SKO: przedsiębiorczość od najmłodszych lat
SKO to nie tylko oszczędzanie na rower czy wakacje. W ramach programu edukacji finansowej PKO Banku Polskiego w całym kraju trwa nieustający festiwal pomysłów na to, jak zarobić np. na karmę dla lokalnego schroniska dla zwierząt, wycieczki, sprzęt sportowy i multimedialny czy zakup pomocy szkolnych dla mniej zamożnych kolegów.
SKO to mnóstwo imponujących liczb: 80 lat doświadczenia w nauczaniu oszczędzania, 4,6 tys. szkół uczestniczących w programie, 157 tys. dzieci korzystających z elektronicznych kont www.sko.pkobp.pl dedykowanych uczniom, ponad 550 szkół prowadzących szkolne blogi, ok. 75 tys. fanów Szkoły Oszczędzania na NK.pl. Za tym sukcesem stoją konkretni ludzie - nauczyciele, dzieci, rodzice oraz przedstawiciele Banku, którzy, na co dzień inspirują się nawzajem i tworzą coraz liczniejszą społeczność oszczędzających, przedsiębiorczych i proekologicznych.
Stawiamy na przedsiębiorczość
SKO-owicze w Szkole Podstawowej w Celestynowie zbierają fundusze na wycieczki szkolne i wakacje, a także po to, by zrealizować swoje marzenia i kupić np. rower, tablet czy wymarzoną zabawkę. Jak mówi Katarzyna Grzelczak, opiekunka SKO w tej szkole, aktywność w ramach programu nie kończy się na wpłatach pieniędzy. Celem jest promowanie wśród uczniów i ich rodziców postaw proekologicznych, związanych z oszczędzaniem zasobów ziemi zarówno w szkole, jak i w domu. To także nauka przedsiębiorczości i myślenia o tym, jak pomóc innym.
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 4 w Łodzi w ramach SKO niewidome dzieci oszczędzają na wypoczynek wakacyjny, sprzęt sportowy i telefony komórkowe. - Prowadzimy m.in. akcje proekologiczne. Współpracujemy również z innymi organizacjami, m.in. z Polskim Związkiem Głuchych, z którym zbieraliśmy na jedzenie dla bezdomnych zwierząt czy organizowaliśmy świąteczny kiermasz - wymienia tylko niektóre aktywności swoich podopiecznych Małgorzata Pluto-Kowalska, opiekunka SKO w SOSW w Łodzi.
Motorem tych działań są konkursy, szczególnie "Konkurs dla Szkolnych Kas Oszczędności" i "Konkurs dla Opiekunów SKO z okazji Dnia Edukacji Narodowej". Bank organizuje je również dla użytkowników i czytelników strony www.SzkolneBlogi.pl.
Pomoc edukacyjna
Wspierając nauczycieli i dzieci w tych inicjatywach PKO Bank Polski zapewnia materiały merytoryczne, dostarczając tym pierwszym pomoce dydaktyczne w postaci scenariuszy lekcyjnych, które zostały objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i większości kuratorów oświaty z całej Polski. Nauczyciel-opiekun SKO w pakiecie edukacyjnym otrzymuje m.in. "Przewodnik po finansach", broszury: "Kompleksowy program edukacji finansowej" i "Serwis internetowy SKO, materiał szkoleniowy", a także kasetkę na pieniądze i gadżety wspierające prowadzenie programu edukacyjnego SKO w szkole. Dodatkowo każdego roku, na rozpoczęciu roku szkolnego, szkoły uczestniczące w SKO otrzymują tzw. pakiety powitalne, zawierające materiały edukacyjne i gadżety dla SKO-wiczów.
Bank stale rozwija program i wkracza w nowe obszary, jak np. bezpieczeństwo dzieci na drodze. W ramach tych działań w tym roku szkolnym wszyscy SKO-wicze otrzymali od Banku opaski odblaskowe poprawiające ich widoczność na drodze oraz ulotki dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Bank przygotował ten materiał we współpracy z Komendą Główną Policji, jako odpowiedź na wprowadzony w zeszłym roku obowiązek noszenia po zmroku elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych.
PKO Bank Polski wspiera nauczycieli również przy dokonywaniu operacji na rachunkach, prowadzi zajęcia dydaktyczne dla dzieci z wykorzystaniem multimediów. Chętne szkoły zapraszane są na pogadanki i prelekcje do placówek Banku, a nawet na zwiedzanie skarbca.
Martyna Lewicka
Specjalista PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
Przedsiębiorczość i współdziałanie dla innych - kolejna odsłona SKO
Bankodzieci
02019.07.03Pierwszy wakacyjny obóz dziecka
więcejKiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
Bankodzieci
02019.07.01PKO Junior, czyli oszczędzanie od najmłodszych lat
więcejOd sześciu lat, dzięki PKO Junior, najmłodsi Polacy gromadzą swoje oszczędności na rachunkach „PKO Konto Dziecka”. Pod nadzorem rodzica mogą wchodzić w świat odpowiedzialności za własne finanse i zdobywać podstawy wiedzy na ten temat.
Bankodzieci
02019.07.01Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
więcejUniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Bankodzieci
02019.07.01Co zmienia się w programie 500+ od 1 lipca 2019?
więcejOd dziś można już składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ również na pierwsze dziecko. Bez względu na dochód rodziny świadczenie otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. W serwisie internetowym banku jest dostępny wniosek na okres 2019/2021.
Bankodzieci
02019.06.28Patria Nostra – nagrodzeni za pamięć o historii!
więcejPrawie 2700 uczniów i nauczycieli z około 650 szkół w Polsce, 300 zawodników z 75 szkół spoza granic kraju – tak wyglądała IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra. Laureaci zostali nagrodzeni!
Bankodzieci
02019.06.1811 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
więcejZnajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.