2017.11.24

Business intelligence, czyli klucz do ofert skrojonych na miarę

Nowoczesny bank to nie tylko najnowsze zdobycze technologii ułatwiające dostęp do finansów – biometryka, BLIK czy płatności zbliżeniowe. To przede wszystkim produkty i oferty dopasowywane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Niezwykle pomocnym narzędziem w tym procesie jest analityka i business intelligence. Mogli się o tym przekonać studenci podczas Kongresu Bankowości Detalicznej w Warszawie, który odbył się 22 listopada. O tajnikach pracy analityków opowiadał im Marek Łach, dyrektor Centrum Ryzyka Kredytowego Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim.

None

Kluczem do kształcenia przyszłych ekonomistów, analityków i specjalistów do spraw bankowości jest współpraca i czerpanie wiedzy od praktyków. To oni wiedzą najlepiej, że nowoczesne technologie i zbiory danych pozwalają dziś znakomicie dostosować nowoczesne produkty bankowe do potrzeb każdego z klientów.

Studenci znajdą u nas przede wszystkim inspirację i mogą nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami. Staramy się zawsze ich wspierać. Organizujemy różnego rodzaju warsztaty i spotkania, by mogli porozmawiać z ekspertami. Taki jest cel Kongresu Bankowości Detalicznej – mówi  Joanna Czerwińska – koordynator Akademii EFC

Kluczowe w pracy nowoczesnego banku jest rozwijanie umiejętności jego pracowników, by ogrom informacji zmienić w użyteczną wiedzę. To jeden ze strategicznych kierunków obranych przez PKO Bank Polski.

Bankowość w Polsce jest bardzo progresywna. Banki wdrażają nowe technologie, a klienci chętnie z nich korzystają. Należy jednak pamiętać, że prawdziwy sukces polega na wprowadzeniu rozwiązania, które stanie się powszechne. Tak było ze standardem płatności mobilnych BLIK, który powstał na bazie stworzonego w naszym banku rozwiązania – wyjaśniał w trakcie wykładu Marek Łach, dyrektor Centrum Ryzyka Kredytowego Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim. – W najbliżej przyszłości upowszechnią się rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji i robotyzacji. Nasza praktyka pokazuje, że decyzje i procesy oparte na nowoczesnej analityce danych są bardziej trafne i szybsze, co przekłada się na większe zadowolenie klienta, a dla nas na wzrost efektywności. Przyszłość należy do tych firm, które najszybciej docenią i wykorzystają potencjał Big Data w zawodzie analityka. Bank poszukuje osób na takie stanowiska – dodał.

Ogrom informacji zebranych na temat klienta pozwala wykwalifikowanym analitykom na stworzenie praktycznie pełnego profilu osobowego. Dzięki temu bank jest w stanie zaoferować każdemu najbardziej potrzebne mu produkty. Nie jesteśmy już zalewani tonami makulatury z nieistotnymi informacjami o nowych kredytach, kartach, programach czy pożyczkach. W nowoczesnym banku otrzymujemy informacje o atrakcyjnej ofercie w momencie, gdy chcielibyśmy z niej skorzystać. To główne zadanie analityków, którzy na co dzień mają styczność z gigabajtami danych. Są oni w stanie wyciągać z nich konkretne informacje i wnioski. Zadaniem business intelligence jest takie zarządzanie danymi, by na ich podstawie wiedzieć i widzieć więcej.

Wystarczy określić zbiór danych, które posiadamy, znaleźć pomysł na, to jakie wnioski chcemy z nich wyciągnąć i wdrożyć odpowiedni model. Wyniki takich działań mogą określić np. poziom ryzyka przy udzielaniu kredytu konkretnej osobie i na tej podstawie ostatecznie podejmiemy decyzję – tłumaczy dyrektor Marek Łach.

To, jak istotny dla przyszłych pracowników sektora bankowego jest temat analizy danych oraz nowoczesnej bankowości, udowodnili sami studenci, którzy przez ponad godzinę po zakończonym wykładzie zadawali pytania i słuchali odpowiedzi Marka Łacha. Dopytywali o przyszłość rynku finansowego i rozmawiali o regulacjach prawnych dotyczących wykorzystania danych. Sporo uwagi poświęcili także analizie poszczególnych przypadków, czyli case study.

Dziś, będąc tutaj, możemy sprawdzić swoją wiedzę. Zaobserwować, co już umiemy, a czego jeszcze musimy się dowiedzieć. W tym kontekście uważam, że warto korzystać z takich spotkań. Ja specjalnie wstałam dziś o piątej rano, by przyjechać tutaj z Krakowa. Warto było – podsumowuje Patrycja Retecka, uczestniczka wykładu, studentka z Krakowa.

