2019.02.19

Uwaga na oszustów – szkolenia „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”

Grupą najbardziej narażoną na próby wyłudzenia pieniędzy z rachunków bankowych są osoby starsze. W wielu miastach pracownicy naszych oddziałów,  we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa, uczestniczą w szkoleniach, które mają uczulić seniorów na tego typu zagrożenia. W ostatnim czasie takie seminaria,, odbyły się w Zwoleniu i Lipsku. Kolejne, już niebawem, w Kozienicach.

Najczęściej szkolenia odbywają się w lokalnym Klubie Seniora, w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie w Zwoleniu odbyło się pod koniec stycznia. 

– Zostaliśmy proszeni przez Policję, aby porozmawiać z seniorami o zagrożeniach związanych z korzystaniem z ich pieniędzy, w tym o  wyłudzeniach na wnuczka i na policjanta oraz  bezpiecznym korzystaniu z kart oraz bankowości internetowej i mobilnej – mówi  Jarosław Grzechnik dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Zwoleniu, który razem z Markiem Slicner, specjalistą w Departamencie Bezpieczeństwa PKO Banku Polskiego prowadził to seminarium.

W spotkaniach brało udział po ok. 60 osób – większość z nich to klienci PKO Banku Polskiego. Otrzymali konkretne informacje np. aby chronić numer swojej karty i nie podawać go przez telefon ani w e-mailu nieznanej osobie, która chce „tylko zweryfikować” nasze dane, ani nie wchodzić w linki przesłane z nieznanego źródła, nawet jeśli w tytule jest napisane, że chodzi o „korektę rachunku za wodę” (w takich sytuacjach lepiej zadzwonić do dostawcy i upewnić się, że nie jest to próba zainstalowania na komputerze wirusa komputerowego). Uczestników interesowały głównie zagadnienia dotyczące wyłudzeń danych osobowych. Chciały się więc dowiedzieć jak zachować się, gdy ktoś podszywa się pod osoby bliskie lub udaje „potrzebującego”. Seniorzy okazali się otwarci na tego typu praktyczne informacje.

– Wbrew pozorom wiele starszych osób korzysta z bankowości internetowej i kart, więc temat jest dla nich aktualny. Było sporo pytań jak zabezpieczyć kartę, czy trzeba ją nosić w specjalnym etui, aby uniemożliwić „szczytanie” danych i wykorzystanie karty – mówi  Edyta Jabłońska, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Lipsku, która prowadziła szkolenie w Lipskim Centrum Kultury.

Wspólnie z Policjantami pracownicy Banku ostrzegali przed różnymi rodzajami oszustw i wyłudzeń związanych z kradzieżą tożsamości i pieniędzy oraz przeprowadzili krótki instruktarz jak rozpoznać fałszywe banknoty.

– Mam świadomość, że uczestnicy naszych spotkań nie będą teraz łatwym kąskiem dla przestępców. Jest to dla nas duża satysfakcja – mówi Jarosław Grzechnik.

Następne spotkanie z tej serii planowane jest już 26 lutego w Kozienickim Centrum Kultury.

 

Roman Grzyb
ekspert w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Jak robić biznes w 2019 r.? Nowe stawki składek ZUS i zmiany w prawie podatkowym

Bądź przezorny przed wyjazdem! Pamiętaj o ubezpieczeniu domu lub mieszkania!

Zbierasz na wkład własny na mieszkanie? Dasz radę. Pomożemy zaplanować Ci ten wydatek

  • Z Banku

   02019.03.22

   PKO Bank Polski Etyczną Firmą 2018

   PKO Bank Polski został laureatem 5. edycji konkursu o tytuł Etycznej Firmy. Doceniono praktyki dotyczące uczciwego prowadzenia biznesu z poszanowaniem norm etycznych oraz systemowe podejście do wzmacniania kultury organizacyjnej zgodnej z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Dla PKO Banku Polskiego to kolejne wyróżnienie w tym konkursie.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.22

   Nowe, jubileuszowe wizerunki kart od PKO Banku Polskiego

   Od dziś każdy posiadacz konta w PKO Banku Polskiego może wybrać kartę debetową z nowym wizerunkiem opracowanym z okazji 100-lecia istnienia Banku. Karty wydawane są bez dodatkowych opłat, a już posiadaną można wymienić bezpłatnie na nową, z jubileuszowym wizerunkiem w dowolnym momencie okresu ważności karty.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.22

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, wyróżniony nagrodą specjalną Byki i Niedźwiedzie

   Podczas gali wręczenia statuetek Byka i Niedźwiedzia Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, został uhonorowany nagrodą specjalną z okazji jubileuszu 25-lecia „Parkietu”, w kategorii osobowość. Redakcja doceniła jego dokonania w branży finansowej, sukcesy zarządzanego przez niego banku oraz wkład w rozwój rynku kapitałowego. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego zwyciężył w kategorii domy maklerskie. O zwycięstwie zdecydowały m.in. liczba oraz wartość transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym oraz bogata oferta usług dla wszystkich grup klientów.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.22

   Karty i bankomaty z coraz większymi możliwościami

   Karty płatnicze i bankomaty znamy niemal od 30 lat. Dają nam coraz więcej możliwości. Polubiliśmy je, ale otwieramy się też na jeszcze nowocześniejsze narzędzia: bankowość mobilną i samoobsługową.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.21

   Czysta kalkulacja – wiosenne porządki za niewielkie pieniądze

   Nikt specjalnie nie lubi sprzątać, ale wiosenne sprzątanie jest zupełnie inne. Świeci już słońce, mamy więcej energii, a przy okazji możemy wymienić sprzęty, coś odmalować i zaaranżować taras. Zrób więc raz do roku domową rewolucję!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.21

   E-urząd w PKO Banku Polskim

   Gdy 100 lat temu powstawała Pocztowa Kasa Oszczędności, nikomu nawet się nie śniło, jak będzie wyglądała rzeczywistość w 2019 r. Bez wychodzenia z domu załatwiamy dziś długą listę spraw urzędowych, a PKO Bank Polski pozostaje liderem budowy polskiego e-państwa.

   więcej
  Pokaż więcej