Business intelligence, czyli klucz do ofert skrojonych na miarę
Nowoczesny bank to nie tylko najnowsze zdobycze technologii ułatwiające dostęp do finansów – biometryka, BLIK czy płatności zbliżeniowe. To przede wszystkim produkty i oferty dopasowywane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Niezwykle pomocnym narzędziem w tym procesie jest analityka i business intelligence. Mogli się o tym przekonać studenci podczas Kongresu Bankowości Detalicznej w Warszawie, który odbył się 22 listopada. O tajnikach pracy analityków opowiadał im Marek Łach, dyrektor Centrum Ryzyka Kredytowego Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim.
Kluczem do kształcenia przyszłych ekonomistów, analityków i specjalistów do spraw bankowości jest współpraca i czerpanie wiedzy od praktyków. To oni wiedzą najlepiej, że nowoczesne technologie i zbiory danych pozwalają dziś znakomicie dostosować nowoczesne produkty bankowe do potrzeb każdego z klientów.
– Studenci znajdą u nas przede wszystkim inspirację i mogą nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami. Staramy się zawsze ich wspierać. Organizujemy różnego rodzaju warsztaty i spotkania, by mogli porozmawiać z ekspertami. Taki jest cel Kongresu Bankowości Detalicznej – mówi Joanna Czerwińska – koordynator Akademii EFC
Kluczowe w pracy nowoczesnego banku jest rozwijanie umiejętności jego pracowników, by ogrom informacji zmienić w użyteczną wiedzę. To jeden ze strategicznych kierunków obranych przez PKO Bank Polski.
– Bankowość w Polsce jest bardzo progresywna. Banki wdrażają nowe technologie, a klienci chętnie z nich korzystają. Należy jednak pamiętać, że prawdziwy sukces polega na wprowadzeniu rozwiązania, które stanie się powszechne. Tak było ze standardem płatności mobilnych BLIK, który powstał na bazie stworzonego w naszym banku rozwiązania – wyjaśniał w trakcie wykładu Marek Łach, dyrektor Centrum Ryzyka Kredytowego Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim. – W najbliżej przyszłości upowszechnią się rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji i robotyzacji. Nasza praktyka pokazuje, że decyzje i procesy oparte na nowoczesnej analityce danych są bardziej trafne i szybsze, co przekłada się na większe zadowolenie klienta, a dla nas na wzrost efektywności. Przyszłość należy do tych firm, które najszybciej docenią i wykorzystają potencjał Big Data w zawodzie analityka. Bank poszukuje osób na takie stanowiska – dodał.
Ogrom informacji zebranych na temat klienta pozwala wykwalifikowanym analitykom na stworzenie praktycznie pełnego profilu osobowego. Dzięki temu bank jest w stanie zaoferować każdemu najbardziej potrzebne mu produkty. Nie jesteśmy już zalewani tonami makulatury z nieistotnymi informacjami o nowych kredytach, kartach, programach czy pożyczkach. W nowoczesnym banku otrzymujemy informacje o atrakcyjnej ofercie w momencie, gdy chcielibyśmy z niej skorzystać. To główne zadanie analityków, którzy na co dzień mają styczność z gigabajtami danych. Są oni w stanie wyciągać z nich konkretne informacje i wnioski. Zadaniem business intelligence jest takie zarządzanie danymi, by na ich podstawie wiedzieć i widzieć więcej.
– Wystarczy określić zbiór danych, które posiadamy, znaleźć pomysł na, to jakie wnioski chcemy z nich wyciągnąć i wdrożyć odpowiedni model. Wyniki takich działań mogą określić np. poziom ryzyka przy udzielaniu kredytu konkretnej osobie i na tej podstawie ostatecznie podejmiemy decyzję – tłumaczy dyrektor Marek Łach.
To, jak istotny dla przyszłych pracowników sektora bankowego jest temat analizy danych oraz nowoczesnej bankowości, udowodnili sami studenci, którzy przez ponad godzinę po zakończonym wykładzie zadawali pytania i słuchali odpowiedzi Marka Łacha. Dopytywali o przyszłość rynku finansowego i rozmawiali o regulacjach prawnych dotyczących wykorzystania danych. Sporo uwagi poświęcili także analizie poszczególnych przypadków, czyli case study.
