2018.08.14

Pieniądze dla dzieci – PKO Junior

Ani szkoła, ani rodzice, a tym bardziej banki nie ustalają dolnej granicy wieku dziecka, w jakim może ono rozpocząć edukację finansową. Ważne, by była dostosowana do percepcji dzieci i dla nich atrakcyjna. Taką ofertą jest PKO Junior.

Od najmłodszych lat można i warto uczyć dzieci wartości pieniędzy, szacunku do nich i  zapoznawania z mechanizmami świata finansów. Im wcześniej przekonają się czym jest gospodarowanie własnym budżetem czy oszczędzanie, tym lepiej – z tymi jakże ważnym kwestiami – będą  sobie radzić w dorosłym życiu. Najlepiej zacząć od razu – od oferty PKO Junior.

Specjalnie dla juniora

Lekcje ekonomii dla dzieci powinny być kolorowe, ciekawe, z odrobiną zabawy i technologii. Skutecznymi narzędziami takiej edukacji będą z pewnością: PKO Koto Dziecka, Pierwsze Konto Oszczędnościowe, serwis internetowy i aplikacja mobilna  PKO Junior czy karta płatnicza. Wszystko to, i wiele więcej, tworzy ofertę PKO Junior. PKO Konto Dziecka to produkt adresowany do dzieci do 13 roku życia. Pozwala im uczyć się dobrych nawyków finansowych pod pełna kontrolą rodziców. Odłożone na koncie bankowym dla dziecka środki w wysokości do 2,5 tys. zł są oprocentowane na poziomie 2,5% w skali roku – to znacznie więcej niż na rachunkach bieżących oferowanych dorosłym klientom banków. Tygodniowa kapitalizacja odsetek w krótkim czasie uświadomi dziecku, dlaczego oszczędzanie daje podwójną korzyść. Otwarcie i prowadzenie PKO Konta Dziecka, a także przelewy krajowe (inicjowane przez dzieci i zatwierdzane przez dorosłego) i doładowania telefonów przez internet, są bezpłatne. Nieletni posiadacz zyskuje też dostęp do angażujących jego uwagę materiałów edukacyjnych przygotowanych przez specjalistów PKO Banku Polskiego. Dzieci mogą także korzystać z serwisu PKO Junior, dzięki któremu mogą, m.in. zakładać wirtualne skarbonki, tworzyć plany oszczędzania czy zdobywać odznaki. Ta ostatnia funkcja została zaczerpnięta wprost z popularnych gier na urządzenia mobilne oraz aplikacji na przykład do nauki języków obcych. Dziecko podejmuje kolejne wyzwania, co samo w sobie jest doskonałą zabawą. Każda nowa skarbonka czy wpłata na konto nagradzana jest odznaką będącą potwierdzeniem dotychczasowych osiągnięć.

– Posiadanie własnego konta bankowego to dla dziecka swoista nobilitacja i bilet wstępu do tak bardzo podziwianego świata dorosłych. Powierzenie maluchowi nawet niewielkiej kwoty pieniędzy uczy odpowiedzialności i samodzielności. Rodzice z niedowierzaniem obserwują, jak zmienia się stosunek dzieci do pieniędzy. Bardzo szybko zaczynają kalkulować i podejmować świadome decyzje co do przeznaczenia środków, którymi samodzielnie mogą dysponować. Tym samym zdobywają bardzo cenną umiejętność, która jest oznaką dojrzałości finansowej, absolutnie niezbędnej w dorosłym życiu – mówi Anna Morawska, psycholog dziecięcy.

W skład oferty PKO Junior wchodzą:

» PKO Konto Dziecka i rachunek dla rodzica (Aby dziecko mogło skorzystać z pełnej funkcjonalności PKO Konto Dziecka (serwis internetowy i aplikacja mobilna), rodzic musi posiadać rachunek w PKO Banku Polskim (może to być darmowe PKO Konto Rodzica)
» Pierwsze Konto Oszczędnościowe
» Karta PKO Junior z osobnym numerem rachunku (niepołączona z rachunkiem dziecka)
» Serwis internetowy oraz aplikacja mobilna PKO Junior
» Zestaw startowy z materiałami edukacyjnymi dla dziecka i rodzica

PKO Konto Pierwsze – o krok od pełnej samodzielności

Kolejnym stopniem wtajemniczenia jest PKO Konto Pierwsze. To już bankowość na serio, bo oferta przygotowana jest z myślą o nastolatkach mających od 13. do 18. lat. Konto jest odpowiedzią na potrzeby młodzieży oczekującej więcej swobody. Bank traktuje takich klientów niemal na równi z dorosłymi, którzy po ukończeniu 13 roku życia, z mocy prawa, zyskują zdolność do czynności prawnych. Tak więc nastoletni posiadacze PKO Konta Pierwszego przestają być uzależnieni od rodziców. Teraz mogą samodzielnie zatwierdzać transakcje zlecone w bankowości internetowej iPKO lub aplikacji mobilnej IKO kodami SMS czy dokonywać zakupów przy pomocy własnej karty płatniczej, której wizerunek mogą wybrać z całej galerii propozycji. Interesującą propozycją dla nastolatków będzie także Usługa Autooszczędzania, dzięki której można zasilać oszczędności przy okazji nawet drobnych zakupów.

Do rachunku wydana może zostać również naklejka zbliżeniowa PKO Junior. To wygodne narzędzie płatnicze dostosowane do potrzeb oraz możliwości najmłodszych. Dostępne za pomocą naklejki środki są lokowane na oddzielnym rachunku, co gwarantuje całkowite bezpieczeństwo transakcji. Rodzice zachowują kontrolę nad wydatkami – to oni decydują w Aplikacji Rodzica (w serwisie iPKO) o uzupełnieniu rachunku przypisanego do naklejki oraz o dziennych i miesięcznych limitach transakcji.

Korzyści dla dzieci i rodziców

Poznawanie nowoczesnych produktów bankowych to korzyść nie tylko dla dzieci, ale i rodziców. Dzieci zdobywają praktyczne umiejętności, a rodzice zyskują poczucie dobrze spełnionego obowiązku edukacyjnego – przekazania dzieciom praktycznej wiedzy. Co jest ważne w takiej edukacji? Kluczem do sukcesu wychowawczego jest stopniowe oddawanie dziecku coraz większej swobody – umożliwienie podejmowania coraz poważniejszych decyzji, w kontrolowanych warunkach pozwalanie na popełnianie błędów i życzliwa pomoc w wyciąganiu z nich konstruktywnych wniosków. Aby dziecko zrozumiało wartość pieniędzy i umiało wziąć odpowiedzialność za ich wydawanie, musi poczuć, że gospodarowanie częścią budżetu domowego, nawet bardzo niewielką, zależy od jego decyzji. Płynąca z tego nauka w przyszłości okaże się bezcenna. 

Tomasz Sobkowicz

Czytaj także:

5 udanych lat PKO Junior

Gdzie podziały się pieniądze z komunii? Trafiły na bezpieczne konto lub lokatę dla dziecka!

W prezencie na Dzień Dziecka – konto lub na konto!

loaderek.gifoverlay.png