2017.04.11

Dzieci uczą się matmy! Zachęty edukacyjne działają

Matematyczny pokój zagadek, tzw. escape room, zajęcia łączące wiedzę z zabawą lub sportem, czy  edukacyjne aplikacje w technologii AR to tylko przykłady wspieranych przez PKO Bank Polski pomysłów na zainteresowanie dzieci królową nauk. Skuteczność takich działań potwierdzają badania, z których wynika, że młodzież szkolna w każdym wieku coraz chętniej uczy się matematyki, ma lepsze wyniki i częściej wybiera związane z nią kierunki studiów.

Dzieci uczą się matmy!

Z najnowszych, międzynarodowych badań TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study) wynika, że polscy uczniowie świetnie sobie radzą z rozwiązywaniem problemowych zadań z matematyki . W ostatniej edycji, której wyniki ogłoszono pod koniec ub. roku, analizującej m.in. osiągnięcia matematyczne, nasi uczniowie zajęli 17. miejsce na 49 badanych krajów. Zainteresowanie naukami ścisłymi rośnie też wśród nastolatków. Tegoroczne dane Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wykazały, że w tym roku akademickim największą popularnością wśród maturzystów cieszyły się studia na kierunkach technicznych. Nie bez wpływu na tę tendencje mają atrakcyjne zachęty edukacyjne. Dzięki nim młodzież szkolna otwiera się na wiedzę, która pokoleniu jej rodziców wydawała się trudna i mało zajmująca. O jakich zachętach mowa? O niestandardowych projektach edukacyjnych, których oryginalna, zaskakująca lub zabawna formuła zachęca do zainteresowania się konkretną wiedzą.

Od zabawy do nauki

O tym, że liczby rządzą światem, przekonywał już starożytny grecki matematyk Pitagoras. Najwyraźniej ich potęga robi coraz większe wrażenie i tej dziedzinie nauki sympatyków – zarówno wśród młodzieży szkolnej, jak i pedagogów, którzy inicjują coraz ciekawsze zachęty edukacyjne. Jedną z nich jest matematyczny escape room, który powstanie w Pedagogicznej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy. Projekt zakłada stworzenie pokoju zagadek, w którym uczniowie będą rozwiązywać różne zadania, m.in. krzyżówki, rebusy, testy, rozszyfrowywanie kodów czy programowanie robota. To wszystko pozwoli pracującym w grupach uczestnikom rozwiązać zagadkę i zdobyć klucz umożliwiający opuszczenie pokoju. Innym ciekawym pomysłem są warsztaty i cykl konkursów pod hasłem „Zostań Leonardem” organizowane w I LO w Bytowie. Projekt ten to impuls dla młodzieży, aby poznać lepiej naukowca oraz dziedziny, którymi się zajmował, m.in. matematykę, fizykę czy chemię.

W Szczecinie zaś od 7 lat odbywa się wojewódzki konkurs matematyczny dla młodzieży zawodowych szkół specjalnych. W tym roku jego hasło brzmiało „Matematyka w sporcie na poważnie i wesoło". W kilkuetapowej rywalizacji, oprócz rozwiązywania zadań matematycznych, znalazły się też konkurencje sportowe i kreatywne. Jedną z nich była wizyta w banku i przeprowadzenie analizy produktów bankowych, dzięki którym łatwiej będzie zdobyć pieniądze na zakup sprzętu sportowego. Wszystkie projekty wspiera Fundacja PKO Banku Polskiego.

Nowoczesność w nauce

Aby jak najszerzej dotrzeć do dzieci z zachętą do nauki przedmiotów ścisłych, wykorzystuje się nowoczesne narzędzia. Powstają na przykład internetowe strony, które poprzez zabawę pomagają uczyć się matematyki, np. http://www.matzoo.pl/. Ogłasza się także atrakcyjne konkursy z nagrodami, jak np. te przeprowadzane na platformie SKO PKO Banku Polskiego – SzkolneBlogi.pl. Tam, na jednym z blogów, z okazji Dnia Matematyki (12 marca) zorganizowano konkurs na matematyczno-ekonomiczną grę planszową. Celem takich zdań jest włączanie elementów konkretnego przedmiotu do zabawy.

