2019.02.19

Uwaga na oszustów – szkolenia „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”

Grupą najbardziej narażoną na próby wyłudzenia pieniędzy z rachunków bankowych są osoby starsze. W wielu miastach pracownicy naszych oddziałów,  we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa, uczestniczą w szkoleniach, które mają uczulić seniorów na tego typu zagrożenia. W ostatnim czasie takie seminaria,, odbyły się w Zwoleniu i Lipsku. Kolejne, już niebawem, w Kozienicach.

Najczęściej szkolenia odbywają się w lokalnym Klubie Seniora, w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie w Zwoleniu odbyło się pod koniec stycznia. 

– Zostaliśmy proszeni przez Policję, aby porozmawiać z seniorami o zagrożeniach związanych z korzystaniem z ich pieniędzy, w tym o  wyłudzeniach na wnuczka i na policjanta oraz  bezpiecznym korzystaniu z kart oraz bankowości internetowej i mobilnej – mówi  Jarosław Grzechnik dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Zwoleniu, który razem z Markiem Slicner, specjalistą w Departamencie Bezpieczeństwa PKO Banku Polskiego prowadził to seminarium.

W spotkaniach brało udział po ok. 60 osób – większość z nich to klienci PKO Banku Polskiego. Otrzymali konkretne informacje np. aby chronić numer swojej karty i nie podawać go przez telefon ani w e-mailu nieznanej osobie, która chce „tylko zweryfikować” nasze dane, ani nie wchodzić w linki przesłane z nieznanego źródła, nawet jeśli w tytule jest napisane, że chodzi o „korektę rachunku za wodę” (w takich sytuacjach lepiej zadzwonić do dostawcy i upewnić się, że nie jest to próba zainstalowania na komputerze wirusa komputerowego). Uczestników interesowały głównie zagadnienia dotyczące wyłudzeń danych osobowych. Chciały się więc dowiedzieć jak zachować się, gdy ktoś podszywa się pod osoby bliskie lub udaje „potrzebującego”. Seniorzy okazali się otwarci na tego typu praktyczne informacje.

– Wbrew pozorom wiele starszych osób korzysta z bankowości internetowej i kart, więc temat jest dla nich aktualny. Było sporo pytań jak zabezpieczyć kartę, czy trzeba ją nosić w specjalnym etui, aby uniemożliwić „szczytanie” danych i wykorzystanie karty – mówi  Edyta Jabłońska, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Lipsku, która prowadziła szkolenie w Lipskim Centrum Kultury.

Wspólnie z Policjantami pracownicy Banku ostrzegali przed różnymi rodzajami oszustw i wyłudzeń związanych z kradzieżą tożsamości i pieniędzy oraz przeprowadzili krótki instruktarz jak rozpoznać fałszywe banknoty.

– Mam świadomość, że uczestnicy naszych spotkań nie będą teraz łatwym kąskiem dla przestępców. Jest to dla nas duża satysfakcja – mówi Jarosław Grzechnik.

Następne spotkanie z tej serii planowane jest już 26 lutego w Kozienickim Centrum Kultury.

 

Roman Grzyb
ekspert w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Jak robić biznes w 2019 r.? Nowe stawki składek ZUS i zmiany w prawie podatkowym

Bądź przezorny przed wyjazdem! Pamiętaj o ubezpieczeniu domu lub mieszkania!

Zbierasz na wkład własny na mieszkanie? Dasz radę. Pomożemy zaplanować Ci ten wydatek

  • Bankofinanse

   02019.06.18

   Nie daj się cyberprzestępcom na wakacjach. Sprawdź, jak być bezpiecznym

   Wakacje to wymarzony czas dla cyberprzestępców. Jesteśmy zrelaksowani, skupieni na wypoczynku i to, niestety, usypia naszą czujność. Zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a liczba pułapek zastawionych w sieci jest na tyle duża, że łatwo w którąś wpaść i zepsuć sobie długo wyczekiwany wypoczynek. Są jednak zasady, których przestrzeganie znacznie utrudni zadanie cyberprzestępcom. Do najważniejszych należą: unikanie publicznych sieci wi-fi, dbanie o swój sprzęt, niekorzystanie z kafejek internetowych oraz ogólnodostępnych komputerów, a także dokładne weryfikowanie, komu przesyłamy albo pożyczamy pieniądze.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.17

   Stawiamy klienta w centrum zainteresowania

   Nastała era klienta, w której musimy działać zwinnie. Dla klientów kluczowe jest doświadczenie. Jeżeli chcemy, aby korzystali z naszych produktów, muszą one być łatwo dostępne i wywoływać pozytywne skojarzenia. W PKO Banku Polskim robimy to m.in. w ramach Transformacji Cyfrowej.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.14

   PKO Bank Polski laureatem dwóch Nagród Gospodarczych Polskiego Radia

   PKO Bank Polski zdobył pierwsze miejsce w kategorii Przełomowe Rozwiązanie 2019, w której wyróżniane są najbardziej innowacyjne firmy w Polsce. Kapituła Nagród Gospodarczych Polskiego Radia doceniła Bank za dynamiczny rozwój bankowości internetowej, m.in. za szybkie przelewy oraz usługę e-Prawnik dla firm. W kategorii Ambasador Biznesu RP 2019, Bank zajął drugie miejsce za nowoczesność i ekspansję zagraniczną.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.06.14

   Blik, obywatel świata

   Użytkownicy BLIKA będą mogli wkrótce płacić zbliżeniowo nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Mastercard i Polski Standard Płatności ogłosiły strategiczną współpracę. Za rok będą nim również płacić w Emiratach Arabskich.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.14

   PKO Bank Polski rozwija kompetencje w zakresie tokenizacji i smart kontraktów

   PKO Bank Polski rozpoczął prace badawcze nad usługami tokenizacji oraz usługami wykorzystującymi smart kontrakty. Projekt ma charakter badawczo-rozwojowy. Jego celem jest przede wszystkim zdobycie specjalistycznej wiedzy i wypracowanie rozwiązań, które mogłyby zostać wykorzystane w przyszłości. Projekt potrwa 30 miesięcy i będzie realizowany wspólnie z Politechniką Warszawską. Jego wartość wynosi 13,4 mln zł, z czego 6,6 mln zł to środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.06.13

   Mobilne bankomaty – wakacyjny gadżet

   Pusty portfel może nas zaskoczyć wszędzie. Co wtedy? Do akcji wkracza bankomat! W czasie wakacji jest ich więcej, szczególnie w miejscach, gdzie odpoczywamy, a turystów przybywa. Specjalne mobilne urządzenia już czekają na urlopowiczów.

   więcej
  Pokaż więcej