2018.05.30

W prezencie na Dzień Dziecka – konto lub na konto!

1 czerwca, Dzień Dziecka, odwiedziny babci. Od progu słychać: – Wszystkiego najlepszego Wnusiu! Proszę drobny pieniążek, kup sobie coś na Dnia Dziecka. To scenariusz z dzieciństwa, który wielu z nas doskonale pamięta. Przenieśmy go w realia XXI wieku: – Wszystkiego najlepszego Wnusiu! [Klik] Przelałam Ci na kontopieniążki, dołóż do deskorolki, o której marzysz.

PKO Bank Polski od początku istnienia uczy najmłodszych oszczędzania, a także rozsądnego podejścia do pieniędzy i ich wydawania. Służą temu m.in. Szkolne Kasy Oszczędności – SKO. Rodzice również przekazują pociechom wiele wskazówek dotyczących płacenia, kupowania i wydawania. Warto połączyć siły i wspólnie zająć się edukacją dzieci – najlepiej dzięki prostym zasadom i odpowiedniemu narzędziu w ramach oferty PKO Junior, jakim jest nowoczesne PKO Konto Dziecka.

Wraz z nim najmłodsi zyskują dostęp do pieniędzy poprzez dostosowany do ich potrzeb serwis internetowy PKO Junior i aplikację mobilną PKO Junior. To najpopularniejsza na rynku oferta dla dzieci do 13. roku życia, która kończy właśnie 5 lat. Wszystkie operacje w jej ramach są nadzorowane przez opiekunów. Bezpieczeństwo i pełna kontrola nad finansami dzieci jest możliwa dzięki aplikacji rodzica dostępnej w iPKO dla posiadaczy dowolnego konta osobistego, w tym PKO Konta Rodzica.

Założenie przez rodziców rachunku dziecku to szansa dla najmłodszych na szybką naukę i poznanie świata finansów. Im wcześniej dziecko zrozumie wartość pieniądza, tym lepiej dla jego edukacji ekonomicznej. Dzieci od wczesnych lat uczą się „bankowania”, a co za tym idzie także oszczędzania pieniędzy. Korzystając z kont internetowych, poznają ponadto podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci. I – co ważne – dzięki posiadaniu rachunku czują się traktowani poważnie, zupełnie jak dorośli – zauważa Piotr Dziura, młodszy doradca-kasjer w Oddziale 1 PKO Banku Polskim w Kraśniku.

PKO Konto Dziecka przeznaczone jest dla dzieci do 13. roku życia. Później młody adept bankowego świata „przesiada” się na – lub otwiera – PKO Konto Pierwsze. Można je założyć składając wniosek w internecie albo w dowolnym oddziale PKO Banku Polskiego – potrzebna jest obecność dziecka z rodzicem. Nastolatek, pod kuratelą dorosłego, dysponuje dostępnymi na koncie środkami – może wykonywać przelewy, wypłacać gotówkę kartą z bankomatu lub płacić kartą w sklepach. Nie może jednak zaciągać zobowiązań, czyli brać pożyczek czy kredytów. Do tego trzeba być pełnoletnim i mieć określoną, ocenianą przez bank, zdolność kredytową. Konto to będzie dojrzewało wraz z dzieckiem do 18. roku życia.

Jeśli nastolatek miał PKO Konto Dziecka, to po ukończeniu 13. roku życia automatycznie zostaje ono przekształcone w PKO Konto Pierwsze. O tym fakcie, z 30-dniowym wyprzedzeniem, zostaje powiadomiony rodzic. Wtedy wystarczy zadbać o imienną kartę płatniczą, która umożliwia robienie zakupów bezgotówkowo oraz wypłacanie gotówki ze wszystkich bankomatów na świecie bez opłat.

Aby podpisać umowę, młody właściciel konta wraz rodzicem musi udać się do oddziału Banku, gdzie przy okazji można wybrać jeden z 18 zróżnicowanych tematycznie wizerunków awersu karty. Warto pamiętać, że również rachunek SKO Konto dla Ucznia może być przekształcony w Konto Pierwsze. Dla dopełnienia formalności rodzić wraz dzieckiem powinien odwiedzić oddział banku i podpisać stosowną umowę. Konto Pierwsze przekształcane z SKO Konta dla Ucznia zachowuje ten sam numer rachunku.

Jeśli pociecha nie miała dotąd konta bankowego, nic prostszego – nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy wypełnić formularz na stronie serwisu internetowego PKO Banku Polskiego. Umowę o prowadzenie rachunku przyniesie kurier, a następnie – po podpisaniu przez dziecko i rodzica – dostarczy do Banku. Konto można też otworzyć w dowolnym oddziale.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Gdzie podziały się pieniądze z komunii? Trafiły na bezpieczne konto lub lokatę dla dziecka!

Małe wesele za wielkie pieniądze. Sfinansuj przyjęcie komunijne kredytem!

Nigdy więcej kieszonkowego! 

loaderek.gifoverlay.png