2017.11.24

Business intelligence, czyli klucz do ofert skrojonych na miarę

Nowoczesny bank to nie tylko najnowsze zdobycze technologii ułatwiające dostęp do finansów – biometryka, BLIK czy płatności zbliżeniowe. To przede wszystkim produkty i oferty dopasowywane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Niezwykle pomocnym narzędziem w tym procesie jest analityka i business intelligence. Mogli się o tym przekonać studenci podczas Kongresu Bankowości Detalicznej w Warszawie, który odbył się 22 listopada. O tajnikach pracy analityków opowiadał im Marek Łach, dyrektor Centrum Ryzyka Kredytowego Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim.

None

Kluczem do kształcenia przyszłych ekonomistów, analityków i specjalistów do spraw bankowości jest współpraca i czerpanie wiedzy od praktyków. To oni wiedzą najlepiej, że nowoczesne technologie i zbiory danych pozwalają dziś znakomicie dostosować nowoczesne produkty bankowe do potrzeb każdego z klientów.

Studenci znajdą u nas przede wszystkim inspirację i mogą nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami. Staramy się zawsze ich wspierać. Organizujemy różnego rodzaju warsztaty i spotkania, by mogli porozmawiać z ekspertami. Taki jest cel Kongresu Bankowości Detalicznej – mówi  Joanna Czerwińska – koordynator Akademii EFC

Kluczowe w pracy nowoczesnego banku jest rozwijanie umiejętności jego pracowników, by ogrom informacji zmienić w użyteczną wiedzę. To jeden ze strategicznych kierunków obranych przez PKO Bank Polski.

Bankowość w Polsce jest bardzo progresywna. Banki wdrażają nowe technologie, a klienci chętnie z nich korzystają. Należy jednak pamiętać, że prawdziwy sukces polega na wprowadzeniu rozwiązania, które stanie się powszechne. Tak było ze standardem płatności mobilnych BLIK, który powstał na bazie stworzonego w naszym banku rozwiązania – wyjaśniał w trakcie wykładu Marek Łach, dyrektor Centrum Ryzyka Kredytowego Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim. – W najbliżej przyszłości upowszechnią się rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji i robotyzacji. Nasza praktyka pokazuje, że decyzje i procesy oparte na nowoczesnej analityce danych są bardziej trafne i szybsze, co przekłada się na większe zadowolenie klienta, a dla nas na wzrost efektywności. Przyszłość należy do tych firm, które najszybciej docenią i wykorzystają potencjał Big Data w zawodzie analityka. Bank poszukuje osób na takie stanowiska – dodał.

Ogrom informacji zebranych na temat klienta pozwala wykwalifikowanym analitykom na stworzenie praktycznie pełnego profilu osobowego. Dzięki temu bank jest w stanie zaoferować każdemu najbardziej potrzebne mu produkty. Nie jesteśmy już zalewani tonami makulatury z nieistotnymi informacjami o nowych kredytach, kartach, programach czy pożyczkach. W nowoczesnym banku otrzymujemy informacje o atrakcyjnej ofercie w momencie, gdy chcielibyśmy z niej skorzystać. To główne zadanie analityków, którzy na co dzień mają styczność z gigabajtami danych. Są oni w stanie wyciągać z nich konkretne informacje i wnioski. Zadaniem business intelligence jest takie zarządzanie danymi, by na ich podstawie wiedzieć i widzieć więcej.

Wystarczy określić zbiór danych, które posiadamy, znaleźć pomysł na, to jakie wnioski chcemy z nich wyciągnąć i wdrożyć odpowiedni model. Wyniki takich działań mogą określić np. poziom ryzyka przy udzielaniu kredytu konkretnej osobie i na tej podstawie ostatecznie podejmiemy decyzję – tłumaczy dyrektor Marek Łach.

To, jak istotny dla przyszłych pracowników sektora bankowego jest temat analizy danych oraz nowoczesnej bankowości, udowodnili sami studenci, którzy przez ponad godzinę po zakończonym wykładzie zadawali pytania i słuchali odpowiedzi Marka Łacha. Dopytywali o przyszłość rynku finansowego i rozmawiali o regulacjach prawnych dotyczących wykorzystania danych. Sporo uwagi poświęcili także analizie poszczególnych przypadków, czyli case study.

