2018.02.14

Pomnażanie oszczędności i wiedzy z SKO

Zamiast papierowej książeczki – rachunek bankowy, zamiast skarbonki – wirtualne fundusze na konkretny cel, zamiast odsetek dopisywanych długopisem – podgląd pod rosnące oszczędności w sieci. Oto, jak w ciągu ostatnich lat zmieniło się SKO.

Nowoczesna bankowość dla najmłodszych

Dzieci chętnie oszczędzają pieniądze dzięki SKO. Nie trzeba ich do tego namawiać. Ochoczo przynoszą pieniądze, które wpłacamy na konta, a rodzice przesyłają środki dzięki bankowości internetowej. Nasi podopieczni lubią korzystać z serwisu internetowego SKO. W ramach zajęć edukacyjnych organizujemy różne konkursy o tematyce oszczędzania, historii pieniądza czy różnych walut. Często odwiedzamy Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku, by pokazać naszym dzieciom jak wygląda praca w banku i jak załatwiać tam wszelkie formalności. Uczymy oszczędzać i pozyskiwać w kreatywny sposób nowe środki. Ostatnio nasi podopieczni zbierali makulaturę by ją sprzedać. Członkowie SKO biorą również udział w wielu akcjach charytatywnych – wyjaśnia Elżbieta Ruszkiewicz, opiekun SKO w szkole w Wasilkowie.

Kwoty, jakie są w stanie uzbierać w ramach SKO najmłodsi, są imponujące. Na kontach uczniów z Wasilkowa zgromadzonych jest 30 tys. zł.

Szkolne Kasy Oszczędności przede wszystkim uczą systematycznego oszczędzania i odpowiedzialności finansowej. Pokazują dzieciom, że warto odkładać nawet najmniejsze sumy. Wielu naszych uczniów angażuje się w działalność SKO. W związku z tym udało się nam już zaoszczędzić wspólnie kwotę ponad 14 tys. złotych – zauważa Bożena Matyjasiak, opiekun SKO w Publicznej Szkole Podstawowej im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Karolewie.

Dziś pierwsze kieszonkowe trafia już nie do świnek-skarbonek, ale na specjalne dziecięce konta. SKO-wicze doceniają poczucie „dorosłości” i niezależności, jakie daje im założenie pierwszego konta i korzystanie z serwisu, który umożliwia m.in. zakładanie wirtualnych skarbonek. Dzięki nim można zbierać środki z przeznaczeniem na różne cele, a także stworzyć własny plan oszczędzania.

Pieniądze zbierane w ramach Szkolnych Kas Oszczędności są przez naszych podopiecznych wykorzystywane np. na finansowanie wycieczek szkolnych – dodaje Bożena Matyjasiak.

Niektóre dzieci zbierają na bardziej podstawowe potrzeby, inne dzięki zgromadzonym oszczędnościom wspierają cały dom:

Mają konkretne cele do oszczędzania: na komputer, na laptop czy rower. Pojawiają się bardzo konkretne zastosowania i to niekiedy wcale nie „dziecięce”. Jedna z naszych podopiecznych wybrała pieniądze po to by zrobić w pokoju remont – mówiElżbieta Ruszkiewicz, opiekun SKO w Szkole Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie.

W SKO dziecko nie może samodzielnie dysponować pieniędzmi, czyli na przykład wykonywać przelewów zewnętrznych. Tego typu operacje są zarezerwowane dla nauczyciela lub rodzica. Uczeń może, poprzez serwis bankowości internetowej, podglądać stan środków zgromadzonych na koncie i decydować, na jakie cele odkłada oszczędności. Pieniądze na rachunkach są oprocentowane, a kapitalizacja odsetek następuje w cyklu tygodniowym. Szkoła uruchamia SKO na podstawie umowy z bankiem na prowadzenie kasy przy danej szkole. Rachunki dzieci podpięte są do konta szkoły i funkcjonują jako odrębny, indywidualny rachunek. W ramach SKO szkoła ma również możliwość otworzenia rachunku Rady Rodziców.

Nie tylko oszczędzanie

SKO to kompleksowy i innowacyjny program edukacyjny PKO Banku Polskiego: 

Dzieci biorą udział w różnych lekcjach  i spotkaniach z pracownikami banku. Wykorzystują wiedzę i umiejętności matematyczne w praktyce przy obliczaniu kwot, procentów i planowaniu budżetu. SKO i współpraca z PKO Bankiem Polskim, to również szansa na naukę np. historii. Dzieci miały okazję obejrzeć wystawę „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko”„ w 1 oddziale PKO Banku Polskiego w Białymstoku – dodaje Elżbieta Ruszkiewicz.

SKO kształtuje postawy związane m.in. z wydawaniem i oszczędzaniem pieniędzy. Uczy odpowiedzialności i szacunku do pieniędzy. Dzieci, dysponując własnym minibudżetem, zbierają środki na określone cele i stają się świadomymi konsumentami.

Prawie 160 tys. SKO-wiczów oszczędza dzięki serwisowi SKO.

Ponad 550 szkół prowadzi autorskie blogi na platformie SzkolneBlogi.pl.

Około 75 tys. fanów śledzi Szkołę Oszczędzania na portalu nk.pl.

Dzięki materiałom edukacyjnym i akcjom organizowanym w ramach SKO przesłanie edukacyjne programu dociera do ok. 1 mln dzieci.

W SKO PKO Banku Polskiego oszczędza już 4,6 tys. szkół (co trzecia szkoła podstawowa w Polsce).

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Junior też może zarabiać

Wyjątkowe spotkanie z nauczycielami - Opiekunami SKO

PKO Bank Polski przekazuje szkołom kolejne nagrody

loaderek.gifoverlay.png