Bezpieczne zakupy z usługą 3D Secure
Płacenie kartą za zakupy w sklepach internetowych to już standard. Aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo takich operacji, banki doskonalą mechanizmy zabezpieczające. Skutecznym rozwiązaniem jest usługa 3D Secure, rekomendowana przez Europejski Bank Centralny.
Kupując w internecie, nie zawsze zastanawiamy się nad tym, czy trafiliśmy na bezpieczną stronę. A warto zwrócić na to uwagę. Korzystając np. z przeglądarki Internet Explorer wystarczy wejść w menu "Narzędzia", wybrać pole "Bezpieczeństwo" i zaznaczyć opcję "Sprawdź witrynę sieci web". Wówczas komputer automatycznie łączy się z bazą danych i sprawdza, czy adres strony należy do bezpiecznych. Natomiast w przeglądarce Firefox w opcjach bezpieczeństwa powinniśmy zaznaczyć opcje "blokuj witryny zgłoszone jako stwarzające zagrożenie" i "blokuj witryny zgłoszone jako próby oszustwa internetowego".
W prosty sposób można też sprawdzić, czy połączenie, z którego korzystamy, jest szyfrowane. Jeśli tak, wówczas w polu adresu strony, na początku zamiast http:// pojawia się: https:// i ikona kłódki. To podstawowe środki ostrożności, jakie powinni zachować użytkownicy sieci. Amatorzy internetowych zakupów, dokonujący płatności kartą, powinni skorzystać z dodatkowych zabezpieczeń.
Bezpieczne płacenie
Usługa 3D Secure (3DS) to właśnie dodatkowe zabezpieczenie płatności kartami w internecie. Aby zrealizować płatności z wykorzystaniem 3D-Secure z usługi musi korzystać także sklep internetowy. Oczywiście powinna ona być też aktywowana na karcie, którą płacimy.
Chcąc aktywować 3DS dla naszej karty, możemy skorzystać z pomocy konsultanta z serwisu telefonicznego PKO (numer 801 307 307 lub +48 81 535 60 60) albo samodzielnie - przez serwis iPKO. Wtedy wystarczy wejść na stronę i w zakładce ze "szczegółami karty" kliknąć "aktywuj" przy usłudze 3D Secure. System poprosi o podanie kodu autoryzacji z karty kodów, tokena lub SMS-a, w zależności od tego, którego z tych narzędzi używamy do autoryzacji operacji w iPKO.
Autoryzacja zakupów
Gdy usługa 3DS jest aktywna, możemy dużo bezpieczniej kupować w sieci. Wystarczy podczas płacenia za towar zalogować się na stronie banku. Zostaniemy poproszeni o podanie numeru karty, daty jej ważności, kodu CVV2/CVC2 (to trzycyfrowy numer zabezpieczający, podany na odwrocie karty) oraz o zalogowanie się w serwisie internetowym iPKO (nastąpi automatyczne przekierowanie do serwisu). Następnie otworzy się strona potwierdzenia transakcji, która wymaga podania kodu autoryzacji (z karty kodów, tokena lub SMSa). Po autoryzacji, wracamy na stronę sklepu i kończymy zakup.
Sposób autoryzacji dla kart ze znakiem akceptacji Visa i Mastercard jest taki sam. Jedyną różnicą jest logo usługi 3D Secure dla danej organizacji płatniczej - prezentowane w prawym górnym rogu stron iPKO, na których potwierdzamy transakcję. Dla kart Visa będzie to znak "Verified by Visa", a dla Mastercard - "Mastercard SecureCode".
Korzystanie z usługi 3DS nie jest skomplikowane, wymaga jedynie dodatkowego logowania i podania kodu. Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy więc z niej korzystać przy każdej transakcji internetowej.
Grzegorz Culepa
Ekspert PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
Błędny przelew - co zrobić w przypadku pomyłki?
10 przykazań bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej
Pliki do pobrania
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?