2019.02.14

Jak robić biznes w 2019 r.? Nowe stawki składek ZUS i zmiany w prawie podatkowym

Rok 2019 przyniósł nowe przepisy dla przedsiębiorców. Warto sprawdzić, co się zmieniło – wiedza ta może być naprawdę dużo warta.

Najważniejsze zmiany, jakie przyniósł 2019 r., to „mały ZUS”, modyfikacje zasad rozliczania leasingu i nowy termin wysyłania rozliczeń rocznych dla pracowników.

Hitem tegorocznych zmian jest „mały ZUS”. Przedsiębiorcy, którzy osiągnęli w 2018 r. przychód nie wyższy niż 63 tys. zł, od stycznia 2019 r. płacą niższe składki ZUS, uzależnione od przychodu w poprzednim roku – im niższy przychód, tym niższe składki. Rząd liczy, że z „małego ZUS” skorzysta ponad 170 tys. drobnych firm, a zmiana poprawi ich kondycję.

Dla kogo „mały ZUS”?

 • Jesteś przedsiębiorcą      zarejestrowanym w CEIDG (jesteś wspólnikiem spółki cywilnej)
 • Przychody,      które osiągnąłeś z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy,      nie przekroczyły progu uprawniającego do korzystania z ulgi
 • Nie      spełniasz warunków do płacenia preferencyjnych składek na ubezpieczenia      społeczne (od podstawy wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia)
 • Rozliczałeś      się na karcie podatkowej i nie korzystałeś ze zwolnienia z VAT      (podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej i zwolnieni z podatku      VAT nie mogą korzystać z ulgi – tacy przedsiębiorcy nie składają do      urzędów skarbowych zeznań PIT lub deklaracji VAT, z których ZUS pozyskuje      dane do weryfikacji poprawności ustalenia najniższej podstawy wymiaru      składek)
 • Prowadziłeś      działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku      kalendarzowym
 • Nie      wykorzystałeś 36-miesięcznego limitu (w ciągu 60 miesięcy prowadzenia      działalności gospodarczej) korzystania z „małego ZUS”
 • Nie      podlegałeś ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z      tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej)

Co nowego w leasingu?

W nowym roku czekają nas również zmiany w leasingu – nie wszystkich one zadowolą. Są jednak i takie, które spodobają się kierowcom. Oto trzy z nich:

 • W przypadku aut osobowych użytkowanych firmowo i prywatnie kosztem jest 75 proc. wydatków eksploatacyjnych, czyli serwis, naprawy, paliwo itd. Limitem objęta jest część podatku VAT, która nie podlega odliczeniu.
 • Podniesiony został limit amortyzacji w przypadku nabycia pojazdów osobowych do kwoty 150 tys. zł dla pojazdów spalinowych i hybrydowych oraz 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych (do 1 stycznia 2019 r. wynosił 20 tys. euro).
 • Limitem 150 tys. zł (spalinowe i hybrydy) i 225 tys. zł (elektryczne) objęty został także leasing operacyjny pojazdów osobowych (wcześniej nie było limitu).

Zainteresowanym leasingiem PKO Bank Polski oferuje Leasing na start. W jego przypadku opłata wstępna zaczyna się od 0 proc., a atrakcyjne warunki i indywidualne wsparcie ze strony doradcy MSP w Banku podnoszą atrakcyjność rozwiązania. Dzięki Leasingowi na start szybko sfinansujesz zakup pojazdu, maszyny lub sprzętu niezbędnego do pracy.

 • Leasing na      start nawet do 500 tys. netto zł
 • Niska      opłata wstępna nawet od 0 proc.
 • Długi okres      finansowania – nawet do 84 miesięcy
 • Uproszczona procedura – szybka decyzja i umowa      leasingowa w oddziale PKO Banku Polskiego.

Rozliczenie zaliczek na podatek dochodowy miesiąc wcześniej

Informacje o dochodach pracowników za 2018 r. należy wysłać do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie i to w terminie do końca stycznia 2019 r., czyli o miesiąc wcześniej niż rok wcześniej. Ministerstwo Finansów przygotowało poradnik dla pracodawców na temat zmian, które wchodzą w życie w 2019 r. Informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R muszą trafić do urzędu skarbowego do 31 stycznia 2019 r. i to tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Termin przekazania tych druków do pracownika to nadal koniec lutego.

Kiedy już poznamy wszystkie nowe przepisy, nadchodzi czas, aby założyć rachunek bankowy. Dobrym wyborem będzie rachunek firmowy w PKO Banku Polskim, dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, w tym wykonujących wolne zawody. Za jego prowadzenie nic nie zapłacimy, tak jak nie wydamy pieniędzy na przelewy mobilne i wiele innych usług. Dostaniemy też 1 tys. zł na niespodziewane wydatki w ramach debetu na koncie.

Piotr Dunaj

Czytaj także:

Faktoring – pieniądze zawsze na czas

E-sklep szyty na miarę

Księgowość w firmie – tradycyjnie czy online?

  • Bankofirma

   02019.07.04

   Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

   Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.07.04

   Przejdź płynnie do faktoringu

   Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.07.01

   Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

   Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.28

   Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

   Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.13

   Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

   Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.11

   Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

   PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

   więcej
  Pokaż więcej