Sztuczna inteligencja, robotyzacja i najnowsze technologie są dziś podporą bankowości. Warto jednak pamiętać, że wciąż na początku i na końcu całego procesu analizy stoi człowiek.

Bartłomiej Pobocha

PKO Bank Polski był Partnerem Generalnym X Kongresu Bankowości Detalicznej, a przedstawiciele banku brali udział w licznych debatach tego wydarzenia. Wiceprezes Adam Marciniak uczestniczył w panelu na temat współpracy instytucji finansowych w zwalczaniu fraudów oraz w cyklicznej debacie okrągłego stołu dotyczącej. ceberbezpieczeństwa. Wiceprezes Rafał Antczak, razem z panelistami z PFR i Ministerstwa Finansów, dyskutował o tym jak państwo powinno współdziałać z sektorem prywatnym, by innowacje służyły odpowiedzialnemu rozwojowi. Z kolei dyrektor Szymon Wałach moderował debatę oksfordzką zbudowaną wokół tezy „Banki kontra firmy technologiczne – walka na śmierć i życie?”.

Czytaj także:

Najwyższy zysk w sektorze w pierwszym roku realizacji strategii "Wspieramy rozwój Polski i Polaków"

ZenCard z Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego rozpoczyna ekspansję zagraniczną

Pliki do pobrania

  • Z Banku

   02018.07.13

   PKO Bank Polski – drzwi do kariery!

   Bank jest dla nich często pierwszym miejscem, gdzie zdobytą na studiach wiedzę mogą zweryfikować i wykorzystać w praktyce. Zdobywają doświadczenie i umiejętności, które wykraczają poza programy wykładów realizowane na uczelniach. Ponad 20 studentów i absolwentów szkół wyższych od przeszło dwóch miesięcy poznaje nasz bank od środka.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.07.12

   Uważaj, gdzie i jak bankujesz – poznaj zasady bezpiecznego korzystania z internetu w publicznych sieciach Wi-Fi

   Według danych Komendy Głównej Policji, w 2017 r. miało miejsce 1,8 tys. ataków hakerskich na e-bankowość. Wielu cyberprzestępców wykorzystuje przy tym niewiedzę użytkowników, którzy chętnie bankują podłączeni np. do publicznych sieci Wi-Fi. Jak ustrzec się błędów skutkujących utratą pieniędzy i kradzieżą danych osobowych?

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.07.10

   Bankomaty mobilne - gotówka na urlopie zawsze pod ręką

   Zastanawiasz się, ile pieniędzy zabrać na urlop w górach, nad jeziorem lub morzem? Z kartą płatniczą PKO Banku Polskiego nie musisz szczegółowo planować wakacyjnego budżetu. Dostęp do jednej z największych sieci bankomatów w Polsce pozwoli ci podczas urlopu pobrać gotówkę w dowolnym miejscu i czasie. Do dyspozycji masz prawie 3,2 tys. bankomatów PKO BP na terenie całego kraju. W sezonie letnim, w miejscowościach cieszących się największą popularnością wśród urlopowiczów, Bank dodatkowo uruchamia bankomaty mobilne zlokalizowane w pobliżu plaży i innych atrakcji turystycznych.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.07.09

   Wakacje to czas łowów - nie daj się złapać hakerom w otwarte sieci!

   Wystarczy chwila nieuwagi, żeby nasze wakacje z upragnionego wypoczynku zamieniły się w poważny problem. Wszystko przez cyberprzestępców i zagrożenia, które czyhają na urlopowiczów m.in. w otwartych sieciach wi-fi, kawiarenkach internetowych lub ogólnodostępnych komputerach zlokalizowanych w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. Za ich sprawą z dnia na dzień możemy stracić hasła do skrzynki e-mailowej lub mediów społecznościowych, a nawet wszystkie pieniądze zgromadzone na koncie w banku. Można się jednak przed tym ustrzec. Wystarczy czujność i przestrzeganie kilku podstawowych zasad.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.07.09

   Kantor wymiany walut w PKO Banku Polskim dostępny 24/7 w iPKO i IKO

   Kantor wymiany walut w PKO Banku Polskim działa już przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu zarówno w serwisie transakcyjnym iPKO, jak i w aplikacji mobilnej IKO. Najnowsza wersja IKO została też wzbogacona o kolejne udogodnienia w zakresie zarządzania kartami, m.in. zastrzeganie, zamawianie i aktywację karty oraz obsługę karty wielowalutowej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.07.02

   Wniosek o „Dobry start” wypełnisz przez bankowość elektroniczną PKO Banku Polskiego

   Od 1 lipca klienci banku mogą składać wnioski online przez serwis transakcyjny iPKO oraz Inteligo. Program „Dobry start” to jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł dla każdego ucznia rozpoczynającego rok szkolny.

   więcej
  Pokaż więcej