– Dziś, będąc tutaj, możemy sprawdzić swoją wiedzę. Zaobserwować, co już umiemy, a czego jeszcze musimy się dowiedzieć. W tym kontekście uważam, że warto korzystać z takich spotkań. Ja specjalnie wstałam dziś o piątej rano, by przyjechać tutaj z Krakowa. Warto było – podsumowuje Patrycja Retecka, uczestniczka wykładu, studentka z Krakowa.
Sztuczna inteligencja, robotyzacja i najnowsze technologie są dziś podporą bankowości. Warto jednak pamiętać, że wciąż na początku i na końcu całego procesu analizy stoi człowiek.
Bartłomiej Pobocha
PKO Bank Polski był Partnerem Generalnym X Kongresu Bankowości Detalicznej, a przedstawiciele banku brali udział w licznych debatach tego wydarzenia. Wiceprezes Adam Marciniak uczestniczył w panelu na temat współpracy instytucji finansowych w zwalczaniu fraudów oraz w cyklicznej debacie okrągłego stołu dotyczącej. ceberbezpieczeństwa. Wiceprezes Rafał Antczak, razem z panelistami z PFR i Ministerstwa Finansów, dyskutował o tym jak państwo powinno współdziałać z sektorem prywatnym, by innowacje służyły odpowiedzialnemu rozwojowi. Z kolei dyrektor Szymon Wałach moderował debatę oksfordzką zbudowaną wokół tezy „Banki kontra firmy technologiczne – walka na śmierć i życie?”.
Czytaj także:
Najwyższy zysk w sektorze w pierwszym roku realizacji strategii "Wspieramy rozwój Polski i Polaków"
ZenCard z Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego rozpoczyna ekspansję zagraniczną
Pliki do pobrania
Z Banku
02019.02.19PKO Bank Polski i Politechnika Warszawska wspólnie kształcą ekspertów cyberbezpieczeństwa
więcejNa Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej wystartował przedmiot „Praktyczne aspekty cyberbezpieczeństwa”. Podczas wykładów i warsztatów eksperci PKO Banku Polskiego, którzy na co dzień zajmują się cyberbezpieczeństwem i walczą z zagrożeniami w sieci, będą dzielić się swoją praktyczną wiedzą ze studentami. Nowy przedmiot to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce.
Bankofinanse
02019.02.19Musisz dopłacić do podatku? Zrób przelew podatkowy w serwisie „Twój e-PIT”
więcejNa portalu podatkowym Ministerstwa Finansów „Twój e-PIT” (podatki.gov.pl) podatnicy mogą zobaczyć już swoje roczne zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2018 r. Do ich decyzji pozostaje, czy chcą skorzystać z rozliczenia przygotowanego przez administrację skarbową, czy też rozliczyć się samodzielnie. W przypadku wybrania pierwszej opcji i sytuacji gdy jest potrzeba dopłaty podatku, klienci PKO Banku Polskiego oraz Inteligo mogą zlecić przelew podatkowy Paybynet bezpośrednio z serwisu „Twój ePIT”.
Bankofinanse
02019.02.19Uwaga na oszustów – szkolenia „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”
więcejGrupą najbardziej narażoną na próby wyłudzenia pieniędzy z rachunków bankowych są osoby starsze. W wielu miastach pracownicy naszych oddziałów, we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa, uczestniczą w szkoleniach, które mają uczulić seniorów na tego typu zagrożenia. W ostatnim czasie takie seminaria,, odbyły się w Zwoleniu i Lipsku. Kolejne, już niebawem, w Kozienicach.
Z Banku
02019.02.1540. rocznica wybuchu w Rotundzie. Pamiętamy!
więcejW 1979 r. w warszawskiej Rotundzie doszło do tragicznego wypadku. Wybuchł gaz, w wyniku czego zginęło 49 osób. Co roku Bank upamiętnia ofiary eksplozji składając kwiaty pod tablicą pamiątkową.
Bankofinanse
02019.02.13Henryk Gruber – wizjoner swoich czasów
więcejW latach trzydziestych XX w. Prezes Henryk Gruber tchnął nowoczesność w PKO. Budował jej markę, zaufanie społeczne, potęgę finansową banku i wolnej Polski. Ten kapitał procentował w późniejszych latach.
Z Banku
02019.02.12Stulatek PKO Bank Polski ponownie z najlepszą aplikacją na świecie!
więcejW najnowszym rankingu brytyjskiego Retail Banker International IKO PKO Banku Polskiego po raz drugi okazało się najlepiej na świecie ocenianą przez klientów aplikacją. Bank wkracza w drugie stulecie swojej działalności jako lider technologiczny.