2017.05.30

Nowoczesna platforma edukacyjna SKO – SzkolneBlogi.pl ma już 700 blogów

Na pierwszej w Polsce platformie blogowej dla szkół podstawowych funkcjonuje już 700 blogów. Wszystkie placówki są zaangażowane w działalność związaną z programem edukacyjnym Szkolnych Kas Oszczędności PKO Banku Polskiego (SKO).

700 blogów

SzkolneBlogi.plto wyjątkowe miejsce na mapie polskiego internetu. Platforma stworzona przez PKO Bank Polski pozwala nauczycielom-Opiekunom SKO na pisanie blogów, na łamach których relacjonują swoją działalność związaną realizacją założeń programu Szkolnych Kas Oszczędności. Dzięki kreatywnym i pasjonującym wpisom, internauci odwiedzający platformę mogą przeczytać jak oszczędzają współcześni uczniowie, poznać sposoby na bycie przedsiębiorczym czy też przekonać się, na czym polega nowoczesna bankowość.

Edukacja i tworzenie relacji również w realnym świecie

O wyjątkowości Szkolnych Blogów świadczy również grono jej użytkowników, którymi są zarówno uczniowie, nauczyciele, dyrekcja szkół oraz rodzice, dziadkowie i całe społeczności lokalne. Uczniowie i nauczyciele na łamach platformy zachęcają mieszkańców swoich miejscowości do wspólnych zbiórek surowców wtórnych, zapraszają do udziału w kiermaszach okolicznościowych, happeningach i piknikach rodzinnych. Szkolne Blogi są również miejscem budowania relacji z innymi placówkami, wymiany informacji, inspiracji i motywacji. To miejsce, gdzie obok zdrowej rywalizacji, edukacji i promocji przedsiębiorczości, nawiązują się prawdziwe sympatie i tworzą przyjaźnie. Szkoły zapraszają się wzajemnie do udziału w organizowanych przez siebie konkursach, odwiedzają nawzajem swoje blogi, publikują komentarze, a także organizują spotkania z zaprzyjaźnionymi placówkami z okolicy.

Szkolne Blogi i nowe umiejętności

Dzięki aktywnemu prowadzeniu blogów, nauczyciele i uczniowie zdobywają nowe kompetencje, m.in. uczą się bezpiecznego korzystania z internetu, netykiety oraz zamieszczania treści na stronie www. Poznają świat mediów społecznościowych zarówno od strony użytkownika, jak i autora wartościowych treści. Poza tym zyskują dostęp do wiedzy na temat szeroko pojętego oszczędzania (nie tylko pieniędzy, ale również zasobów naturalnych, środowiska, niemarnowania żywności), przedsiębiorczości i promocji szkoły.

Wsparcie merytoryczne

PKO Bank Polski wspiera nauczycieli prowadzących blogi. Z myślą o nich utworzono specjalną zakładkę, w której umieszczane są dedykowane im wpisy, dotyczące m.in. podstaw prawa autorskiego i praw pokrewnych, sposobów na promocję SKO w mediach regionalnych oraz kwestii technicznych związanych z funkcjonowaniem platformy. Stanowią one merytoryczną pomoc oraz pomagają w rozwijaniu ich kompetencji. Nauczyciele mogą również liczyć na wsparcie administratora platformy, który udziela odpowiedzi na wszelkie pytania.

Edukacja

Wpisy, które pojawiają się na platformie, stanowią cenne źródło informacji. Pokazują przede wszystkim, jak kreatywne i zaangażowane w edukację finansową są szkoły uczestniczące w SKO. Poniżej przykłady podejmowanych przez nie działań.

 - Wizyta w banku

Relacja z wizyty Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Iłowej w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Żaganiu Uczniowie zobaczyli miejsca gdzie odbywa się obsługa klientów, zapoznali się z pracą doradców. Jedną z atrakcji spotkania była możliwość przekonania się jak wygląda banknot o nominale 500 zł. Na zakończenie wizyty wszyscy zostali obdarowani drobnymi upominkami SKO.

- Międzyszkolny konkurs Wiedzy o finansach

Szkoła Podstawowa w Makowiskach zamieściła wpis o „IV Międzyszkolnym konkursie Wiedzy o Świecie Pieniędzy”, organizowanym przez Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Jaśle. W rywalizacji brało udział aż 16 szkół.

- QR kod przenoszący do strony bloga

W jaki sposób zachęcić internautów do odwiedzania bloga? Tego można się dowiedzieć z wpisu Szkoły Podstawowej w Krzywdzie. Uczniowie zrobili QR kod, który po zeskanowaniu telefonem przeniesie nas na stronę bloga tej placówki.

