2018.04.05

Załatwisz to na bank, bez wychodzenia z domu!

Załatwianie spraw urzędowych kojarzy się z koniecznością wychodzenia z pracy, bieganiem od okienka do okienka, obszernymi drukami i skomplikowanymi procedurami. To już przeszłość, gdyż zakres formalności do załatwienia przez internet stale się poszerza. Dostęp do nich zapewnia Profil Zaufany oferowany bezpłatnie w serwisach iPKO i Inteligo.

Sprawdzanie punktów karnych, składanie wniosków o wydanie dokumentów takich jak dowód osobisty, karta EKUZ przydatna podczas podróży zagranicznych, odpis z urzędu stanu cywilnego czy rozliczanie PIT-ów, a nawet założenie działalności gospodarczej – jeszcze do niedawna konieczność załatwienia tego typu spraw w urzędzie oznaczała godziny spędzone w kolejkach i wypełnianie papierowych formularzy. Sytuacja ta zmienia się za sprawą e-administracji. Coraz więcej spraw można szybko załatwić przez internet. To bardzo łatwe – zazwyczaj wystarczy złożyć odpowiedni wniosek dostępny w serwisie www danej instytucji i podpisać go tzw. Profilem Zaufanym.

Jak założyć profil zaufany?

Profil Zaufany można bezpłatnie i szybko założyć za pomocą zakładki e-Urząd (w górnym menu) po zalogowaniu do iPKO lub Inteligo. Po przejściu do e-Urzędu należy wybrać opcję Załóż Profil Zaufany, sprawdzić poprawność prezentowanych na ekranie danych, nadać swój login i potwierdzić operację kodem z SMS-a lub karty-zdrapki. Zostaje wówczas założone konto w serwisie ePUAP. Potwierdzenie założenia Profilu Zaufanego jest przesyłane na adres e-mail podany we wniosku.

Jeden profil, wiele funkcji

Już ponad 200 tys. osób założyło Profil Zaufany w iPKO lub Inteligo. Duże zainteresowanie tą usługą nie dziwi, gdyż lista dostępnych przez internet spraw urzędowych stale się powiększa.

Lista spraw, które załatwisz za pośrednictwem e-Administracji, z pomocą Profilu Zaufanego:

 • Sprawdzenie punktów karnych
 • Zameldowanie
 • Podpisanie dokumentów przekazywanych przez internet 
 • Uzyskanie odpisów aktów z urzędu stanu cywilnego (serwis ePUAP)
 • Złożenie wniosku o kartę dużej rodziny Emp@tia (załatwienie sprawy w PUE ZUS i korzystanie z regionalnych platform e-administracji, np. Wrota Mazowsza, SEKAP, Cyfrowa Małopolska)
 • Złożenie wniosku o świadczenie z Programu Rodzina 500+
 • Założenie działalności gospodarczej z jednoczesnym otwarciem rachunku firmowego
 • Złożenie wniosku PIT – WZ, dzięki któremu urząd skarbowy rozliczy twój PIT
 • Zarejestrowanie się jako osoba poszukująca pracy (praca.gov.pl)
 • Złożenie zawiadomienia o zbyciu zarejestrowanego pojazdu (serwis ePUAP – to obowiązek każdej osoby sprzedającej lub przekazującej w formie darowizny zarejestrowany samochód)
 • Złożenie wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy (serwis ePUAP) w przypadku zmiany danych lub zagubienia dokumentu
 • Zgłoszenie utraty lub zniszczenia dowodu osobistego (serwis ePUAP)
 • Złożenie wniosku o dowód osobisty dla siebie lub dziecka (serwis ePUAP)
 • Złożenie wniosku o przydatną podczas podróży kartę EKUZ (serwis ePUAP – dokument uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych na terenie dowolnego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub EFTA; można go odebrać osobiście lub otrzymać pocztą) 

Magdalena Lejman
kierownik zespołu w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Profil Zaufany – meldunek przez internet

Załatwisz to na bank – Profil Zaufany eGO

Co przedsiębiorca może załatwić przez internet 

  • Bankofinanse

   02019.05.22

   Co to jest spread walutowy?

   Spread walutowy to określenie znane każdemu, kto przynajmniej raz wymieniał walutę w banku lub kantorze. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jednak, czemu służy, co oznacza i – przede wszystkim – czy można go uniknąć. Jak więc korzystać z obcej waluty, nie tracąc na tym?

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.20

   Meet-up Agile Warsaw w PKO Banku Polskim

   Agile, Scrum, zwinne metodyki pracy – to pojęcia, o których coraz częściej słyszymy, ale nie zawsze wiemy, czego dotyczą. Przez najbliższy rok w centrali PKO Banku Polskiego odbędzie się kilkadziesiąt spotkań poświęconych tym zagadnieniom.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   PKO Bank Polski: szukamy pracowników na londyńskich Targach Pracy

   Polacy poszukujący nowych wyzwań zawodowych licznie odwiedzili 9 maja 2019 r. Polskie Targi Pracy w Londynie. Pod jednym dachem zebrały się największe polskie przedsiębiorstwa i międzynarodowe firmy działające w Polsce. Ich celem było przedstawienie rodakom na Wyspach, aktualnych ofert zatrudnienia w kraju. Nie zabrakło również przedstawicieli PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Perły Europy rozdane. W Chorzowie odbyła się uroczysta gala dla przedsiębiorców

   62 lata temu zostały podpisane Traktaty Rzymskie, dające początek współczesnej Unii Europejskiej. Z tej okazji w chorzowskim Teatrze Rozrywki spotkali się przedstawiciele biznesu. Galę z okazji Święta Europy zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Jedną ze statuetek odebrała Katarzyna Durma, Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Chorzowie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Dwucyfrowy wzrost zysku pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych

   Pierwszy kwartał 2019 r., pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych, zakończył się bardzo dobrymi wynikami Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Zysk netto wyniósł 862 mln zł i był o prawie 14 proc. wyższy niż rok wcześniej. Przyczynił się do tego wzrost skali biznesu oraz poprawa wyniku na działalności biznesowej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.05.15

   200 milionów transakcji w IKO

   Od początku funkcjonowania na rynku aplikacji mobilnej IKO klienci Banku wykonali z poziomu telefonu łącznie już 200 mln transakcji. Najczęściej zlecają za pomocą IKO przelewy, płacą za zakupy w sklepach internetowych, a także stacjonarnie zbliżeniowo.

   więcej
  Pokaż więcej