2019.01.18

Karty na narty – czyli wydatki na stoku

Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

Tak jak na stoku, tak podczas wydawania pieniędzy są jakieś zasady. Zbytnia brawura nie jest wskazana, a dopasowanie trasy do umiejętności konieczne. Ceny wyjazdu na narty, czy to w Zakopanem czy też w Alpach są wysokie, znajdźmy więc swój styl zarządzania i wydawania pieniędzy.

Na początek dobra będzie klasyczna karta debetowa, która otrzymujemy przy otwieraniu rachunku. Zaletą karty debetowej jest to, że trudno tu o niekontrolowane wydatki, których efekty zaskoczą nas pod koniec miesiąca. Wydajemy więc tylko te pieniądze, które mamy. To bezpieczna jazda: bez stromych zjazdów i niespodziewanych zakrętów. Korzystajmy z karty debetowej przede wszystkim do bieżących płatności oraz wypłaty gotówki z bankomatu.

Tymczasem Przejrzysta karta kredytowa oferuje posiadaczowi dodatkowe środki finansowe, niezależne od tych zgromadzonych na koncie. Karta kredytowa przeznaczona jest dla osób, które mogą pozwolić sobie na wydawanie także pieniędzy, których jeszcze nie mają, a ich wpływy bez trudu wypełnią ten brak w krótkim czasie.

– Przejrzysta karta kredytowa to produkt cieszący się dużą popularnością. Jest przeznaczona dla osób, które nie lubią sekretów, a już na pewno nie tych finansowych – mówi Piotr Dziura, doradca z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Kraśniku. – Robiąc nią zakupy zawsze jesteśmy informowani na co i kiedy wydaliśmy pieniądze. Dzięki SMS-om mamy kontrolę nad wydatkami, a co miesiąc otrzymamy zbiorczą informację – jaką kwotę musimy zwrócić. Jeśli robimy wystarczająco dużo zakupów, kartę mamy za darmo. Jej zaletą jest kompatybilność z aplikacją IKO i serwisem iPKO. Tam też ustalimy, jak będziemy rozliczać naszą kartę. Możemy np. zlecić minimalną kwotę spłaty karty, określić jej konkretną wysokość lub po prostu oddać całą zaległość.

Wybór miejsca wypoczynku i jego rodzaj są równie ważne jak wybór karty bankowej. Od tego zależy nasz komfort oraz finansowe plany. Jeśli wybieramy się na zorganizowaną wycieczkę, gdzie prawie wszystko opłaciliśmy z góry, karta debetowa nam wystarczy. Gdy jednak wyprawa może być pełna niespodzianek, zdecydowanie lepiej zabrać przejrzystą kartę kredytową.

– Transparentność liczy się wszędzie, ale podczas wydatków szczególnie. Dlatego wybrałem Przejrzystą kartę kredytową – mówi Jarosław Chyła z Bytomia. – Korzystając z niej nie muszę szukać informacji o swoich wydatkach, to one znajdują mnie.

Piotr Dunaj

 

Czytaj także:

Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

Niezbędna w podróży. Wyjątkowa na co dzień. Karta PKO Mastercard Platinum to „prestiż i bezpieczeństwo” w portfelu

Bezpiecznie i mobilnie. Co przyniesie 2019 rok w płatnościach bezgotówkowych?

 

 

 

  • Bankofinanse

   02019.04.19

   Zakupy 7/24, czyli niedziela handlowa przez cały rok

   Zakaz handlu w niedzielę w sklepach stacjonarnych to duża szansa dla branży e-commerce. Zakupy przez internet oszczędzają czas i są wygodne. Pozwalają spokojnie poszukać tego, co nas interesuje, porównać ceny i przeczytać opinie. A potem zapłacić online. Co istotne, sklepy internetowe działają także w niedzielę.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.19

   Cenna przesyłka, czyli bankomat w roli wpłatomatu

   Mamy gotówkę i chcemy zasilić nią konto? Nie trzeba w tym celu odwiedzać oddziału – wystarczy skorzystać z wpłatomatu lub bankomatu z funkcją wpłacania pieniędzy. Obecnie PKO Bank Polski posiada 1000 urządzeń zdolnych do realizowania takich zadać, a liczba ta wciąż rośnie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   PKO Leasing ogłosił kolejne wezwanie na akcje PCM

   PKO Leasing, lider rynku leasingu w Polsce, ogłosił kolejne wezwanie na 100 proc. akcji Prime Car Management. Cena jaką oferuje PKO Leasing za każdą akcję PCM wynosi 23,75 zł. To o 0,5 zł więcej niż cena oferowana w konkurencyjnym wezwaniu, która została oceniona przez zarząd Prime Car Management jako odzwierciedlająca wartość godziwą spółki. Zapisy na akcje PCM będą odbywały się w dwóch etapach. Pierwszy potrwa od 13 maja do 22 maja 2019 r., a drugi od 23 maja do 11 czerwca 2019 r. Jedynym warunkiem wezwania jest objęcie zapisami co najmniej 66 proc. ogólnej liczby akcji.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Wizjonerem Finansów

   Podczas Wielkiej Gali „Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń” Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, otrzymał nagrodę w kategorii Wizjoner Finansów. Kapituła przyznała ją za realizację ambitnej idei przemiany branży bankowej i kreowanie innowacji, które służą sektorowi, krajowej gospodarce, przedsiębiorczości oraz społeczeństwu.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   100-lecie Banku. Nasze placówki – Oddział 1 w Głownie

   Początki Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Głownie nie były typowe – pracownice pozyskiwały klientów odwiedzając ich w domach i rozmawiając z nimi na ulicy. O pracy w oddziale opowiada jego dyrektor – Ewa Rygiel.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.17

   Sztuka świętowania, czyli jak zorganizować Wielkanoc

   Przygotowania do Wielkanocy bywają nerwowe. Ale tylko wtedy, gdy nie zaplanujemy ich wcześniej. Ponieważ w roku 2019 Święta Wielkanocne wypadają 21 kwietnia, połączymy je zapewne z wiosennymi porządkami i pracami w ogrodzie. Wszystko w jednym czasie. Musimy sobie postawić priorytety i pomyśleć jak sobie poradzić z wydatkami.

   więcej
  Pokaż więcej