Zbierasz na wkład własny na mieszkanie? Dasz radę. Pomożemy zaplanować Ci ten wydatek
Oszczędzanie na wkład własny na kredyt hipoteczny to poważne zadanie. Jeśli nie zarabiamy dużo, musimy trochę się poświęcić. Może warto – przecież inwestujemy długofalowo. Popularność kredytów hipotecznych stale rośnie i osiągnęła nienotowane od lat poziomy. Liderem na rynku wciąż pozostaje PKO Bank Polski.
– Klienci podchodzą do kredytów hipotecznych bardzo poważnie – spłacają je regularnie i coraz częściej nadpłacają. Mają świadomość, że warto być rzetelnym, a z obserwacji rynku wynika, że posiadają więcej pieniędzy niż kilka lat temu. Jeśli otrzymują spadek lub mają dodatkowe środki, przeznaczają je właśnie na kredyt. Myślą bardzo dojrzale – stwierdza Kamil Łyskawa, doradca Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Zielonej Górze.
Kiedy już zdecydowaliśmy się na wyzwanie w postaci kredytu hipotecznego za zakup mieszkania czy domu, warto pomyśleć co dalej. Obecnie, aby otrzymać kredyt hipoteczny, musimy mieć wkład własny. A co jeśli go nie mamy? W takiej sytuacji nie ma zbyt wielu opcji.
Jak ocenia tę sytuację Michał Kisiel, analityk z Bankier.pl, nie można już liczyć na dopłatę do wkładu własnego, bo program Mieszkanie dla młodych się zakończył. – Pozostaje albo samodzielne gromadzenie oszczędności, albo skorzystanie z pomocy np. rodziny (pożyczka, darowizna). Wkładem własnym mogą być także środki zgromadzone w IKE lub IKZE oraz np. działka budowlana w przypadku budowy domu.
Dlaczego mamy taki boom kredytów hipoteczny?
Na ogromne zainteresowanie kredytami hipotecznymi złożyło się na kilka czynników. Po pierwsze – rosnące wynagrodzenia i poprawiająca się sytuacja finansowa gospodarstw domowych. To zachęca do inwestycji mieszkaniowych. Po drugie – rekordowo niskie stopy procentowe sprawiają, że kredyt hipoteczny jest obecnie najtańszy w historii. Po trzecie – część oszczędzających zniechęconych niskimi stawkami oprocentowania depozytów decyduje się na inwestowanie w mieszkania na wynajem. Oni także wspierają się, chociaż czasem w niewielkim stopniu, kredytem hipotecznym.
Czy mamy duży wybór na rynku kredytów hipotecznych?
Liczba banków udzielających kredytów hipotecznych zmniejsza się w ostatnich latach. Odpowiada za to przede wszystkim proces konsolidacji w sektorze – łączenia się różnych instytucji. Jednocześnie jednak pojawiają się banki hipoteczne, wyspecjalizowane instytucje zajmujące się finansowaniem nieruchomości. Kredytobiorcy mają zatem z czego wybierać, chociaż lista kredytodawców nie jest tak długa jak podczas ostatniego boomu w latach 2006-2008. Niekwestionowanym liderem rynku kredytów hipotecznych pozostaje od lat Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę biorąc kredyt hipotecznych
Warto zwrócić uwagę na parametry cenowe, a przede wszystkim wysokość marży. Nie zmienia się ona podczas trwania umowy i jest głównym czynnikiem wpływającym na oprocentowanie. Istotne są także warunki tzw. cross sellingu. Banki proponują niższą marżę w zamian za skorzystanie z dodatkowych produktów (np. ROR, karta kredytowa). Zwróćmy uwagę na to, czy będziemy w stanie spełnić wymagania, jak długo one obowiązują i jakie są skutki rezygnacji z dodatkowych usług (np. wzrost marży bez możliwości powrotu do obniżonej stawki).
Dobrym wyborem będzie Kredyt Własny Kąt, świetnie dopasowany do potrzeb klientów. Jego najważniejsze cechy to:
- Okres kredytowania do 35 lat
- Wakacje kredytowe – możliwość wnioskowania o zawieszenie spłaty jednej raty w roku
- Finansowanie do 90 proc. wartości nieruchomości
- Możliwość karencji, czyli zawieszenia spłaty kapitału nawet do 36 miesięcy (jednorazowo w okresie kredytowania)
- Brak wymogu przedstawienia odpisu z księgi wieczystej dla nieruchomości wpisanych w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych
- Możliwość wcześniejszej spłaty kredytu
- Spłata w ratach równych lub malejących, z możliwością zmiany formuły
- Duże możliwości ubezpieczenia kredytu
Zwróćmy także uwagę na bardzo ciekawą ofertę Banku jaką jest Kredyt hipoteczny MIX oraz Pożyczka hipoteczna, którą możemy wydać na jakiś cel związany z nieruchomością.
Aleksandra Pietruczuk
Czytaj także:
Zakupy przez internet bez granic, czyli zmiany, które ciebie dotyczą!
Dziecko na feriach – załóż konto dla dziecka jeszcze przed wyjazdem
Karty na narty – czyli wydatki na stoku
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?