2018.01.26

Dane (nie)bezpieczne – jak chronić dane osobowe i dane wrażliwe?

Rośnie liczba informacji o tym, że informacje o użytkownikach jakiegoś portalu czy firmy wyciekły do sieci lub zostały wykradzione przez hakerów. Powód? Dane osobowe i dane wrażliwe są niezwykle cennym łupem. Jak chronić swoje dane osobowe w internecie i jakich praktyk unikać? Odpowiedzi na te pytania udzielamy przy okazji obchodzonego 28 stycznia Dnia Ochrony Danych Osobowych.

 

Podajemy swoje imię, nazwisko, dokładny adres zamieszkania, adres e-mail czy datę urodzenia. Publikujemy zdjęcia dokumentów lub kart płatniczych, a nawet zrzuty ekranu z serwisu transakcyjnego. Tym samym narażamy się na kradzież tożsamości, która może okazać się bardzo kosztowna. Sprytny oszust, znając już dane zawarte na profilu społecznościowym, może je wykorzystać, nawet jeśli mają „tylko” formę zdjęcia. Do szczególnie niebezpiecznych należą sytuacje, kiedy chcesz pochwalić się nowo wydanym prawem jazdy, dowodem osobistym czy właśnie otrzymaną kartą kredytową, ale również kiedy ze złości dzielisz się ze znajomymi wiadomością o otrzymanym mandacie i wrzucasz na Facebooka czy Instagram jego zdjęcie.

Tymczasem ochrona danych osobowych, loginów i haseł jest dzisiaj równie ważna jak dbanie o bezpieczeństwo plastikowych dokumentów, które nosimy w portfelu. W przypadku ich utraty zgłaszamy ten fakt na policję, w urzędach i bankach. Dzięki temu unikamy przykrych konsekwencji wzięcia pożyczki na nasz dowód osobisty czy podpisania umów np. u operatora telefonii komórkowej. Bądźmy czujni i nie ułatwiajmy zadania przestępcom! – W XXI wieku dotyczące nas dane to cenna waluta. Warto więc pamiętać, że jeśli sami nie będziemy właściwie ich chronić, to ani prawne regulacje, ani GIODO mogą nie uchronić nas przed konsekwencjami takiej lekkomyślności – mówi dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych

Jak chronić swoje dane osobowe w internecie?

Aby chronić dane osobowe, warto przestrzegać 5 zasad:

1. Nie podawaj zbyt wielu informacji na portalach społecznościowych i z rozwagą wybieraj osoby, którym udostępniasz swoje prywatne dane. Warto uaktualnić ustawienia prywatności, dzięki czemu będziesz lepiej kontrolować publikowane treści.

2.W żadnym wypadku nie publikujw internecie zdjęć przedstawiających dokumenty, karty płatnicze ani jakiekolwiek pisma, na których umieszczone są Twoje dane.

3. Jeśli nie masz pewności komu i w jakim celu przekazujesz swoje dane osobowe, nie udostępniaj ich.

4. Dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy przechowuj w bezpiecznym miejscu. W przypadku zgubienia czy kradzieży portfela z dokumentami niezwłocznie zastrzeż je w Banku i zgłoś zaginięcie na Policji.

5. Pamiętaj o używaniu aktualnego oprogramowania antywirusowego i aktualizacji aplikacji, z których korzystasz.

Bezpieczeństwo danych osobowych, które już udostępniliśmy

Unia postanowiła zmienić przepisy regulujące ochronę danych osobowych i w maju tego roku na terenie całej wspólnoty zacznie obowiązywać Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Będzie dotyczyć wszystkich firm, które gromadzą i wykorzystują dane osób fizycznych. Niestety, nowe przepisy nie zawierają konkretnych wytycznych, jak zabezpieczać dane osobowe. Wynika to z faktu, że wskazówki te musiałyby być inne dla każdej branży oraz każdorazowo trzeba byłoby je dostosowywać do zmieniających się warunków rynkowych.

Jak informuje portal Businnes Insider „dla przedsiębiorców oznacza to, że wdrożenie nowych regulacji, dotyczących ochrony danych osobowych będzie wymagało pewnej dozy kreatywności. Skoro przepisy o udostępnianiu i przetwarzaniu danych osobowych nie tłumaczą punkt po punkcie, co należy zrobić, to znaczy, że są w jakimś stopniu niejasne. A skoro są niejasne, to trzeba je potraktować niejako „na wyczucie” i w sposób mocno spersonalizowany. Metody zabezpieczania i przetwarzania danych osobowych każdy przedsiębiorca będzie musiał dostosować indywidualnie do charakteru swojego przedsięwzięcia”.

Faktem jest jednak to, że dane klientów i użytkowników należy zabezpieczać i chronić na wszelkie możliwe sposoby. A nowe przepisy będą to z całą mocą egzekwować. Tym bardziej kiedy są to dane umożliwiające dostęp np. do konta bankowego.

Warto pamiętać, by nie udostępniać zbyt wielu informacji na swój temat. Media społecznościowe zachęcają do transparentnego stylu życia. W czasach Snapchata, Instagrama i Facebooka należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie pokazywać zbyt wiele. 

Bartłomiej Pobocha

Obchodzony co roku 28 stycznia Dzień Ochrony Danych Osobowych ustanowiono dla upamiętnienia rocznicy otwarcia do podpisu najstarszego aktu prawnego o zasięgu międzynarodowym, kompleksowo regulującego zagadnienia związane z ochroną danych osobowych, tj. Konwencji 108 Rady Europy z 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. W ten sposób Komitet Ministrów Rady Europy postanowił zwrócić uwagę na problem ochrony danych osobowych, w tym na prawa, które przy przetwarzaniu danych osobowych przysługują każdemu z nas. Żeby Dzień miał wymiar symboliczny, w całej Europie obchodzony jest jednocześnie. 

Czytaj także:

Business intelligence, czyli klucz do ofert skrojonych na miarę

Zgłoszenie zbioru danych osobowych do rejestracji GIODO

Oszuści wciąż zagrażają bezpieczeństwu naszych dziadków