutową, wydawaną posiadaczom rachunków walutowych w euro, dolarach, funtach. Wypłacając pieniądze z bankomatu, płacąc nią w internecie czy sklepie, w której płatności dokonywane są w dolarach, funtach lub euro, konto posiadacza zostanie obciążone dokładnie taką kwotą, na jaką opiewa rachunek, bez przewalutowywania. Możliwość wypłaty z bankomatów na całym świecie bez pobierania opłat przez PKO Bank Polski mają także posiadacze Konta bez Granic oraz bezpłatnego Konta dla Młodych.
  • Przy kupowaniu przez internet i płaceniu kartą kredytową należy zachować wzmożoną ostrożność - zawsze upewnić się, czy przed adresem strony jest https://, a nie http://.
  • Sprawdzić, do kiedy obowiązuje posiadane przez nas ubezpieczenie samochodu lub nieruchomości i z wyprzedzeniem podpisać nową polisę w iPKO.
  • Ahoj, przygodo!

    Jeśli podróżujemy z dziećmi, niezbędny może okazać się tablet z zainstalowaną aplikacją Brawo Bank, kolorowanki, książka, muzyka do słuchania, chusteczki, tabletki na chorobę lokomocyjną i przeciwbólowe.

Tydzień przed

Wymarzona wyprawa zbliża się wielkimi krokami. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to najwyższy czas, żeby:

  • pomyśleć o ubezpieczeniu. Koszty są niewielkie, a zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Jako obywatele Unii Europejskiej mamy prawo do bezpłatnej opieki medycznej w krajach członkowskich oraz Szwajcarii, w państwowych placówkach służby zdrowia. Wystarczy mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą otrzymamy po złożeniu wniosku w oddziale NFZ (informacje na stronie nfz.gov.pl). Gdy zależy nam na szerszej ochronie podróży, warto pomyśleć o ubezpieczeniu komercyjnym. Jest ono także niezbędne w przypadku wyjazdów poza UE. Polisa gwarantuje pomoc w razie nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku, pokrycie kosztów leczenia, ubezpieczenie od utraty bądź kradzieży bagażu, sprzętu fotograficznego czy sportowego. Wykupienie ubezpieczenia turystycznego w iPKO trwa tylko kilka minut. 
  • sprawdzić, jaka waluta obowiązuje w kraju, do którego wyjeżdżamy, oraz porównać, jaka forma płatności jest najbardziej opłacalna. Kalkulator rozliczeniowy organizacji płatniczych dla transakcji dokonanych w walucie obcej znajduje się na stronie pkobp.pl/waluty.
  • przygotować lokalne pieniądze - w każdej większej placówce Banku najpopularniejsze waluty dostępne są od ręki, a po wcześniejszym zamówieniu otrzymamy je również w każdym oddziale. Dostępność usługi w konkretnym punkcie znajdziemy na stronie pkobp.pl w zakładce placówki i bankomaty.
  • sprawdzić terminy płatności naszych zobowiązań, zapewnić środki i ustanowić niezbędne przelewy. Wygodnym rozwiązaniem, np. przy kredycie hipotecznym, jest zlecenie stałe (bez problemu ustanowisz je w iPKO) lub polecenie zapłaty np. za energię (aby mogły obowiązywać, wypełniony formularz polecenia trzeba złożyć w oddziale Banku lub w firmie, która jest naszym wierzycielem).
  • zastanowić się, czy na czas wakacji nie chcemy zawiesić raty kredytu hipotecznego, jeśli w danym roku jeszcze z tego przywileju nie korzystaliśmy, i zawczasu załatwić formalności - wniosek o zawieszenie spłaty raty miesięcznej trzeba złożyć minimum 3 dni przed terminem wymagalności spłaty raty kredytu.

Dwa dni do godziny zero

Teraz przygotowania wchodzą w finalną fazę:

  • Wydrukuj otrzymany bilet elektroniczny, kartę pokładową (jeśli będziesz korzystać z odprawy online) oraz voucher hotelowy i polisę ubezpieczeniową.
  • Zostaw dokładne dane pobytu bliskiej osobie w kraju. Plan podróży można też zgłosić w ambasadzie lub konsulacie polskim w danym kraju (na stronach placówek jest zakładka: zgłoś podróż) lub w systemie centralnym e-konsulat.
  • Pomyśl, kogo na wszelki wypadek i w jakim zakresie upoważnić do swojego rachunku bankowego.
  • Wpisz do telefonu niezbędne numery kontaktowe: twojego banku, ambasady, hotelu, do którego jedziesz (lub konsultanta np. booking.com, jeśli przez tę stronę dokonałeś rezerwacji - w przypadku problemów ma on obowiązek w ciągu kilkudziesięciu minut znaleźć hotel w takim samym standardzie jak rezerwowany), oraz oznaczony międzynarodowym skrótem ICE (in case of emergency) numer kontaktowy do kogoś w kraj.
  • Zastanów się, jakie niezbędne rzeczy planujesz ze sobą zabrać i… przeprowadź ich selekcję. Bagaż nie powinien przekraczać 1/3 wagi ciała.

Sytuacje nieprzewidziane

Nawet na najlepiej zaplanowanym wyjeździe mogą zdarzyć się sytuacje nagłe i czasami dla nas niekorzystne. W przypadku choroby mamy ubezpieczenie zdrowotne. Gdy zapomnimy o wymianie pieniędzy, możemy wypłacić je z bankomatu po przyjeździe do miejsca docelowego. Często jednak bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest płacenie kartą w sklepach i punktach usługowych. W ten sposób unikamy prowizji od wypłaty. Najlepiej, aby w portfelu znalazły się dwie karty: debetowa i kredytowa, abyśmy byli zabezpieczeni w przypadku ewentualnych kłopotów z akceptacją.

  • Co jednak zrobić, gdy zginie nam dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu lub karty kredytowe?

Zgubę trzeba zgłosić do konsulatu lub ambasady. Otrzymamy paszport tymczasowy, który umożliwi nam powrót do domu. Jeśli w grę wchodzi kradzież dokumentów, konsulat zawiadomi miejscową policję. W przypadku utraty dokumentów w państwie, w którym Polska nie ma swojego przedstawicielstwa, powinniśmy udać się do placówki jednego z państw Unii Europejskiej. Tam otrzymamy stosowną pomoc. Szczegóły na stronie: mswia.gov.pl.

W przypadku utraty kart płatniczych należy to zgłosić na infolinii PKO Banku Polskiego: (+48) 81 535 65 65 - numer dla osób dzwoniących z kraju, z zagranicy i z telefonów komórkowych.

Informacje z Banku poprzez system DZ (baza Dokumentów Zastrzeżonych) są błyskawicznie przekazywane do wszystkich instytucji korzystających z systemu i chronią przed wykorzystaniem naszej tożsamości do wyłudzenia kredytów czy innych usług.

  • Żelazny zestaw środków bezpieczeństwa:

    • nigdy nie rozstawaj się z paszportem - nie zostawiaj go w hotelu ani jako zastaw w wypożyczalni;
    • miej przy sobie drobne na podręczne zakupy;
    • napisz na plastikowej bransoletce swój numer telefonu;
    • naucz się na pamięć numeru ambasady w danym kraju i osób najbliższych;
    • zostaw rodzinie ksero paszportu i ubezpieczenia, harmonogram pobytu, kontakt do hotelu, numery lotów i rezerwacji.

Iwona Wardzyńska-Kaźmierczak

Czytaj także:

Podróż bez... gotówki?

Polska, jakiej nie znamy

Karta czy gotówka?

loaderek.gifoverlay.png