2018.04.05

Załatwisz to na bank, bez wychodzenia z domu!

Załatwianie spraw urzędowych kojarzy się z koniecznością wychodzenia z pracy, bieganiem od okienka do okienka, obszernymi drukami i skomplikowanymi procedurami. To już przeszłość, gdyż zakres formalności do załatwienia przez internet stale się poszerza. Dostęp do nich zapewnia Profil Zaufany oferowany bezpłatnie w serwisach iPKO i Inteligo.

Sprawdzanie punktów karnych, składanie wniosków o wydanie dokumentów takich jak dowód osobisty, karta EKUZ przydatna podczas podróży zagranicznych, odpis z urzędu stanu cywilnego czy rozliczanie PIT-ów, a nawet założenie działalności gospodarczej – jeszcze do niedawna konieczność załatwienia tego typu spraw w urzędzie oznaczała godziny spędzone w kolejkach i wypełnianie papierowych formularzy. Sytuacja ta zmienia się za sprawą e-administracji. Coraz więcej spraw można szybko załatwić przez internet. To bardzo łatwe – zazwyczaj wystarczy złożyć odpowiedni wniosek dostępny w serwisie www danej instytucji i podpisać go tzw. Profilem Zaufanym.

Jak założyć profil zaufany?

Profil Zaufany można bezpłatnie i szybko założyć za pomocą zakładki e-Urząd (w górnym menu) po zalogowaniu do iPKO lub Inteligo. Po przejściu do e-Urzędu należy wybrać opcję Załóż Profil Zaufany, sprawdzić poprawność prezentowanych na ekranie danych, nadać swój login i potwierdzić operację kodem z SMS-a lub karty-zdrapki. Zostaje wówczas założone konto w serwisie ePUAP. Potwierdzenie założenia Profilu Zaufanego jest przesyłane na adres e-mail podany we wniosku.

Jeden profil, wiele funkcji

Już ponad 200 tys. osób założyło Profil Zaufany w iPKO lub Inteligo. Duże zainteresowanie tą usługą nie dziwi, gdyż lista dostępnych przez internet spraw urzędowych stale się powiększa.

Lista spraw, które załatwisz za pośrednictwem e-Administracji, z pomocą Profilu Zaufanego:

 • Sprawdzenie punktów karnych
 • Zameldowanie
 • Podpisanie dokumentów przekazywanych przez internet 
 • Uzyskanie odpisów aktów z urzędu stanu cywilnego (serwis ePUAP)
 • Złożenie wniosku o kartę dużej rodziny Emp@tia (załatwienie sprawy w PUE ZUS i korzystanie z regionalnych platform e-administracji, np. Wrota Mazowsza, SEKAP, Cyfrowa Małopolska)
 • Złożenie wniosku o świadczenie z Programu Rodzina 500+
 • Założenie działalności gospodarczej z jednoczesnym otwarciem rachunku firmowego
 • Złożenie wniosku PIT – WZ, dzięki któremu urząd skarbowy rozliczy twój PIT
 • Zarejestrowanie się jako osoba poszukująca pracy (praca.gov.pl)
 • Złożenie zawiadomienia o zbyciu zarejestrowanego pojazdu (serwis ePUAP – to obowiązek każdej osoby sprzedającej lub przekazującej w formie darowizny zarejestrowany samochód)
 • Złożenie wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy (serwis ePUAP) w przypadku zmiany danych lub zagubienia dokumentu
 • Zgłoszenie utraty lub zniszczenia dowodu osobistego (serwis ePUAP)
 • Złożenie wniosku o dowód osobisty dla siebie lub dziecka (serwis ePUAP)
 • Złożenie wniosku o przydatną podczas podróży kartę EKUZ (serwis ePUAP – dokument uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych na terenie dowolnego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub EFTA; można go odebrać osobiście lub otrzymać pocztą) 

Magdalena Lejman
kierownik zespołu w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Profil Zaufany – meldunek przez internet

Załatwisz to na bank – Profil Zaufany eGO

Co przedsiębiorca może załatwić przez internet 

  • Bankofinanse

   02019.03.20

   PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce

   Targi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.19

   IKO to najlepszy mobilny bank

   Od 2013 r. aplikacja IKO pozwala zarządzać kontem z telefonu. Można m.in. wykonywać przelewy, wypłacać gotówkę z bankomatów, skanować i opłacać faktury, złożyć wniosek o otwarcie konta czy płacić zbliżeniowo.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.18

   Sto lat śmiałych decyzji

   Jesteśmy już liderem bankowej ekstraklasy, ale cały czas szlifujemy formę przed kolejnymi rozgrywkami, ćwiczymy nowe zagrania. Bo jest jeszcze wiele pucharów do zdobycia w kraju i… za granicą. Wierzę, że w kolejnych dekadach wygramy niejedne mistrzostwa – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.18

   #zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy

   Wiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.18

   Siódma edycja konferencji CEE Capital Markets

   W Londynie rozpoczyna się siódma edycja konferencji CEE Capital Markets. 18 i 19 marca czterdzieści spółek z Polski i innych krajów z regionu EŚW spotka się z ponad czterdziestoma zagranicznymi inwestorami instytucjonalnymi. Organizatorem konferencji jest PKO Bank Polski. Jest to największe tego typu wydarzenie organizowane poza Polską.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.15

   Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych

   Za nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.

   więcej
  Pokaż więcej