2016.02.04

Nie daj się okraść w internecie

Bankowość elektroniczna to znak naszych czasów – korzystanie z niej jest wygodne i szybkie, oszczędza nasz czas i pieniądze. Niestety, rosnąca popularność e-bankowości niesie ze sobą również wiele zagrożeń, wynikających z jednej strony ze wzmożonej aktywności przestępców na tym polu, z drugiej zaś z nieznajomości lub lekceważenia przez internautów podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Nie daj się okraść w internecie. Fot. shutterstock.com
Fot. shutterstock.com

Jeszcze dwie dekady temu hakerzy nie stanowili zbyt poważnego zagrożenia: wywodzili się głównie z grona ciekawskich nastolatków i pasjonatów. Obecnie większość cyberzłodziei to kryminaliści nastawieni na duże zyski. Są wyposażeni w doskonałe narzędzia i zatrudniają świetnych fachowców. Efekty? Liczba ataków sukcesywnie rośnie. W „darknecie”, czyli czarnej stronie internetu, funkcjonuje swego rodzaju giełda, na której spotykają się zleceniodawcy, pośrednicy i wreszcie wykonawcy nielegalnych zleceń. Wygląda to jak dobrze funkcjonująca firma, dysponująca fachowcami wszelakiej specjalności.

Jak działają cyberprzestępcy?

W arsenale najbardziej niebezpiecznych metod stosowanych przez oszustów znajduje się m.in. infekowanie komputerów użytkowników złośliwym oprogramowaniem. W 2014 roku pojawiło się prawie 6 mln nowych wirusów. Działanie oprogramowania masowo wręcz produkowanego przez cyberprzestępców jest różnorakie – może ono niszczyć lub uszkadzać dane, powodować zakłócenia w działaniu komputera lub telefonu, zmieniać ustawienia, ale również szpiegować wszelkie działania wykonywane przez użytkownika i zapisywać każde wciśnięcie klawisza na jego klawiaturze (a więc także loginy, hasła, kody autoryzacyjne).

Z danych CERT Polska wynika, że każdej doby w Polsce infekowanych jest 280 tys. komputerów. Poziom strat w wyniku cyberataków na całym świecie w 2013 r. szacowany jest pomiędzy 375 a 575 mld dolarów. Skala zjawiska jest więc ogromna i w najbliższej przyszłości nie będzie malała. Nie ma jednak wątpliwości, że hakerzy wciąż będą prowadzili ataki z wykorzystaniem tzw. inżynierii społecznej. Pozyskują poufne dane, manipulując odbiorcą i nakłaniając go do ujawnienia informacji lub wykonania czynności, których w normalnych warunkach by nie wykonał. To jeden z najstarszych sposobów – złodzieje podszywają się pod osoby lub instytucje, którym ufa ofiara (kontrahentów, instytucje publiczne, znane firmy) i w ten sposób wyłudzają dane lub skłaniają ludzi do skierowania płatności na swoje konto. Także spam oraz phishing, czyli wykorzystywanie fałszywych stron www podobnych do oryginałów, wciąż jest popularne i generuje spory dochód cyberprzestępców.

Na co uważać?

Jednym z niebezpieczeństw są trojany bankowe, projektowane przez przestępców z myślą o przejmowaniu poufnych danych klientów banków (loginów, haseł dostępu, kodów autoryzacyjnych) i wykorzystywaniu ich do kradzieży środków z ich kont. Trojany potrafią m.in.: podmienić stronę bankową na fałszywą, dodać do strony dodatkowe pola i treści, wystawić użytkownikowi fałszywy komunikat, np. z prośbą o podanie kodu autoryzacyjnego, zmienić „w locie” numer rachunku, na który przelew jest wykonywany, podmienić kwotę przelewu, a po wszystkim również zafałszować historię rachunku przeglądaną na zainfekowanym komputerze – wszystko po to, aby użytkownik jak najdłużej nie zorientował się, że został okradziony.

Ofiarą powyższych działań przestępców może paść każdy z nas: nie tylko jako właściciel rachunku prywatnego i środków na nim zgromadzonych, ale także jako pracownik odpowiedzialny za finanse swojego pracodawcy lub własnej firmy.

Jak się bronić przed internetowymi złodziejami?

Koniecznie zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie komputerów (a także tabletów, smartfonów, itp.). Korzystajmy wyłącznie z oprogramowania pochodzącego z legalnych źródeł i aktualizujmy je zgodnie z zaleceniami producentów. Bardzo ważne jest również posiadanie programów antyspamowych, antywirusowych i bieżące aktualizowanie bazy wirusów.