Walor edukacyjny ma również prowadzony przez Bank Blog SKO, w którym narratorem jest uwielbiana przez dzieci bohaterka SKO – żyrafka Lokatka. Dzięki postom publikowanym na tym blogu najmłodsi śledzą poczynania Lokatki, która opowiada jak gospodarować budżetem, wyjaśnia nowe pojęcia związane z bankowością, przedstawia sposoby na inwestowanie i udowadnia, że oszczędzanie może odnosić się do wielu aspektów życia. 

Ciągły rozwój

Platforma jest systematycznie rozwijana, zarówno pod względem zastosowanych rozwiązań technologicznych, jak również liczby aktywnych użytkowników.

Szkolne Blogi w liczbach:

  • ponad 700 blogów
  • ponad 30 tys. użytkowników
  • ponad 100 nowych wpisów każdego dnia
  • ponad 1 tys. komentarzy dziennie

Konkursy

Każdy blog, który wyróżnia się oryginalnością i różnorodnością, pomysłowością w zbieraniu środków i popularyzacją idei związanych z oszczędzaniem i przedsiębiorczością w ramach Szkolnych Kas Oszczędności oraz współpracą ze społecznością lokalną, ma szansę na nagrodę w konkursie „SKO Blog Miesiąca”. Do wygrania są atrakcyjne nagrody w postaci laptopów, voucherów do sklepu Empik oraz zestawów gadżetów. Na platformie regularnie organizowany jest również konkurs edukacyjny dla dzieci „Pytanie na Szkolnych Blogach”. W oparciu o wpisy publikowane na Blogu SKO, najmłodsi odpowiadają na zadane pytanie dotyczące np. pojęć bankowych, niemarnowania żywności, oszczędzania środowiska. Do wygrania w tym konkursie są gadżety Szkolnych Kas Oszczędności.

Wspólne cele oraz rozwój

Kolejne szkoły regularnie dołączają do blogowania na platformie. Wszystkie łączy jedno – chcą wspólnie z PKO Bankiem Polskim tworzyć społeczność otwartą na rozwój, pogłębianie wiedzy, a także promować oszczędzanie, przedsiębiorczość i kreatywność wśród dzieci i społeczności lokalnej. Platforma jest ważnym elementem internetowego SKO, które dzięki gruntownym zmianom wprowadzonym w 2012 r. zmieniło dotychczasowe podejście do nauczania oszczędzania i przedsiębiorczości wśród nauczycieli, uczniów oraz rodziców. Obecnie dzieci mają możliwość oszczędzania na oprocentowanych rachunkach bankowych. Bank stworzył również specjalny serwis internetowy – sko.pkobp.pl, dzięki któremu najmłodsi poznają zasady korzystania z nowoczesnej bankowości i na bieżąco mogą sprawdzać stan swoich oszczędności.

Bank nagradzany za działalność edukacyjną

Zaangażowanie PKO Banku Polskiego w rozwój programu oraz wykorzystywanie nowoczesnych technologii jest doceniane i zauważane zarówno w kraju jak i za granicą. W grudniu ubiegłego roku SKO znalazło się w gronie sześciu najlepszych inicjatyw nagrodzonych w kategorii Child & Youth Friendly Banking Award. Międzynarodowe jury doceniło szeroką  skalę programu (prawie 5 tysięcy zaangażowanych szkół, 6 tysięcy nauczyciel), różnorodność i innowacyjność stosowanych rozwiązań oraz stały rozwój SKO w zakresie udostępnianych materiałów edukacyjnych. W listopadzie ubiegłego roku, dzięki ogromnemu wsparciu nauczycieli, którzy promowali oddawanie głosów m.in. na platformie SzkolneBlogi.pl, SKO-wiczów i ich rodziców, społeczności lokalnych oraz pracowników Banku, SKO-zostało wpisane na listę 10. „Najbardziej znaczących inicjatyw edukacyjnych”. Inicjatorem zestawienia jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu, a partnerem medialnym „Rzeczpospolita”.

Zapraszamy do odwiedzenia platformy SzkolneBlogi.pl.

Aleksandra Andrusiewicz
młodszy specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Oszczędzanie na jeden klik – Pierwsze Konto Oszczędnościowe dla dzieci do 18. roku życia

Dzieci uczą się matmy! Zachęty edukacyjne działają

loaderek.gifoverlay.png