2019.02.14

Jak robić biznes w 2019 r.? Nowe stawki składek ZUS i zmiany w prawie podatkowym

Rok 2019 przyniósł nowe przepisy dla przedsiębiorców. Warto sprawdzić, co się zmieniło – wiedza ta może być naprawdę dużo warta.

Najważniejsze zmiany, jakie przyniósł 2019 r., to „mały ZUS”, modyfikacje zasad rozliczania leasingu i nowy termin wysyłania rozliczeń rocznych dla pracowników.

Hitem tegorocznych zmian jest „mały ZUS”. Przedsiębiorcy, którzy osiągnęli w 2018 r. przychód nie wyższy niż 63 tys. zł, od stycznia 2019 r. płacą niższe składki ZUS, uzależnione od przychodu w poprzednim roku – im niższy przychód, tym niższe składki. Rząd liczy, że z „małego ZUS” skorzysta ponad 170 tys. drobnych firm, a zmiana poprawi ich kondycję.

Dla kogo „mały ZUS”?

 • Jesteś przedsiębiorcą      zarejestrowanym w CEIDG (jesteś wspólnikiem spółki cywilnej)
 • Przychody,      które osiągnąłeś z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy,      nie przekroczyły progu uprawniającego do korzystania z ulgi
 • Nie      spełniasz warunków do płacenia preferencyjnych składek na ubezpieczenia      społeczne (od podstawy wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia)
 • Rozliczałeś      się na karcie podatkowej i nie korzystałeś ze zwolnienia z VAT      (podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej i zwolnieni z podatku      VAT nie mogą korzystać z ulgi – tacy przedsiębiorcy nie składają do      urzędów skarbowych zeznań PIT lub deklaracji VAT, z których ZUS pozyskuje      dane do weryfikacji poprawności ustalenia najniższej podstawy wymiaru      składek)
 • Prowadziłeś      działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku      kalendarzowym
 • Nie      wykorzystałeś 36-miesięcznego limitu (w ciągu 60 miesięcy prowadzenia      działalności gospodarczej) korzystania z „małego ZUS”
 • Nie      podlegałeś ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z      tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej)

Co nowego w leasingu?

W nowym roku czekają nas również zmiany w leasingu – nie wszystkich one zadowolą. Są jednak i takie, które spodobają się kierowcom. Oto trzy z nich:

 • W przypadku aut osobowych użytkowanych firmowo i prywatnie kosztem jest 75 proc. wydatków eksploatacyjnych, czyli serwis, naprawy, paliwo itd. Limitem objęta jest część podatku VAT, która nie podlega odliczeniu.
 • Podniesiony został limit amortyzacji w przypadku nabycia pojazdów osobowych do kwoty 150 tys. zł dla pojazdów spalinowych i hybrydowych oraz 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych (do 1 stycznia 2019 r. wynosił 20 tys. euro).
 • Limitem 150 tys. zł (spalinowe i hybrydy) i 225 tys. zł (elektryczne) objęty został także leasing operacyjny pojazdów osobowych (wcześniej nie było limitu).

Zainteresowanym leasingiem PKO Bank Polski oferuje Leasing na start. W jego przypadku opłata wstępna zaczyna się od 0 proc., a atrakcyjne warunki i indywidualne wsparcie ze strony doradcy MSP w Banku podnoszą atrakcyjność rozwiązania. Dzięki Leasingowi na start szybko sfinansujesz zakup pojazdu, maszyny lub sprzętu niezbędnego do pracy.

 • Leasing na      start nawet do 500 tys. netto zł
 • Niska      opłata wstępna nawet od 0 proc.
 • Długi okres      finansowania – nawet do 84 miesięcy
 • Uproszczona procedura – szybka decyzja i umowa      leasingowa w oddziale PKO Banku Polskiego.

