2019.02.26

Pierwsze Konto Oszczędnościowe, czyli nauki stosowane od dziecka

O edukacji ekonomicznej dzieci trzeba pamiętać od ich najmłodszych lat. To jak jazda na rowerze – oszczędzania uczymy się raz na całe życie. Dlatego dobrym narzędziem edukacji ekonomicznej może być Pierwsze Konto Oszczędnościowe PKO Banku Polskiego. Konto dla dziecka to oferta skierowana do dzieci do 18. roku życia, która nagradza najlepszych.

– Najpierw musimy dziecku założyć Konto Dziecka (do 13. roku życia) lub Konto Pierwsze (13-18 lat). Bez tego nie może ono korzystać z Pierwszego Konta Oszczędnościowego – mówi Ewa Wróblewska, doradca z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Augustowie. – To forma nauki oszczędzania przeznaczona tylko dla najmłodszych. Dlatego pamiętajmy, że choć rodzice zakładają konto i je nadzorują, są oni tylko przedstawicielami dziecka – to ono jest prawowitym właścicielem konta – dodaje.

Doradca zwraca uwagę, że dziecko samo ustala, ile będzie wpłacać na Pierwsze Konto Oszczędnościowe. – I tak na przykład część kieszonkowego może trafić na jego ROR, a reszta, np. 20 zł co miesiąc, jest przelewana na konto oszczędnościowe dla dziecka. Systematyczność jest nagradzana oprocentowaniem.

  • Zysk wynosi nawet 2 proc. w skali roku do kwoty 10 tys. zł (oprocentowanie zmienne) oraz 0,5 proc. bonusu za regularne oszczędzanie
  • 0 zł za prowadzenie konta (rachunku płatniczego)
  • 0 zł za przelewy krajowe (standardowe polecenie przelewu) autoryzowane kodem SMS
  • 0 zł za dostęp do serwisu internetowego PKO Junior i iPKO (usługi bankowości elektronicznej)

– Jeśli zgromadzimy więcej niż 10 tys. zł, oprocentowanie nadwyżki wyniesie 1,6 proc. Natomiast bonus zależy od systematyczności, a nie – jak czasem myślą klienci – od kwoty, która wpłynie na konto. Możemy wpłacać więcej, ale to nic nie zmieni– klientowiwciąż przysługuje 0,5 proc. Dodatkowo brak wpłaty w danym miesiącu kalendarzowym lub wypłata środków z Pierwszego Konta Oszczędnościowego spowoduje przerwanie okresu systematycznego oszczędzania i stratę bonusu za ten okres. Taki mechanizm doskonale uczy systematyczności i pokazuje, że bez dyscypliny finansowej tracimy przywileje.

Piotr Dunaj

Czytaj także:

PKO Bank Polski i Politechnika Warszawska wspólnie kształcą ekspertów cyberbezpieczeństwa

Musisz dopłacić do podatku? Zrób przelew podatkowy w serwisie „Twój e-PIT”

Stulatek PKO Bank Polski ponownie z najlepszą aplikacją na świecie!

 

loaderek.gifoverlay.png