2015.11.18

Jak płacić w internecie

Wraz ze wzrostem zainteresowania zakupami w sieci rośnie zapotrzebowanie na wygodne formy płatności w sklepach internetowych. Oto wybrane przez nas cztery najpopularniejsze metody.

Jak płacić w internecie. Fot. shutterstock.com

Pay by link

Aby skorzystać z tej metody, trzeba oczywiście wybrać odpowiedni przycisk w sklepie internetowym. Następnie jesteśmy przenoszeni do serwisu swojego banku. Tam musimy się zalogować, korzystając z sobie tylko znanego hasła. Naszym oczom ukazuje się wtedy już wypełniony formularz przelewu. Do nas należy tylko autoryzacja transakcji metodą oferowaną przez bank. Może to być więc hasło jednorazowe z papierowej listy lub przychodzące SMS-em. Informacja o dokonaniu płatności od razu trafia do sprzedającego, który natychmiast może rozpocząć przygotowywanie wysyłki. Przy tym sklep nie ma dostępu do żadnych naszych wrażliwych danych, takich jak numer karty czy hasło do konta.

Karta

Dziś kartę bankową ma prawie każdy, co czyni tę metodę płatności dostępną w zasadzie dla każdego. Tym bardziej, że do płatności w sieci może służyć każda karta, nie tylko kredytowa, jak się wciąż wydaje wielu osobom. Wadą jest tutaj natomiast konieczność podawania przy każdej płatności szeregu danych, takich jak jej długi numer czy kod zabezpieczający z rewersu plastiku. Ponadto, narażamy się na wyciek tych informacji ze źle zabezpieczonych systemów niektórych sklepów, zwłaszcza zagranicznych.

Ochroną przed skutkami takiego wydarzenia może być aktywne zarządzanie limitem transakcji internetowych, który możemy zmieniać w serwisie transakcyjnym swojego banku. Na czas płatności wystarczy go podnieść, a następnie po jej wykonaniu ponownie obniżyć lub wyzerować. To gwarantuje, że nawet jeżeli dane karty jakimś cudem wyciekną ze sklepu, nie będą mogły służyć kradzieży pieniędzy, gdyż bank zablokuje ewentualną podejrzaną transakcję.

Coraz więcej banków stosuje także dodatkowe zabezpieczenie płatności kartą w sieci o nazwie 3DSecure. Wymaga ono potwierdzenia transakcji hasłem jednorazowym, wysyłanym SMS-em na tej samej zasadzie, jak robi się to przy przelewach zewnętrznych.

Chcąc aktywować 3DS dla naszej karty, możemy skorzystać z pomocy konsultanta z serwisu telefonicznego PKO Banku Polskiego (numer 801 307 307 lub +48 81 535 60 60) albo samodzielnie – przez serwis iPKO.

Ponadto użytkownik karty jest chroniony przepisami ustawy o usługach płatniczych. W rezultacie to wydawca karty, a więc bank, bierze na siebie odpowiedzialność za wszelkie podejrzane transakcje na kwotę przekraczającą równowartość 150 euro. Dodatkowo płacący chroniony jest usługą o nazwie chargeback, która gwarantuje zwrot pieniędzy w przypadku uzasadnionej reklamacji.

  • Karta kredytowa – jaką wybrać?

    Czy każdy może mieć kartę kredytową? Tak! Bez względu na to, czy ma już rachunek w banku, czy też karta będzie jedynym produktem, z którego skorzysta. Posiadaczami karty kredytowej mogą być dorośli zarabiający minimum 850 zł miesięcznie, ale też studenci, a nawet dzieci.

    Kartą dostępną dla największej grupy osób jest Przejrzysta karta kredytowa PKO VISA. Jej użytkownicy mogą korzystać ze zniżek oferowanych przez popularne marki w ramach programu Oferty Visa.

    Karta kredytowa PKO Student jest przeznaczona dla studentów lub absolwentów szkół wyższych, którzy nie ukończyli 30. roku życia, posiadających Superkonto Student lub PKO Konto dla Młodych.

    Jeśli jesteś kierowcą tankującym benzynę na stacjach Orlen, rozważ Partnerską Kartę Kredytową PKO VITAY. Unikalna na rynku karta łączy funkcje płatnicze z udziałem w programie lojalnościowym PKN Orlen.

Cyfrowy portfel

Cyfrowe portfele oferowane są przez organizacje płatnicze takie jak MasterCard i Visa. Znacznie upraszczają proces płatności w internecie za pośrednictwem kart. Po jednorazowej rejestracji w portfelu cyfrowym oraz podpięciu do niego dowolnej liczby kart płatniczych, w sklepach internetowych można płacić bez konieczności podawania za każdym razem wielu informacji zawartych na plastiku. Wystarczy zalogować się do cyfrowego portfela i zatwierdzać płatność jednym kliknięciem.

Niestety nie wszystkie sklepy, które przyjmują płatności kartami, przyjmują jednocześnie płatności cyfrowymi portfelami. Warto pamiętać, że płatność cyfrowym portfelem z formalnego punktu widzenia to płatność kartą. Zatem klient ma prawo do skorzystania ze wspomnianej usługi chargeback.

Blik

To nowy system płatności mobilnych, dostarczany przez spółkę Polski Standard Płatności. Aby z niego korzystać, należy być klientem jednego z sześciu banków – założycieli PSP. Wśród nich znajduje się PKO Bank Polski oraz należący do niego Inteligo. Następnie trzeba zainstalować na smartfonie aplikację mobilną swojego banku. Po prostej aktywacji usługi aplikacja może generować kilkucyfrowy kod, który następnie podaje się w sklepie przyjmującym płatności Blikiem. Ze względów bezpieczeństwa płatność należy zaakceptować kodem PIN w aplikacji. Cały proces trwa kilka chwil. Obecnie już kilkadziesiąt procent polskich sklepów internetowych przyjmuje płatności Blikiem.

  • Blik, który wyrósł z przygotowanej przez PKO Bank Polski aplikacji IKO, w ciągu niespełna roku stał się pierwszym, powszechnym systemem płatności mobilnych w Polsce. Ma on obecnie ponad 1 milion użytkowników i od początku swojego istnienia (od lutego br.) dokonano nim ponad 1 milion transakcji. System ma charakter powszechny i otwarty, co oznacza, że na zasadzie dobrowolności mogą do niego przystępować inne banki. Założycielami Polskiego Standardu Płatności są: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO Bank Polski. Jeszcze w tym roku do systemu jako partnerzy przystąpią kolejne banki, m.in. Getin Bank i neoBank.

    W niedawno zakończonym prestiżowym konkursie „Distribution&Marketing Innovation in Retail Financial Services” przekształcenie mobilnej aplikacji IKO w rynkowy standard płatności Blik zostało uznane za najlepszą innowację w płatnościach na świecie.

Jacek Uryniuk
Redaktor serwisu Cashless.pl

Czytaj także:

Błędny przelew - co zrobić w przypadku pomyłki?

Płatności elektroniczne – zachowaj ostrożność!

loaderek.gifoverlay.png