Dziś, będąc tutaj, możemy sprawdzić swoją wiedzę. Zaobserwować, co już umiemy, a czego jeszcze musimy się dowiedzieć. W tym kontekście uważam, że warto korzystać z takich spotkań. Ja specjalnie wstałam dziś o piątej rano, by przyjechać tutaj z Krakowa. Warto było – podsumowuje Patrycja Retecka, uczestniczka wykładu, studentka z Krakowa.

Sztuczna inteligencja, robotyzacja i najnowsze technologie są dziś podporą bankowości. Warto jednak pamiętać, że wciąż na początku i na końcu całego procesu analizy stoi człowiek.

Bartłomiej Pobocha

PKO Bank Polski był Partnerem Generalnym X Kongresu Bankowości Detalicznej, a przedstawiciele banku brali udział w licznych debatach tego wydarzenia. Wiceprezes Adam Marciniak uczestniczył w panelu na temat współpracy instytucji finansowych w zwalczaniu fraudów oraz w cyklicznej debacie okrągłego stołu dotyczącej. ceberbezpieczeństwa. Wiceprezes Rafał Antczak, razem z panelistami z PFR i Ministerstwa Finansów, dyskutował o tym jak państwo powinno współdziałać z sektorem prywatnym, by innowacje służyły odpowiedzialnemu rozwojowi. Z kolei dyrektor Szymon Wałach moderował debatę oksfordzką zbudowaną wokół tezy „Banki kontra firmy technologiczne – walka na śmierć i życie?”.

Czytaj także:

Najwyższy zysk w sektorze w pierwszym roku realizacji strategii "Wspieramy rozwój Polski i Polaków"

ZenCard z Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego rozpoczyna ekspansję zagraniczną

Pliki do pobrania

  • Z Banku

   02018.04.20

   Rada Nadzorcza PKO Banku Polskiego pozytywnie o wypłacie dywidendy z zysku za 2017 r.

   Rada Nadzorcza PKO Banku Polskiego pozytywnie zaopiniowała rekomendację Zarządu Banku, by z zysku wypracowanego w 2017 r. wypłacić 687,5 mln zł dywidendy, czyli 0,55 zł brutto na akcję. Ostateczną decyzję w sprawie podziału zysku za 2017 r. podejmie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które odbędzie się 18 maja 2018 r.

   więcej
  • Z Banku

   02018.04.18

   Stażyści na start! Ruszyła kolejna edycja Akademii stażowej w PKO Banku Polskim

   Po wieloetapowej rekrutacji, do której wykorzystano m.in. escape room, grupa 22 stażystów rozpoczęła dziś swoją 3-miesieczną przygodę z bankowością. Najlepsi, po zakończeniu stażu, otrzymają oferty stałej pracy w Banku.

   więcej
  • Z Banku

   02018.04.18

   Eksperci PKO Banku Polskiego doradzali studentom!

   Jak w praktyce wygląda praca w banku, jakie są możliwości rozwoju zawodowego, jakie są aktualne oferty zatrudnienia i stażu studenckiego w PKO Banku Polskiego… Na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci PKO Banku Polskiego w Krakowie. Wczoraj (17 kwietnia) odbyły się tam targi pracy 4 sfery kariery.

   więcej
  • Z Banku

   02018.04.17

   PKO Bank Polski w gronie najbardziej pożądanych pracodawców

   PKO Bank Polski, już po raz kolejny, znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu Pracodawca Roku 2017 organizacji studenckiej AIESEC Polska. Na liście są również międzynarodowe firmy konsultingowe, światowi liderzy branży informatycznej, największe sieci sprzedaży detalicznej, najpopularniejsze restauracje oraz czołowe firmy z branży finansowej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.04.16

   Oszczędzaj, to nie boli!

   Wielu z nas neguje możliwość odkładania choćby małych kwot. Powód? Zbyt niskie zarobki. Najczęściej to jedynie wymówka. Uświadomienie sobie korzyści wynikających z drobnego, ale systematycznego oszczędzania pozwala zamienić ten ból w niemałą radość.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.04.13

   Możesz wszystko, ale nie musisz!

   Osiemnaste urodziny są przełomowym momentem w życiu każdego człowieka – nie tylko staje się pełnoletni ze wszystkimi wynikającymi z tego prawami i obowiązkami, ale także podejmuje ważne decyzje dotyczące przyszłości, w tym finansów. Niezwykle pomocne okazują się przy tym nowoczesne i przyjazne narzędzia, zwłaszcza konto bankowe czy aplikacja bankowości mobilnej.

   więcej
  Pokaż więcej