Zakupy przez internet bez granic, czyli zmiany, które ciebie dotyczą!
Wypatrzyłeś w internecie znakomite słuchawki, ale sprzedaje je firma z drugiego końca Europy? Nie ma problemu. Przy zakupach z zagranicy przez internet obowiązują już nowe przepisy Komisji Europejskiej, dzięki którym zakończyła się era tzw. nieuzasadnionego blokowania geograficznego w internecie.
Aż 63 proc. stron internetowych nie pozwala kupującym z innego kraju UE na zakupy. Jeśli chodzi o dobra materialne, blokowanie geograficzne najczęściej dotyczy elektrycznych urządzeń gospodarstwa domowego, a w usługach – sprzedaży biletów na koncerty i imprezy sportowe.
Teraz jednak przedsiębiorcy będą mieli obowiązek zapewnić internetowym nabywcom zza granicy, nie tylko dostęp do swoich produktów, ale także taką samą cenę i warunki sprzedaży, jakie oferują klientom lokalnym.
Warto dodać, że obroty w e-handlu transgranicznym do 2020 r. osiągną wartość 900 mld dolarów. To rynek, do którego każdy z nas chce mieć dostęp. Tym bardziej, że Polacy są bardzo otwarci na zagraniczne zakupy w internecie. Ponad 40 proc. osób, które robią je w sieci, skorzystało z oferty zagranicznych sklepów w ciągu ostatniego pół roku. Prawie 60 proc. z nich dokonuje takiej transakcji co najmniej raz w miesiącu. Najczęściej kupujemy w Chinach, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
To świetna wiadomość dla trzech milionów użytkowników aplikacji IKO i jeszcze jeden pretekst, aby się w nią uzbroić lub założyć rachunek PKO Konto za zero i korzystać z serwisu iPKO. Dzięki tym dwóm narzędziom bez kłopotów możemy wyruszyć na transgraniczne zakupy.
– Kupowanie w internecie to dla mnie standard bez którego dziś już nie wyobrażam sobie życia – mówi Paweł Bryczka ze Szczecina. – Cieszą mnie nowe możliwości i dostęp do szerszego asortymentu.Myślę, że każdy na tym zyska.
Kupując w zagranicznych e-sklepach Polacy szukają unikatowych produktów, które są niedostępne w kraju. Do zakupów transgranicznych skłaniają ich także atrakcyjne ceny i szeroki asortyment. Z badań wynika, że w zagranicznych sklepach internetowych polscy e-konsumenci najchętniej kupują ubrania (ok. 40 proc.). Na drugim miejscu jest drobna elektronika (24 proc.) i biżuteria, w tym zegarki (24 proc).
Piotr Dunaj
Czytaj także:
BLIK, klik, płacisz (nie tylko) w internecie w mig!
Kiedy goni nas czas – pożyczka na ostatnią chwilę
Zaplanuj majowy weekend w Europie już dziś i podróżuj z kartami PKO Banku Polskiego!
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?