2016.08.16

Alert BIK to dobra ochrona

Dzięki Alertom BIK możemy zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu lub uzyskać informacje o opóźnieniach w spłacie zobowiązań. Klienci, którzy wykupili usługę są informowani o każdym zapytaniu o ich historię kredytową i zaległości w spłacie kredytu (własnego lub poręczonego), które wpłynie do Biura Informacji Kredytowej.

alert BIK

Jeśli ubiegamy się o kredyt lub zgodziliśmy się go komuś poręczyć, alert nam się przyda. Będzie dodatkowym potwierdzeniem, że nasz wniosek jest rozpatrywany. Nieoceniony okaże się w sytuacji, gdy nie składaliśmy wniosku kredytowego, nie kupowaliśmy niczego na raty ani nie poręczaliśmy nikomu kredytu. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się o istniejącym ryzyku, np. próbie wyłudzenia kredytu na nasz dowód. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeżeli ostatnio lub w przeszłości zgubiliśmy dokument lub został nam on skradziony. W takiej sytuacji powinniśmy natychmiast skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta BIK. Jego pracownik, na podstawie przeprowadzonego wywiadu, zweryfikuje ostatecznie, czy mamy do czynienia z próbą wyłudzenia kredytu i poinstruuje nas, jakie działania należy podjąć w celu jej udaremnienia.

Alert chroniący przed wyłudzeniem kredytu jest usługą powiadamiającą klienta o każdym dotyczącym go nowym zapytaniu kredytowym skierowanym do BIK. Alert informujący o pogorszeniu historii kredytowej ma na celu powiadomienie klienta o zarejestrowaniu w BIK, informacji wskazującej na nieterminową spłatę zobowiązania. Alerty są przesyłane w formie wiadomości e-mail i/lub SMS. Logując się na swoje konto na portalu BIK, uzyskamy szczegółowe informacje na temat złożonego wniosku kredytowego (w jakim oddziale banku lub SKOK-u został złożony wniosek, na jaką kwotę oraz na jaki cel ma zostać udzielony kredyt). Alerty BIK są dostępne w dwóch wariantach: Koncie Podstawowym oraz Premium. Można też założyć Konto Próbne – pozwala ono przez 60 dni bezpłatnie korzystać z alertów i pozostałych produktów BIK. Roczna ochrona alertami BIK kosztuje 19 zł* w przypadku Konta Podstawowego oraz 79 zł* w przypadku Konta Premium.

* Ceny standardowe mogą ulec zmianie w wyniku promocji, w toku zmiany oferty.

Iwona Radomska

  • Historia (kredytowa) z życia wzięta

    To historia mieszkanki Łodzi, która spóźniła się ze spłatą raty kredytu i bank naliczył jej odsetki za zwłokę, co znacząco wpłynęło na jej historię kredytową. W jaki sposób? Klientka, zgodnie z zapisami umowy, spłacała kolejne raty kredytu, najpóźniej do 13. dnia każdego miesiąca. Pewnego razu 13. wypadł w sobotę. Kredytobiorczyni wykonała przelew w piątek, ale rata na konto banku trafiła dopiero w poniedziałek – a więc 2 dni później. Bank naliczył jej więc odsetki za nieterminową spłatę – w sumie 25 gr – ale o tym nie poinformował. Dwa miesiące później łodzianka złożyła wniosek o przyznanie pożyczki w innym banku. Instytucja wszczęła standardową procedurę sprawdzania w BIK. I okazało się, że klientka straciła wiarygodność kredytową, więc bank odmówił jej wsparcia finansowego. Dopiero wtedy dowiedziała się o naliczonych jej odsetkach za nieterminową spłatę 2 miesiące wcześniej. Takich sytuacji można uniknąć, korzystając z usługi Alert BIK. Łodzianka mogłaby szybko uregulować odsetki za nieterminową spłatę i bez problemu starać się o kolejną pożyczkę. Warto regularnie sprawdzać w BIK swoją historię kredytową, ponieważ nie wszyscy kredytodawcy informują o długu klienta, mają jednak bezwzględny obowiązek powiadomienia o tym BIK.

 


Czytaj także:

Alerty BIK

Jakie dane znajdują się w BIK-u?

loaderek.gifoverlay.png