Załatwisz to na bank, bez wychodzenia z domu!
Załatwianie spraw urzędowych kojarzy się z koniecznością wychodzenia z pracy, bieganiem od okienka do okienka, obszernymi drukami i skomplikowanymi procedurami. To już przeszłość, gdyż zakres formalności do załatwienia przez internet stale się poszerza. Dostęp do nich zapewnia Profil Zaufany oferowany bezpłatnie w serwisach iPKO i Inteligo.
Sprawdzanie punktów karnych, składanie wniosków o wydanie dokumentów takich jak dowód osobisty, karta EKUZ przydatna podczas podróży zagranicznych, odpis z urzędu stanu cywilnego czy rozliczanie PIT-ów, a nawet założenie działalności gospodarczej – jeszcze do niedawna konieczność załatwienia tego typu spraw w urzędzie oznaczała godziny spędzone w kolejkach i wypełnianie papierowych formularzy. Sytuacja ta zmienia się za sprawą e-administracji. Coraz więcej spraw można szybko załatwić przez internet. To bardzo łatwe – zazwyczaj wystarczy złożyć odpowiedni wniosek dostępny w serwisie www danej instytucji i podpisać go tzw. Profilem Zaufanym.
Jak założyć profil zaufany?
Profil Zaufany można bezpłatnie i szybko założyć za pomocą zakładki e-Urząd (w górnym menu) po zalogowaniu do iPKO lub Inteligo. Po przejściu do e-Urzędu należy wybrać opcję Załóż Profil Zaufany, sprawdzić poprawność prezentowanych na ekranie danych, nadać swój login i potwierdzić operację kodem z SMS-a lub karty-zdrapki. Zostaje wówczas założone konto w serwisie ePUAP. Potwierdzenie założenia Profilu Zaufanego jest przesyłane na adres e-mail podany we wniosku.
Jeden profil, wiele funkcji
Już ponad 200 tys. osób założyło Profil Zaufany w iPKO lub Inteligo. Duże zainteresowanie tą usługą nie dziwi, gdyż lista dostępnych przez internet spraw urzędowych stale się powiększa.
Lista spraw, które załatwisz za pośrednictwem e-Administracji, z pomocą Profilu Zaufanego:
- Sprawdzenie punktów karnych
- Zameldowanie
- Podpisanie dokumentów przekazywanych przez internet
- Uzyskanie odpisów aktów z urzędu stanu cywilnego (serwis ePUAP)
- Złożenie wniosku o kartę dużej rodziny Emp@tia (załatwienie sprawy w PUE ZUS i korzystanie z regionalnych platform e-administracji, np. Wrota Mazowsza, SEKAP, Cyfrowa Małopolska)
- Złożenie wniosku o świadczenie z Programu Rodzina 500+
- Założenie działalności gospodarczej z jednoczesnym otwarciem rachunku firmowego
- Złożenie wniosku PIT – WZ, dzięki któremu urząd skarbowy rozliczy twój PIT
- Zarejestrowanie się jako osoba poszukująca pracy (praca.gov.pl)
- Złożenie zawiadomienia o zbyciu zarejestrowanego pojazdu (serwis ePUAP – to obowiązek każdej osoby sprzedającej lub przekazującej w formie darowizny zarejestrowany samochód)
- Złożenie wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy (serwis ePUAP) w przypadku zmiany danych lub zagubienia dokumentu
- Zgłoszenie utraty lub zniszczenia dowodu osobistego (serwis ePUAP)
- Złożenie wniosku o dowód osobisty dla siebie lub dziecka (serwis ePUAP)
- Złożenie wniosku o przydatną podczas podróży kartę EKUZ (serwis ePUAP – dokument uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych na terenie dowolnego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub EFTA; można go odebrać osobiście lub otrzymać pocztą)
Magdalena Lejman
kierownik zespołu w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
Profil Zaufany – meldunek przez internet
Załatwisz to na bank – Profil Zaufany eGO
Co przedsiębiorca może załatwić przez internet
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?