Dzieci ciekawe są nie tylko przeszłości, ale i przyszłości pieniądza. W projekcie „Dukaty Decjusza” ich ciekawość jest zaspokajana
Co to jest barter, jak Fenicjanie wynaleźli pieniądze, jak będziemy rozliczać się za kilka lat – to tylko kilka pytań, na które odpowiedzi poznają uczniowie biorący udział w projekcie „Dukaty Decjusza”, którego sponsorem jest PKO Bank Polski.
Dukaty Decjusza to wyjątkowy cykl edukacyjny o ekonomii i dziedzictwie kulturowym kierowany do uczniów z klas 4-6 szkół podstawowych z małych miejscowości województwa małopolskiego. Podczas dwudniowych warsztatów dzieci nie tylko uczą się, ale również zwiedzają renesansową willę Decjusza. Zajęcia edukacyjne w formie warsztatów, prezentacji i pokazów prowadzone są przez ekspertów akademickich i pasjonatów.
O projekcie opowiada koordynator projektu Grzegorz Morek ze Stowarzyszenia Villa Decjusza.
Na czym polegają „Dukaty Decjusza”?
Dukaty Decjusza to trwające 1,5 h wykłady dla dzieci, podczas których omawiane są zagadnienia związane z nowymi środkami płatniczymi. Mówimy o kartach, telefonach czy o płatnościach metodami zbliżeniowymi typu BLIK. Te wszystkie kwestie są dla dzieci niezwykle interesujące.
Co jest dla dzieci najciekawsze w nauce o pieniądzach?
Najwięcej zainteresowania wzbudzają nowe środki płatnicze, czyli to, czym dzieci zaczynają się posługiwać lub posługują się na co dzień. Ale oprócz tego poruszamy mnóstwo innych wątków: historia pieniądza, pierwsze środki płatnicze, wymiany towarowe czy samo pochodzenie słowa „płacić” w języku polskim. To wszystko interesuje dzieciaki – zgłaszają się, zabierają głos, mają własne przemyślenia. Mówimy też o tym, jak te płatności mogą wyglądać w przyszłości.
Projekt to nie same wykłady, ale też wspólny wyjazd i nocleg poza domem. Do tego w niezwykłych wnętrzach…
Uważam, że ta „otoczka” jest największą frajdą dla dzieci, zwłaszcza tych, które przyjeżdżają do Krakowa po raz pierwszy w życiu z okolicznych miejscowości. Po pierwsze zabytkowy pałac z XVI w., który robi na dzieciach niezwykłe wrażenie. Po drugie, nocleg na materacach w komnatach Willi Decjusza. Wreszcie kolacja i śniadanie w eleganckiej restauracji. Poza tym dzieciaki są tu bez rodziców, uczą się w zupełnie innej przestrzeni i warstwa edukacyjna jest właściwie dodatkiem do całego wyjazdu. Ale to całość składa się na wyjątkowy efekt tego programu.
Celem projektu jest przede wszystkim wyrównywanie szans dostępu do edukacji i kultury dla uczniów oraz doskonalenie umiejętności kadry pedagogicznej szkół podstawowych z małych miejscowości. Chodzi jednak również o zainteresowanie uczestników numizmatyką jako nauką pomocniczą. Każda grupa liczyć może ok. 25 uczniów wraz z nauczycielami i opiekunami. Szczegóły dotyczące programu Dukaty Decjusza dostępne są na stronie internetowej organizatora.
Jako Bank zaangażowaliśmy się w Dukaty Decjusza, ponieważ jest to projekt niezwykle innowacyjny, a z punktu widzenia PKO Banku Polskiego, realizujący cele, jakie przyświecają naszej organizacji. Przede wszystkim jest to wspaniały pomost łączący tradycyjne wartości z duchem czasu oraz energię młodości z siłą doświadczenia. Przedstawiane w atrakcyjnej formie wykłady dotyczące historii pieniądza połączone z warsztatami o epoce renesansu, to świetny przykład tego, jak można kreować odpowiedzialne i nowoczesne społeczeństwo oparte o świadomość historyczną, a dla Banku bardzo wartościowych, przyszłych klientów. Dlatego właśnie projekt Dukaty Decjusza tak dobrze wpisuje się w strategię sponsorską naszego Banku.
Iwona Kubańska, Dyrektor Biura Wsparcia Sprzedaży i Analiz w Krakowie
Oktawia Staciewińska
Czytaj także:
To nie bajka, z kontem dla dzieci PKO Junior one też mogą płacić bezgotówkowo
Internetowa rewolucja w SKO
Gdy nawet telefon nie służy już do rozmawiania, mówienie staje się prawdziwą sztuką!
Pliki do pobrania
Bankodzieci
02019.07.03Pierwszy wakacyjny obóz dziecka
więcejKiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
Bankodzieci
02019.07.01PKO Junior, czyli oszczędzanie od najmłodszych lat
więcejOd sześciu lat, dzięki PKO Junior, najmłodsi Polacy gromadzą swoje oszczędności na rachunkach „PKO Konto Dziecka”. Pod nadzorem rodzica mogą wchodzić w świat odpowiedzialności za własne finanse i zdobywać podstawy wiedzy na ten temat.
Bankodzieci
02019.07.01Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
więcejUniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Bankodzieci
02019.07.01Co zmienia się w programie 500+ od 1 lipca 2019?
więcejOd dziś można już składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ również na pierwsze dziecko. Bez względu na dochód rodziny świadczenie otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. W serwisie internetowym banku jest dostępny wniosek na okres 2019/2021.
Bankodzieci
02019.06.28Patria Nostra – nagrodzeni za pamięć o historii!
więcejPrawie 2700 uczniów i nauczycieli z około 650 szkół w Polsce, 300 zawodników z 75 szkół spoza granic kraju – tak wyglądała IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra. Laureaci zostali nagrodzeni!
Bankodzieci
02019.06.1811 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
więcejZnajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.