2018.04.05

Załatwisz to na bank, bez wychodzenia z domu!

Załatwianie spraw urzędowych kojarzy się z koniecznością wychodzenia z pracy, bieganiem od okienka do okienka, obszernymi drukami i skomplikowanymi procedurami. To już przeszłość, gdyż zakres formalności do załatwienia przez internet stale się poszerza. Dostęp do nich zapewnia Profil Zaufany oferowany bezpłatnie w serwisach iPKO i Inteligo.

Sprawdzanie punktów karnych, składanie wniosków o wydanie dokumentów takich jak dowód osobisty, karta EKUZ przydatna podczas podróży zagranicznych, odpis z urzędu stanu cywilnego czy rozliczanie PIT-ów, a nawet założenie działalności gospodarczej – jeszcze do niedawna konieczność załatwienia tego typu spraw w urzędzie oznaczała godziny spędzone w kolejkach i wypełnianie papierowych formularzy. Sytuacja ta zmienia się za sprawą e-administracji. Coraz więcej spraw można szybko załatwić przez internet. To bardzo łatwe – zazwyczaj wystarczy złożyć odpowiedni wniosek dostępny w serwisie www danej instytucji i podpisać go tzw. Profilem Zaufanym.

Jak założyć profil zaufany?

Profil Zaufany można bezpłatnie i szybko założyć za pomocą zakładki e-Urząd (w górnym menu) po zalogowaniu do iPKO lub Inteligo. Po przejściu do e-Urzędu należy wybrać opcję Załóż Profil Zaufany, sprawdzić poprawność prezentowanych na ekranie danych, nadać swój login i potwierdzić operację kodem z SMS-a lub karty-zdrapki. Zostaje wówczas założone konto w serwisie ePUAP. Potwierdzenie założenia Profilu Zaufanego jest przesyłane na adres e-mail podany we wniosku.

Jeden profil, wiele funkcji

Już ponad 200 tys. osób założyło Profil Zaufany w iPKO lub Inteligo. Duże zainteresowanie tą usługą nie dziwi, gdyż lista dostępnych przez internet spraw urzędowych stale się powiększa.

Lista spraw, które załatwisz za pośrednictwem e-Administracji, z pomocą Profilu Zaufanego:

 • Sprawdzenie punktów karnych
 • Zameldowanie
 • Podpisanie dokumentów przekazywanych przez internet 
 • Uzyskanie odpisów aktów z urzędu stanu cywilnego (serwis ePUAP)
 • Złożenie wniosku o kartę dużej rodziny Emp@tia (załatwienie sprawy w PUE ZUS i korzystanie z regionalnych platform e-administracji, np. Wrota Mazowsza, SEKAP, Cyfrowa Małopolska)
 • Złożenie wniosku o świadczenie z Programu Rodzina 500+
 • Założenie działalności gospodarczej z jednoczesnym otwarciem rachunku firmowego
 • Złożenie wniosku PIT – WZ, dzięki któremu urząd skarbowy rozliczy twój PIT
 • Zarejestrowanie się jako osoba poszukująca pracy (praca.gov.pl)
 • Złożenie zawiadomienia o zbyciu zarejestrowanego pojazdu (serwis ePUAP – to obowiązek każdej osoby sprzedającej lub przekazującej w formie darowizny zarejestrowany samochód)
 • Złożenie wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy (serwis ePUAP) w przypadku zmiany danych lub zagubienia dokumentu
 • Zgłoszenie utraty lub zniszczenia dowodu osobistego (serwis ePUAP)
 • Złożenie wniosku o dowód osobisty dla siebie lub dziecka (serwis ePUAP)
 • Złożenie wniosku o przydatną podczas podróży kartę EKUZ (serwis ePUAP – dokument uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych na terenie dowolnego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub EFTA; można go odebrać osobiście lub otrzymać pocztą) 

Magdalena Lejman
kierownik zespołu w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Profil Zaufany – meldunek przez internet

Załatwisz to na bank – Profil Zaufany eGO

Co przedsiębiorca może załatwić przez internet 

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Z Banku

   02019.01.17

   Statuetka za współpracę z SGH

   PKO Bank Polski otrzymał podziękowanie oraz statuetkę za współpracę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Okazją było 20-lecie istnienia Klubu Partnerów tej uczelni.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  Pokaż więcej