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań wykorzystywanych jako zachęta do nauki przez zabawę jest przygotowana przez PKO Bank Polski aplikacja Brawo Bank AR, czyli poradnik ekonomiczny dla najmłodszych w rozszerzonej rzeczywistości. Jak to działa? Przeglądając drukowany magazyn i przykładając do niego tablet lub smartfon z aktywną aplikacją, dzieci zobaczą, jak postacie z ilustracji z pisma „ożywają” i „wychodzą” z gazety m.in. zadają zagadki lub proponują kolejne zadania do rozwiązania.

Takich narzędzi i działań jest więcej i, co ważniejsze, przynoszą skutki – młodzież postrzega matematykę jako wiedzę przydatną. To budujące, bo przecież już Galileusz twierdził, że matematyka jest alfabetem, za pomocą którego Bóg opisał wszechświat.

  • Najciekawsze projekty edukacyjne wspierane przez PKO Bank Polski

    Bydgoski Festiwal Nauki, 24-27 maja

    To popularnonaukowa impreza dla całych rodzin udowadniająca, że nauka jest super! Dzięki bogatemu programowi opracowanemu przez pracowników naukowych i studentów bydgoskich uczelni uczestnicy festiwalu mogą przekonać się, jak bardzo inspirująca jest nauka. Impreza trwa kilka dni i składa się z wielu ścieżek tematycznych, m.in.: nauk ścisłych, technicznej, medycznej ale też przyrodniczej czy artystycznej.

    Ambasador Szkolnej Wynalazczości, finał 3 czerwca

    To ogólnopolski konkurs dla dzieci do 13 roku życia organizowany przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Jego celem jest wyróżnienie najciekawszych projektów, rozwiązań technicznych, wynalazków, a także gier planszowych lub komputerowych wymyślonych przez dzieci. Konkurs promuje kreatywność, uczy współpracy, rozwiązywania problemów i zachęca do twórczego myślenia najmłodszych.

    Eksperyment Łańcuchowy, finał 27 maja

    To konkurs dla pasjonatów fizyki w każdych wieku. Uczesnicy mają za zadanie zbudować urządzenie transportujące metalową kulkę, które wykorzysta w tym celu prawa fizyki. Prace są oceniane w oparciu o trzy kryteria: liczbę zastosowanych zjawisk fizycznych wraz z umiejętnością ich wyjaśnienia, stopień skomplikowania i skuteczność urządzenia oraz kreatywność i estetyka wykonania urządzenia.

    TriMAT, wrzesień 2017

    To konferencja promująca matematykę wśród trójmiejskich licealistów. Obejmuje 3 miasta, 3 poziomy zaawansowanie i trwa 3 dni. Jest wydarzeniem naukowym przeznaczonym zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli oraz przez nich wspólnie organizowanym. Młodzież uczestniczy w każdym etapie projektu – od planowania po prelekcje. Na konferencję zapraszani są goście z całej Polski i świata, a w roli wykładowców występują autorytety nauk ścisłych.

    Warmińsko-Mazurskie Zawody Matematyczne w Olsztynie, finał 18 maja

    To konkurs dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych regionu. Organizatorem jest Wydział Informatyki i Matematyki Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie, który każdego roku zachęca uczniów do rywalizacji polegającej na rozwiązaniu 5 zadań matematycznych o różnym stopniu trudności. To doskonała okazja do sprawdzenia wiedzy i logicznego myślenia w praktyce.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Otwieramy okno do wirtualnego świata - premiera aplikacji mobilnej Brawo Bank AR

7 sposobów na zmotywowanie dziecka do regularnego oszczędzania

loaderek.gifoverlay.png