2019.02.19

Uwaga na oszustów – szkolenia „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”

Grupą najbardziej narażoną na próby wyłudzenia pieniędzy z rachunków bankowych są osoby starsze. W wielu miastach pracownicy naszych oddziałów,  we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa, uczestniczą w szkoleniach, które mają uczulić seniorów na tego typu zagrożenia. W ostatnim czasie takie seminaria,, odbyły się w Zwoleniu i Lipsku. Kolejne, już niebawem, w Kozienicach.

Najczęściej szkolenia odbywają się w lokalnym Klubie Seniora, w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie w Zwoleniu odbyło się pod koniec stycznia. 

– Zostaliśmy proszeni przez Policję, aby porozmawiać z seniorami o zagrożeniach związanych z korzystaniem z ich pieniędzy, w tym o  wyłudzeniach na wnuczka i na policjanta oraz  bezpiecznym korzystaniu z kart oraz bankowości internetowej i mobilnej – mówi  Jarosław Grzechnik dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Zwoleniu, który razem z Markiem Slicner, specjalistą w Departamencie Bezpieczeństwa PKO Banku Polskiego prowadził to seminarium.

W spotkaniach brało udział po ok. 60 osób – większość z nich to klienci PKO Banku Polskiego. Otrzymali konkretne informacje np. aby chronić numer swojej karty i nie podawać go przez telefon ani w e-mailu nieznanej osobie, która chce „tylko zweryfikować” nasze dane, ani nie wchodzić w linki przesłane z nieznanego źródła, nawet jeśli w tytule jest napisane, że chodzi o „korektę rachunku za wodę” (w takich sytuacjach lepiej zadzwonić do dostawcy i upewnić się, że nie jest to próba zainstalowania na komputerze wirusa komputerowego). Uczestników interesowały głównie zagadnienia dotyczące wyłudzeń danych osobowych. Chciały się więc dowiedzieć jak zachować się, gdy ktoś podszywa się pod osoby bliskie lub udaje „potrzebującego”. Seniorzy okazali się otwarci na tego typu praktyczne informacje.

– Wbrew pozorom wiele starszych osób korzysta z bankowości internetowej i kart, więc temat jest dla nich aktualny. Było sporo pytań jak zabezpieczyć kartę, czy trzeba ją nosić w specjalnym etui, aby uniemożliwić „szczytanie” danych i wykorzystanie karty – mówi  Edyta Jabłońska, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Lipsku, która prowadziła szkolenie w Lipskim Centrum Kultury.

Wspólnie z Policjantami pracownicy Banku ostrzegali przed różnymi rodzajami oszustw i wyłudzeń związanych z kradzieżą tożsamości i pieniędzy oraz przeprowadzili krótki instruktarz jak rozpoznać fałszywe banknoty.

– Mam świadomość, że uczestnicy naszych spotkań nie będą teraz łatwym kąskiem dla przestępców. Jest to dla nas duża satysfakcja – mówi Jarosław Grzechnik.

Następne spotkanie z tej serii planowane jest już 26 lutego w Kozienickim Centrum Kultury.

 

Roman Grzyb
ekspert w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Jak robić biznes w 2019 r.? Nowe stawki składek ZUS i zmiany w prawie podatkowym

Bądź przezorny przed wyjazdem! Pamiętaj o ubezpieczeniu domu lub mieszkania!

Zbierasz na wkład własny na mieszkanie? Dasz radę. Pomożemy zaplanować Ci ten wydatek

loaderek.gifoverlay.png