W przypadku firm kolejnym krokiem – po zakupie i instalacji oprogramowania chroniącego oraz zapewnieniu nadzoru specjalisty IT nad siecią informatyczną – powinno być podnoszenie świadomości pracowników na temat zagrożeń w sieci oraz sposobów uchronienia się przed nimi.

Postarajmy się, aby stosowanie zasad bezpieczeństwa jak najszybciej weszło nam w krew. Przestępcy czekają bowiem na to, że w pośpiechu przeoczymy nietypowe zachowanie naszego komputera, zlekceważymy komunikat na stronie banku, nie sprawdzimy treści SMS-a autoryzacyjnego. Za tę jedną chwilę nieuwagi można jednak drogo zapłacić: przejęciem przez osoby nieupoważnione haseł, poufnych danych, a nawet dostępu do konta bankowego.

Bankowiki wyjaśnia:

 • Nie ufaj załącznikom i linkom

  Uważaj na załączniki do wiadomości e-mail, w których przestępcy – często podszywając się pod powszechnie znane firmy – informują np. o konieczności dokonania płatności lub o oczekującej przesyłce. Nie otwieraj ich. Jeśli natomiast zdarzy się, że mimo wszystko otworzysz taki załącznik, jak najszybciej poproś o pomoc specjalistę – w przypadku komputera firmowego zgłoś ten fakt informatykom w Twojej firmie.

  Zwróć szczególną uwagę na wiadomości od kontrahentów z prośbą o zmianę numeru rachunku do dokonywania płatności. Upewnij się, czy e-mail bądź pismo zostały wysłane z właściwego adresu, dobrą praktyką będzie nawiązanie kontaktu telefonicznego z kontrahentem w celu potwierdzenia zmiany.

  Dokładnie sprawdzaj dane transakcji!

  Zawsze sprawdzaj przed zleceniem przelewu, czy wprowadzone dane są poprawne. Jeżeli korzystasz z narzędzia autoryzacyjnego „Kody SMS” przeczytaj uważnie treść wiadomości. Upewnij się, że rodzaj dyspozycji i dane transakcji w SMS-ie zgadzają się z tymi, które widzisz na ekranie. Otrzymanie SMS-a z kodem autoryzacyjnym w przypadku, gdy nie zlecałeś żadnego przelewu, powinno wzbudzić Twój niepokój.

  Jeśli jesteś osobą, która dokonuje autoryzacji operacji zlecanych z rachunków firmy, zawsze weryfikuj przelewy, które autoryzujesz, sprawdzaj, czy liczba transakcji, ich kwoty, a także numery rachunków odbiorców są zgodne z żądanymi.

  Uważaj, gdzie podajesz kody autoryzacyjne!

  Pamiętaj, że kody jednorazowe – z karty kodów, SMS czy z tokena – służą wyłącznie do autoryzacji zlecanych w serwisie dyspozycji, np. zlecenia realizacji przelewu, założenia lokaty, dodania odbiorcy itp. Bank nigdy nie prosi o podanie kodu w celu potwierdzenia IP komputera, przy sprawdzaniu historii rachunku, w celu odblokowania dostępu do strony itd.

  Bank nie żąda również podawania podczas korzystania z serwisu transakcyjnego danych karty płatniczej takich jak: numer karty, data ważności, kod CVV2/CVC2.

  Jeśli zgubisz kartę kodów, token sprzętowy lub telefon, na którym zainstalowany jest token lub przychodzą kody SMS, zgłoś to niezwłocznie do banku.

  Strzeż się podejrzanych maili

  Zachowaj ostrożność i ograniczone zaufanie w stosunku do e-maili, w których znajduje się prośba o pilne zalogowanie do serwisu internetowego banku (np. aby odblokować dostęp) poprzez skorzystanie z umieszczonego w nich linku. Nie odpowiadaj na tego typu e-maile, nie korzystaj z podanego linku i nie udostępniaj danych osobowych, loginu i haseł do konta, kodów jednorazowych z narzędzia autoryzacyjnego, numeru telefonu komórkowego, danych dotyczących karty płatniczej, itp.

  Nie instaluj nic pochopnie

  Bank nigdy nie poprosi Cię również o zainstalowanie dodatkowych zabezpieczeń w postaci np. certyfikatu e-security, aplikacji antywirusowej lub innego dodatkowego oprogramowania na komputerze bądź telefonie. Jeśli zostaniesz poproszony o pobranie takiego oprogramowania, skontaktuj się z bankiem – to najprawdopodobniej próba oszustwa.