Rozliczenie zaliczek na podatek dochodowy miesiąc wcześniej

Informacje o dochodach pracowników za 2018 r. należy wysłać do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie i to w terminie do końca stycznia 2019 r., czyli o miesiąc wcześniej niż rok wcześniej. Ministerstwo Finansów przygotowało poradnik dla pracodawców na temat zmian, które wchodzą w życie w 2019 r. Informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R muszą trafić do urzędu skarbowego do 31 stycznia 2019 r. i to tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Termin przekazania tych druków do pracownika to nadal koniec lutego.

Kiedy już poznamy wszystkie nowe przepisy, nadchodzi czas, aby założyć rachunek bankowy. Dobrym wyborem będzie rachunek firmowy w PKO Banku Polskim, dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, w tym wykonujących wolne zawody. Za jego prowadzenie nic nie zapłacimy, tak jak nie wydamy pieniędzy na przelewy mobilne i wiele innych usług. Dostaniemy też 1 tys. zł na niespodziewane wydatki w ramach debetu na koncie.

Piotr Dunaj

Czytaj także:

Faktoring – pieniądze zawsze na czas

E-sklep szyty na miarę

Księgowość w firmie – tradycyjnie czy online?

  • Bankofirma

   02019.04.19

   AUTO-Jakubowscy – rodzinna firma pełną parą

   Z rodziną wychodzi się dobrze nie tylko na zdjęciu. Równie wspaniale może wyjść w biznesie, czego znakomitym przykładem jest firma AUTO-Jakubowscy z miejscowości Świlcza pod Rzeszowem. Stanisław Jakubowski wraz z żoną i trzema synami z powodzeniem zajmują się sprzedażą samochodów, części zamiennych i akcesoriów, jak również pełnym serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym aut.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.18

   Chwilowe kłopoty finansowe w firmie

   Problemy finansowe małym i średnim firmom mogą przytrafić się zawsze, chociaż dane statystyczne pokazują, że z roku na rok takich sytuacji jest mniej. Te, które się pojawiają, są najczęściej efektem kłopotów z egzekwowaniem pieniędzy od partnerów biznesowych. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej produktów bankowych, źródeł awaryjnego finansowania działalności gospodarczej, z których przedsiębiorcy mogą skorzystać w chwilach finansowej czkawki.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.03

   Konto firmowe a sprawy prywatne – co musisz wiedzieć?

   Prowadząc firmę jako przedsiębiorca masz zazwyczaj nieograniczony dostęp do konta firmowego. Warto wtedy uważać, bo regulowanie prywatnych wydatków z tego rachunku nie zawsze jest możliwe i stanowi źródło potencjalnych problemów. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, gdy chcesz załatwiać sprawy prywatne, używając do tego konta firmowego.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.03.19

   e-Prawnik. Nowa usługa dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

   Klienci segmentu MSP otrzymają pilotażowo dostęp do nowej usługi w kanałach zdalnych: e-Prawnika. Narzędzie opracowane przez startup TuPrawnik i dostosowane do potrzeb klientów banku pozwala na całkowicie zdalne, szybkie i kompleksowe rozwiązanie problemu prawnego. Usługa wpisuje się w scenariusz digitalizacji, zarówno oferty banku, jak i otoczenia gospodarczego, w którym funkcjonują nasi klienci.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.03.13

   Cztery asy biznesu. Prowadź firmę, korzystając z najlepszych produktów Banku

   Formalności już za nami. Wszystko załatwione. Teraz firma może się rozwijać bez problemów. Jakie narzędzia pomogą w zarządzaniu biznesem? Z czego warto skorzystać, aby łatwiej wejść na rynek? PKO Bank Polski ma kilka dobrych pomysłów. Pomogą one także rozpocząć transformację cyfrową.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.02.27

   Nina Wiśniewska. O piękno warto zabiegać

   Trzeba wielkiej determinacji i ciężkiej pracy, aby osiągnąć sukces w tej branży. Nina Wiśniewska, dermatolog i ekspert medycyny estetycznej, doskonale wie jak to zrobić. W tych wysiłkach wspiera ją PKO Bank Polski.

   więcej
  Pokaż więcej