2016.03.17

3D Secure – 1 maja włączamy wyższy poziom bezpieczeństwa

Od maja 2016 przy płaceniu za towary i usługi w internecie kartami wydanymi przez PKO Bank Polski obligatoryjnie będziemy korzystać z usługi 3D Secure (3DS). Jest to dodatkowy sposób zabezpieczenia transakcji w sieci, który polega na autoryzowaniu transakcji w serwisie internetowym banku przy pomocy jednorazowego hasła.

3D Secure
Fot. shutterstock.com

Robiąc zakupy na stronie sklepu, który stosuje zabezpieczenie 3DS, podczas płacenia zostajemy automatyczne przekierowani na stronę iPKO – po zalogowaniu podajemy jednorazowy kod (ze zdrapki, przesłanego z banku SMS-a lub wygenerowany przy pomocy tokena), po czym wracamy na stronę sklepu i kończymy zakup. W trakcie płatności Bank dokonuje weryfikacji danych karty, dostępnych środków oraz dodatkowego kodu autoryzacyjnego. Wykonujemy takie same czynności, jak przy potwierdzaniu operacji z rachunku np. przelewu wykonywanego z serwisu iPKO.

Do końca kwietnia usługę 3D Secure (3DS) posiadacze kart do kont w PKO mogą aktywować samodzielnie w serwisie iPKO. Wystarczy wejść na stronę i w zakładce ze „szczegółami karty” kliknąć „aktywuj” przy usłudze 3D Secure. Usługę 3DS można również aktywować z pomocą konsultanta z serwisu telefonicznego PKO (numer 801 307 307 lub +48 81 535 60 60 – opłata zgodna z taryfą operatora).

Od 1 maja posiadaczom kart PKO Banku Polskiego (z wyjątkiem kart Inteligo, dla których usługa zostanie włączona w późniejszym terminie) usługa 3DS zostanie aktywowana automatycznie. 3DS sprawia, że możemy dużo bezpieczniej kupować na stronach WWW. Sposób autoryzacji dla kart ze znakiem akceptacji Visa i Mastercard jest taki sam. Jedyną różnicą jest logo usługi dla danej organizacji płatniczej – prezentowane w prawym dolnym rogu stron iPKO, na których potwierdzamy transakcje. Dla kart Visa będzie to znak „Verified by Visa”, a dla Mastercard – „Mastercard SecureCode”. Takie same oznakowania pojawią się na stronach transakcyjnych serwisu, w którym robimy zakupy.

Grzegorz Culepa
Ekspert PKO Banku Polskiego

Bankowiki wyjaśnia:

Czytaj także:

Telefon pod ochroną

Vademecum bezpieczeństwa

loaderek.gifoverlay.png