2018.06.27

Kredyt konsolidacyjny, czyli jak zaoszczędzić na kredycie?

Dużo nie zawsze znaczy dobrze. Jeśli liczba zobowiązań finansowych rozdrobniona na wiele pożyczek przerasta twoje możliwości – jest rozwiązanie. To kredyt konsolidacyjny. Konsolidacja kredytów nie tylko zamieni wiele rat w jedną, ale dodatkowo podreperuje domowy budżet.

Jak wynika z raportu „Kredyt Trendy” przygotowanego przez Biuro Informacji Kredytowej, w grudniu 2017 r. w bazie BIK było 15,3 mln klientów z sektora bankowego i pożyczkowego. Polacy chętnie korzystają z finansowego wsparcia banków, a zaciągane zobowiązania wydają na przeróżne potrzeby – od zakupu telewizorów i sprzętu AGD, samochody i mieszkania, aż po wakacje czy studia dziecka. Bez względu na wysokość rat i kwotę zakupu, wielu konsumentów lubi korzystać z kredytów czy zakupów ratalnych.

Konsolidować można niemal wszystko: począwszy od pożyczki gotówkowej czy kredytu konsumenckiego zaciągniętego w sklepie na zakup nowej pralki i telewizora, poprzez kredyt samochodowy i kredyt odnawialny na rachunku bankowym, karcie kredytowej a skończywszy na kredycie hipotecznym. Kredyt konsolidacyjny pozwala zebrać wszystkie raty w jedną i zasadniczo zmniejszyć comiesięczne płatności, m.in. poprzez wydłużenie okresu kredytowania. Dzięki konsolidacji możemy spłacać jedną ratę w ustalonym terminie, a nie kilka – różnej wysokości i innych terminach

Kredyt konsolidacyjny to najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą wielu zobowiązań kredytowych lub gdy ich terminowe regulowanie wiąże się z dużymi wyrzeczeniami całego gospodarstwa domowego. Jedna, dopasowana do swoich możliwości finansowych rata pozwala rodzinie wrócić do normalnego funkcjonowania i przetrwać trudności. Płatność jednej raty jest również związana z oszczędnością czasu, wygodą szczególnie, gdy możemy powierzyć tę czynność bankowi poprzez automatyczną spłatę ze swojego rachunku osobistego – zauważa Mariusz Krasuski, doradca w 1 Oddziale PKO Banku Polskiego w Łukowie

Zalety konsolidacji kredytu:

 • kontrola nad wydatkami – mając jeden kredyt masz większą kontrolę nad swoim zadłużeniem. Łatwiej jest też zapanować nad finansami, bo nie trzeba kilka razy w miesiącu spłacać zobowiązań zaciągniętych w kilku różnych instytucjach finansowych, dokonywać przelewów na różne rachunki itd.
 • wydłużenie terminu spłaty zobowiązania – dla wielu osób oznacza to możliwość poprawienia sytuacji domowego budżetu. Nowa, jedna rata kredytu jest często niższa niż suma rat spłacanych wcześniej kilku zobowiązań

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – ubezpieczony kredytobiorca śpi spokojnie(j)

OnkoPlan – polisa onkologiczna od PKO Ubezpieczenia w ofercie PKO Banku Polskiego

Oszczędzaj, to nie boli! 

  • Bankofinanse

   02019.05.25

   Mamy sprawy, czyli Dzień Matki z BLIKIEM

   Dzień Matki to wyjątkowa okazja, na którą potrzebujemy nietuzinkowego prezentu. Nie idźmy na żywioł i przygotujmy się wcześniej – zamówmy stolik w ulubionej restauracji, kupmy bilet na wymarzoną sztukę lub wyjedźmy razem na wycieczkę. Pomoże nam w tym jedna z funkcji aplikacji mobilnej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.05.22

   Co to jest spread walutowy?

   Spread walutowy to określenie znane każdemu, kto przynajmniej raz wymieniał walutę w banku lub kantorze. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jednak, czemu służy, co oznacza i – przede wszystkim – czy można go uniknąć. Jak więc korzystać z obcej waluty, nie tracąc na tym?

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.20

   Meet-up Agile Warsaw w PKO Banku Polskim

   Agile, Scrum, zwinne metodyki pracy – to pojęcia, o których coraz częściej słyszymy, ale nie zawsze wiemy, czego dotyczą. Przez najbliższy rok w centrali PKO Banku Polskiego odbędzie się kilkadziesiąt spotkań poświęconych tym zagadnieniom.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   PKO Bank Polski: szukamy pracowników na londyńskich Targach Pracy

   Polacy poszukujący nowych wyzwań zawodowych licznie odwiedzili 9 maja 2019 r. Polskie Targi Pracy w Londynie. Pod jednym dachem zebrały się największe polskie przedsiębiorstwa i międzynarodowe firmy działające w Polsce. Ich celem było przedstawienie rodakom na Wyspach, aktualnych ofert zatrudnienia w kraju. Nie zabrakło również przedstawicieli PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Perły Europy rozdane. W Chorzowie odbyła się uroczysta gala dla przedsiębiorców

   62 lata temu zostały podpisane Traktaty Rzymskie, dające początek współczesnej Unii Europejskiej. Z tej okazji w chorzowskim Teatrze Rozrywki spotkali się przedstawiciele biznesu. Galę z okazji Święta Europy zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Jedną ze statuetek odebrała Katarzyna Durma, Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Chorzowie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Dwucyfrowy wzrost zysku pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych

   Pierwszy kwartał 2019 r., pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych, zakończył się bardzo dobrymi wynikami Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Zysk netto wyniósł 862 mln zł i był o prawie 14 proc. wyższy niż rok wcześniej. Przyczynił się do tego wzrost skali biznesu oraz poprawa wyniku na działalności biznesowej.

   więcej
  Pokaż więcej