Każda nietypowa sytuacja zauważona podczas korzystania z serwisu internetowego Banku: podejrzany wygląd strony, dziwny adres, dodatkowe pola, prośby o podanie kodów autoryzacyjnych, komunikaty, które pojawiają się po raz pierwszy, powinna obudzić Twoją czujność – skontaktuj się z Infolinią lub pracownikiem dowolnego oddziału PKO Banku Polskiego: zgłoś swoje zastrzeżenia i ustal, czy dana sytuacja jest normalna.

Justyna Gładecka
Ekspert PKO Banku Polskiego

 • PKO Bank Polski jako pierwszy bank w Europie rozpoczyna współpracę z firmą Microsoft w ramach programu Enterprise Customers Cyber Threat Intelligence Program (ECCTIP). Jego celem jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni poprzez wymianę informacji dotyczących potencjalnych zagrożeń. W rezultacie podpisanego porozumienia możliwa będzie szybsza i bardziej skuteczna reakcja na niebezpieczne zdarzenia pojawiające się w sieci. Czytaj więcej.

Czytaj także:

Czy mobilne płatności zbliżeniowe HCE są bezpieczne? Tak! Wszystko co musisz wiedzieć o mobilnych płatnościach zbliżeniowych HCE

Chroń swoją prywatność – unikniesz problemów

  • Z Banku

   02018.09.24

   PKO Bank Polski w gronie dużych spółek indeksu FTSE Russell

   PKO Bank Polski wszedł do grupy dużych spółek indeksu rynków rozwiniętych FTSE Russell. Stało się to po wrześniowej reklasyfikacji naszego rynku do statusu rozwiniętego. PKO Bank Polski jest jedyną spośród 37 polskich firm, która trafiła do tej grupy. To wyraz uznania zarówno dla siły polskiej gospodarki i stopnia zaawansowania rozwoju rodzimego rynku kapitałowego, jak i dla wiodącej pozycji największego polskiego banku, jego dotychczasowych sukcesów oraz strategicznego potencjału do dalszego rozwoju.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.09.24

   Akademik, własny pokój czy kawalerka? Dylemat studenta po wakacjach

   Wakacje powoli kończą się również dla studentów. To najwyższy czas, by znaleźć zakwaterowanie na kolejny rok nauki. Do wyboru jest kilka opcji: akademik, kawalerka lub większe mieszkanie, bądź pokój do wynajęcia – każda dostosowana do indywidualnych preferencji i zasobności portfela. Niecałe dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku akademickiego sprawdzamy, co rynek nieruchomości ma do zaoferowania studentom i ile każe sobie za to płacić.

   więcej
  • Z Banku

   02018.09.21

   PKO Bank Polski wśród najatrakcyjniejszych pracodawców

   W rankingu Universum Poland po raz kolejny PKO Bank Polski znalazł się w gronie Top 10 najatrakcyjniejszych pracodawców. Innowacje technologiczne, bogaty pakiet świadczeń dla pracowników i działania zgodne z etyką to główne atrybuty Banku, na które studenci szczególnie zwracają uwagę.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.09.21

   Biometria, czyli bankowość za dotknięciem palca. Zapomnij o hasłach!

   Płatności zbliżeniowe, identyfikacja biometryczna, funkcjonalne aplikacje mobilne i ekspresowe przelewy to przykłady innowacji, o których jeszcze kilka lat temu nam się nie śniło, a dziś z coraz większym trudem wyobrażamy sobie zarządzanie finansami bez nich. Eksperci PKO Banku Polskiego na bieżąco śledzą światowe trendy. Jakie nowinki ze świata bankowości i zaawansowanych technologii upowszechnią się w najbliższym czasie?

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.09.20

   Profil godny zaufania

   Gdy nie masz czasu załatwiać formalności w urzędzie, możesz skorzystać z Profilu Zaufanego dostępnego w serwisie iPKO oraz Inteligo. Tak robi już prawie 300 tys. klientów PKO Banku Polskiego. W ten sposób wiele spraw urzędowych załatwisz bez wychodzenia z domu, a do tego szybko i bezpiecznie.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.09.18

   PKO Bank Polski udomowił technologię blockchain

   Po kilku miesiącach intensywnych prac nad zastosowaniem technologii blockchain do potwierdzania autentyczności i niezmienności dokumentów wysyłanych przez bank drogą elektroniczną, PKO Bank Polski dokonał pełnego wdrożenia rozwiązania i rozpoczyna historyczną cyfrową wysyłkę do klientów.

   więcej
  Pokaż więcej