Wakacje kredytowe - jak to działa?
Chwilą odpoczynku od spłaty miesięcznej raty mogą okazać się tak zwane wakacje kredytowe. Jak z nich skorzystać i kiedy warto sięgnąć po takie rozwiązanie?
Mianem "wakacji kredytowych" określana jest, uwzględniona w umowie z bankiem, możliwość ominięcia spłaty jednej lub kilku rat kredytu hipotecznego. Warto jednak podkreślić, że jest to jedynie zawieszenie spłaty miesięcznego zobowiązania. Nie jest jednak jego zupełnym uniknięciem. Jeżeli skorzystanie z tego rozwiązania odbywa się zgodnie z ustalonymi z bankiem zasadami, kredytobiorca nie musi podawać przyczyny czasowego odłożenie płatności.
Raz do roku lub raz na kilka lat
Wakacje kredytowe to element oferty kredytu hipotecznego, który może znacznie różnić się między bankami. Każda instytucja określa bowiem indywidualne zasady skorzystania przez kredytobiorców z tego rozwiązania.
Najczęściej dotyczą one zawieszenia jednej raty - raz w roku. Taką możliwość daje swoim klientom na przykład PKO Bank Polski. Może się też zdarzyć, że wakacje kredytowe będą dostępne tylko raz na kilka lat. Dodatkowo określana jest maksymalna łączna liczba przerw w spłacie - na przykład 2 lub 3 razy w ciągu całego okresu trwania umowy.
Jak skorzystać z wakacji kredytowych?
O sposobie zapewnienia sobie krótkiego oddechu w spłacie kredytu decydują zapisy umowy kredytowej i zasady określone przez bank. O chęci zawieszenia raty należy poinformować bank z odpowiednim, najlepiej kilkunastodniowym, wyprzedzeniem. Konieczne będzie złożenie wniosku u pracownika banku w oddziale lub z poziomu bankowości internetowej (o ile taka usługa jest udostępniona internetowo).
Z uzyskaniem pozwolenia na przerwę w spłacie problem mogą mieć jednak osoby, które nie wykazały sumienności we wcześniejszym regulowaniu zobowiązań. Jeśli zdarzało się, że klient spóźniał się z uiszczeniem raty, bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych.
Na co zwrócić uwagę przy wakacjach kredytowych
Analizując zasady na jakich możliwe jest zawieszenie spłaty kredytu, warto zwrócić uwagę na to, czy bank dopuszcza ominięcie całej raty, czy tylko jej części kapitałowej. Ważnymi elementem będzie także sposób uregulowania pominiętej kwoty w późniejszym terminie. Może ona być doliczona do salda kredytu i powiększyć kolejne raty o kilka lub kilkanaście złotych lub wydłużyć jego okres spłaty.
Należy również zorientować się czy skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Najczęściej jest to usługa bezpłatna. Jeżeli jednak, w związku ze skorzystaniem z tego rozwiązania, będzie wymagany aneks możliwe, że pojawi się opłata za jego sporządzenie.
Kiedy warto wysłać kredyt na wakacje
Choć nazwa proponowanego przez banki rozwiązania brzmi przyjemnie, wakacje kredytowe nie powinny być wykorzystywane, aby "zaoszczędzone" środki przekazać na przyjemności. Spłata kredytu powinna być w tej sytuacji celem nadrzędnym.
Dobrze, aby wakacje kredytowe były traktowane jako awaryjne wyjście z sytuacji przejściowych i niewielkich trudności finansowych lub potrzeby dokonania wcześniej nieoczekiwanych chwilowych wydatków, które będziemy mogli nadrobić w kolejnych miesiącach.
Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz
Bankier.pl
Czytaj także:
Kredyt gotówkowy - z ubezpieczeniem czy bez?
RRSO - jak czytać reklamy kredytów?
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?