Co kryje bankomat
Magiczna skrzynia z pieniędzmi, a może mały bank, w którym pracują elfy – bankomat może przybierać różne formy, w zależności od wyobraźni dzieci. Chociaż pielęgnowanie dziecięcej fantazji jest ważne, równie istotne jest odpowiedzialne wprowadzanie pociech w świat pieniędzy m.in. poprzez tłumaczenie, czym jest bankomat i jak się z niego korzysta.
„Mamo kup mi tę lalkę!” prosi Marysia, wskazując na półkę z zabawkami. Mama kręci przecząco głową – „Nie mam tyle pieniędzy”. „No to weź je ze skrzynki!” odpowiada dziewczynka, ciągnąc mamę w stronę wejścia do sklepu, gdzie stoi bankomat.
Dziecko łączy fakty na podstawie swoich obserwacji – potrzebujesz pieniędzy, więc bierzesz je z bankomatu. Aby jednak wytłumaczyć dziecku, że sprawa nie jest taka prosta, należy powiedzieć mu, jak działa bankomat i w jaki sposób można się nim posługiwać.
Pieniądze i ciastka
Przygoda z bankomatem zaczyna się od wytłumaczenia dziecku zasad jego działania. Bankomat to maszyna, która wydaje pieniądze z naszego konta bankowego. Oznacza to, że nie można wybrać więcej pieniędzy, niż jest na koncie. Tłumacząc dziecku tę zależność, można sięgnąć po porównanie np. jeżeli rodzice wcześniej kupią ciastka i schowają je do szafki, potem można się nimi częstować. Kiedy ciasta się skończą, nie ma, co wyciągnąć z szafki. Tak samo jest w przypadku konta bankowego. Jeżeli nie ma na nim środków, czyli pieniędzy, to nie można skorzystać z bankomatu.
Jeżeli chcemy wypłacić pieniądze, musimy użyć karty lub aplikacji mobilnej – zawierają one informacje o naszym koncie i dzięki temu system wie, które konto należy do nas i ile jest na nim pieniędzy. Żeby nikt obcy nie mógł wybrać pieniędzy z nasze konta, używa się PIN-u, czyli czterocyfrowego kodu, który trzeba wpisać na klawiaturze bankomatu. Jeżeli PIN jest zgodny z tym wcześniej zapisanym w systemie, można wpisać kwotę, którą potrzebujemy i pobrać pieniądze. Warto powiedzieć dziecku o dziennym limicie wybierania pieniędzy z bankomatu. Bankomaty to pancerne skrzynki, w których umieszczane są tylko pewne sumy pieniędzy. Gdyby nie limity dzienne, mogłoby zabraknąć w bankomacie środków dla innych osób.
- Nie masz jeszcze pomysłu na prezent dla dziecka z okazji zbliżających się świat? Rozważ podarowanie mu lekcji edukacji finansowej w postaci przedpłaconej karty PKO Junior MasterCard. To wygodne i bezpieczne narzędzie płatnicze dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci. Umożliwia zbliżeniowe płatności bezgotówkowe (z limitem do 50 zł) bez użycia kodu PIN, zakupy w internecie, a także wypłaty z bankomatów – w kraju i za granicą. Co ważne, bankomaty PKO Banku Polskiego (a jest ich ponad 3 tysiące w całym kraju) pozwalają na wypłaty bez żadnych kosztów, a dodatkowo rozpoznają karty PKO Junior i na ekranie urządzenia wyświetla się przyjazny dzieciom komunikat oraz atrakcyjna wizualizacja graficzna.
Ucz ostrożności
„A mój tata ma w portfelu same setki, bo dopiero co wyciągnął z bankomatu”. „A moja mama ma na koncie 10 tysięcy, widziałam na wydruku!”. Dzieci, jeżeli nie zostały wcześniej poinstruowane, nie wiedzą, że o pewnych sprawach nie powinno się głośno mówić. Uczul więc dziecko, żeby nie mówiło innym o sprawach finansowych rodziców ani żeby nie opowiadało o nich obcym osobom, ponieważ nigdy nie wiadomo, kto słucha. Może się okazać, że ktoś ze złymi zamiarami usłyszy, ile rodzic ma na koncie pieniędzy i będzie chciał mu je zabrać. Podobnie wytłumacz dziecku, że PIN trzeba zapamiętać i nie podawać go innym. To zabezpieczenie przed osobami, które nie powinny mieć dostępu do naszego konta.
Również samemu staraj się być ostrożnym – zasłaniaj PIN podczas wpisywania go w bankomacie, po wybraniu pieniędzy schowaj je do portfela zamiast trzymać w kieszeni. Jeżeli bierzesz wydruk z bankomatu, po przeczytaniu wyrzuć go do kosza albo schowaj, zamiast zostawiać w widocznym miejscu. W ten sposób dajesz dziecku przykład, a jest to bardzo ważne, bo dzieci najwięcej uczą się z obserwacji.
Karolina Oleksa
Psycholog, absolwentka studiów licencjackich z zarządzania, realizuje doktorat z psychologii w zarządzaniu. Zawodowo trener kompetencji miękkich, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu oraz redaktor prowadząca publikacji edukacyjno-psychologicznych, w tym m.in. wiodącego czasopisma dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej o nazwie „Życie Szkoły”.
Czytaj także:
Przedsiębiorczość wyniesiona z domu
Jak uczyć dzieci oszczędzania?
Bankodzieci
02019.07.03Pierwszy wakacyjny obóz dziecka
więcejKiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
Bankodzieci
02019.07.01PKO Junior, czyli oszczędzanie od najmłodszych lat
więcejOd sześciu lat, dzięki PKO Junior, najmłodsi Polacy gromadzą swoje oszczędności na rachunkach „PKO Konto Dziecka”. Pod nadzorem rodzica mogą wchodzić w świat odpowiedzialności za własne finanse i zdobywać podstawy wiedzy na ten temat.
Bankodzieci
02019.07.01Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
więcejUniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Bankodzieci
02019.07.01Co zmienia się w programie 500+ od 1 lipca 2019?
więcejOd dziś można już składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ również na pierwsze dziecko. Bez względu na dochód rodziny świadczenie otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. W serwisie internetowym banku jest dostępny wniosek na okres 2019/2021.
Bankodzieci
02019.06.28Patria Nostra – nagrodzeni za pamięć o historii!
więcejPrawie 2700 uczniów i nauczycieli z około 650 szkół w Polsce, 300 zawodników z 75 szkół spoza granic kraju – tak wyglądała IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra. Laureaci zostali nagrodzeni!
Bankodzieci
02019.06.1811 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
więcejZnajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.