Ferie bez gotówki
Ferie zimowe w pełni! W różnych województwach potrwają nawet do końca lutego. Zimowy wypoczynek najczęściej związany jest z wyjazdami w góry – na narty, sanki czy snowboard, w kraju lub zagranicą. Niezależnie od tego, gdzie się wybierzemy, zimowiska zawsze wiążą się z wydawaniem pieniędzy, choć nie zawsze gotówki.
Fot. shutterstock.com
Polacy nadal są przywiązani do płatności gotówką, ale ta tendencja dynamicznie się zmienia. Wszystko dzięki wielu alternatywom dla transakcji gotówkowych. Co jest ich największą zaletą? Są proste i bezpieczne! Dlatego warto z nich korzystać i zachęcać do tego dzieci. Ferie są dobrym momentem na testy.
Dzieci bez kontroli
Bezpieczne finanse to szczególnie istotna sprawa, kiedy nasze dziecko samo wyrusza na zimowisko. Wysłanie pociechy na ferie bez rodziców jest wyzwaniem dla obu stron. O ile spakowanie go na taki wyjazd nie jest problemem, to zapewnienie środków finansowych na dobrą zabawę już tak. Wielu rodzicom nasuwa się pytanie – czy gotówka w dziecięcym portfelu to bezpieczne rozwiązanie? Śmiało można odpowiedzieć: są bezpieczniejsze! Mogłoby się wydawać, że największym zagrożeniem dla pieniędzy w dziecięcym bagażu są złodzieje, ale w większości przypadków ryzyko generują... same dzieci. Wynika to głównie z nieumiejętności gospodarowania budżetem. Maluch, który na co dzień nie musi kontrolować i planować swoich wydatków, nie potrafi tego robić. Co więcej, ze znaczną kwotą w ręce, czuje się jak „młody bóg”, który może wydawać pieniądze bez zastanowienia. W efekcie, środki przeznaczone na kilka dni mogą zniknąć w parę godzin. Brak rodzicielskiej kontroli często prowokuje do kupowania niepotrzebnych rzeczy. Wtedy świat dziecka staje się bardziej słodki i zabawny – ulubionych słodyczy jest jakby więcej, a zabawki, obok których do tej pory przechodziło obojętnie, nagle wydają się wyjątkowo atrakcyjne… Na szczęście rodzice mogą ustrzec swoją pociechę przed nadmiernym i nieodpowiedzialnym trwonieniem pieniędzy.
Kieszonkowe pod ręką
Podstawą jest oczywiście edukacja finansowa, ale także praktyczne narzędzia, np. serwis junior.pkobp.pl i produkty bankowe, dostępne także dla najmłodszych, np. Konto Dziecka czy karta przedpłacona, połączone z rachunkiem w PKO Banku Polskim rodzica. Dorosły posiadający ROR może założyć konto bankowe dziecku, a także ofiarować mu kartę przedpłaconą – w postaci plastiku lub naklejki zbliżeniowej czy nawet maskotki. Wówczas dziecko zyskuje łatwy i bezpieczny dostęp do pieniędzy, a dorosły – kontrolę nad wydatkami dziecka. Ma wgląd w realizowane przez nie płatności, w dowolnej chwili może przelać odpowiednią kwotę na jego kartę, a wszystko monitorować z poziomu aplikacji rodzica w serwisie iPKO.
Nowoczesne i bezpieczne
Ale karta płatnicza i konto dla dziecka to nie wszystko. Kontrolowaną przez rodziców, a więc bezpieczną formą płatności, są także te dokonywane telefonem. Wystarczy zainstalować w komórce aplikację IKO. Pozwala ona dziecku wygenerować kod BLIK, dzięki któremu bezgotówkowo będzie mogło płacić w większości sklepów. Ponadto, telefonem można wykonywać operacje zbliżeniowe – za zakupy do 50 zł bez potrzeby użycia kodu PIN. Wystarczy aktywować najnowszą wersję aplikacji IKO oraz płatności zbliżeniowe, a w telefonie włączyć moduł NFCi gotowe. Jeśli jednak okaże się, że w sklepie nie ma terminalu pozwalającego na transakcje bezstykowe, w każdej chwili można wypłacić gotówkę z najbliższego bankomatu.
Także dla dorosłych
A jak finanse na ferie mogą zabezpieczyć rodzice? Podobnie. Karta płatnicza, transakcje IKO – z kodem BLIK, oraz zbliżeniowe za pomocą telefonu to podstawowe – bardzo wygodne i bezpieczne, narzędzia płatnicze. Co jeszcze? Karta kredytowa. Prawie 80 proc. dorosłych Polaków posiada kartę kredytową, choć nie korzysta z niej na co dzień. Przyznają, że jest przydatna w nieprzewidzianych sytuacjach. To swoiste zabezpieczenie na tzw. czarną godzinę, ale czasem może też zapewnić odrobinę szaleństwa. A na to właśnie liczymy, wybierając się na narty. Nie trzeba się wówczas martwić, że nieco przekroczyliśmy budżet, bo pod ręką zawsze jest jeszcze coś w zapasie zgormadzone na karcie kredytowej.
Wybierając się na zimowe ferie, warto wybrać alternatywę dla gotówki. Bezgotówkowe rozwiązania są znacznie bardziej bezpieczne i wygodne. Wystarczy kilka klików na telefonie albo zbliżenie go lub karty do terminala i do woli możemy korzystać z uroków zimy. Nawet wtedy, kiedy pogoda z zimą ma niewiele wspólnego.
Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski
Czytaj także:
Rodzinny wyjazd na narty – droga przygoda czy wspaniały sposób na ferie?
Ferie w mieście. Czemu nie?
Bankodzieci
02019.07.03Pierwszy wakacyjny obóz dziecka
więcejKiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
Bankodzieci
02019.07.01PKO Junior, czyli oszczędzanie od najmłodszych lat
więcejOd sześciu lat, dzięki PKO Junior, najmłodsi Polacy gromadzą swoje oszczędności na rachunkach „PKO Konto Dziecka”. Pod nadzorem rodzica mogą wchodzić w świat odpowiedzialności za własne finanse i zdobywać podstawy wiedzy na ten temat.
Bankodzieci
02019.07.01Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
więcejUniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Bankodzieci
02019.07.01Co zmienia się w programie 500+ od 1 lipca 2019?
więcejOd dziś można już składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ również na pierwsze dziecko. Bez względu na dochód rodziny świadczenie otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. W serwisie internetowym banku jest dostępny wniosek na okres 2019/2021.
Bankodzieci
02019.06.28Patria Nostra – nagrodzeni za pamięć o historii!
więcejPrawie 2700 uczniów i nauczycieli z około 650 szkół w Polsce, 300 zawodników z 75 szkół spoza granic kraju – tak wyglądała IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra. Laureaci zostali nagrodzeni!
Bankodzieci
02019.06.1811 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
więcejZnajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.