2018.06.27

Kredyt konsolidacyjny, czyli jak zaoszczędzić na kredycie?

Dużo nie zawsze znaczy dobrze. Jeśli liczba zobowiązań finansowych rozdrobniona na wiele pożyczek przerasta twoje możliwości – jest rozwiązanie. To kredyt konsolidacyjny. Konsolidacja kredytów nie tylko zamieni wiele rat w jedną, ale dodatkowo podreperuje domowy budżet.

Jak wynika z raportu „Kredyt Trendy” przygotowanego przez Biuro Informacji Kredytowej, w grudniu 2017 r. w bazie BIK było 15,3 mln klientów z sektora bankowego i pożyczkowego. Polacy chętnie korzystają z finansowego wsparcia banków, a zaciągane zobowiązania wydają na przeróżne potrzeby – od zakupu telewizorów i sprzętu AGD, samochody i mieszkania, aż po wakacje czy studia dziecka. Bez względu na wysokość rat i kwotę zakupu, wielu konsumentów lubi korzystać z kredytów czy zakupów ratalnych.

Konsolidować można niemal wszystko: począwszy od pożyczki gotówkowej czy kredytu konsumenckiego zaciągniętego w sklepie na zakup nowej pralki i telewizora, poprzez kredyt samochodowy i kredyt odnawialny na rachunku bankowym, karcie kredytowej a skończywszy na kredycie hipotecznym. Kredyt konsolidacyjny pozwala zebrać wszystkie raty w jedną i zasadniczo zmniejszyć comiesięczne płatności, m.in. poprzez wydłużenie okresu kredytowania. Dzięki konsolidacji możemy spłacać jedną ratę w ustalonym terminie, a nie kilka – różnej wysokości i innych terminach

Kredyt konsolidacyjny to najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą wielu zobowiązań kredytowych lub gdy ich terminowe regulowanie wiąże się z dużymi wyrzeczeniami całego gospodarstwa domowego. Jedna, dopasowana do swoich możliwości finansowych rata pozwala rodzinie wrócić do normalnego funkcjonowania i przetrwać trudności. Płatność jednej raty jest również związana z oszczędnością czasu, wygodą szczególnie, gdy możemy powierzyć tę czynność bankowi poprzez automatyczną spłatę ze swojego rachunku osobistego – zauważa Mariusz Krasuski, doradca w 1 Oddziale PKO Banku Polskiego w Łukowie

Zalety konsolidacji kredytu:

 • kontrola nad wydatkami – mając jeden kredyt masz większą kontrolę nad swoim zadłużeniem. Łatwiej jest też zapanować nad finansami, bo nie trzeba kilka razy w miesiącu spłacać zobowiązań zaciągniętych w kilku różnych instytucjach finansowych, dokonywać przelewów na różne rachunki itd.
 • wydłużenie terminu spłaty zobowiązania – dla wielu osób oznacza to możliwość poprawienia sytuacji domowego budżetu. Nowa, jedna rata kredytu jest często niższa niż suma rat spłacanych wcześniej kilku zobowiązań

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – ubezpieczony kredytobiorca śpi spokojnie(j)

OnkoPlan – polisa onkologiczna od PKO Ubezpieczenia w ofercie PKO Banku Polskiego

Oszczędzaj, to nie boli! 

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Z Banku

   02019.01.17

   Statuetka za współpracę z SGH

   PKO Bank Polski otrzymał podziękowanie oraz statuetkę za współpracę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Okazją było 20-lecie istnienia Klubu Partnerów tej uczelni.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  Pokaż więcej