2019.01.18

Karty na narty – czyli wydatki na stoku

Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

Tak jak na stoku, tak podczas wydawania pieniędzy są jakieś zasady. Zbytnia brawura nie jest wskazana, a dopasowanie trasy do umiejętności konieczne. Ceny wyjazdu na narty, czy to w Zakopanem czy też w Alpach są wysokie, znajdźmy więc swój styl zarządzania i wydawania pieniędzy.

Na początek dobra będzie klasyczna karta debetowa, która otrzymujemy przy otwieraniu rachunku. Zaletą karty debetowej jest to, że trudno tu o niekontrolowane wydatki, których efekty zaskoczą nas pod koniec miesiąca. Wydajemy więc tylko te pieniądze, które mamy. To bezpieczna jazda: bez stromych zjazdów i niespodziewanych zakrętów. Korzystajmy z karty debetowej przede wszystkim do bieżących płatności oraz wypłaty gotówki z bankomatu.

Tymczasem Przejrzysta karta kredytowa oferuje posiadaczowi dodatkowe środki finansowe, niezależne od tych zgromadzonych na koncie. Karta kredytowa przeznaczona jest dla osób, które mogą pozwolić sobie na wydawanie także pieniędzy, których jeszcze nie mają, a ich wpływy bez trudu wypełnią ten brak w krótkim czasie.

– Przejrzysta karta kredytowa to produkt cieszący się dużą popularnością. Jest przeznaczona dla osób, które nie lubią sekretów, a już na pewno nie tych finansowych – mówi Piotr Dziura, doradca z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Kraśniku. – Robiąc nią zakupy zawsze jesteśmy informowani na co i kiedy wydaliśmy pieniądze. Dzięki SMS-om mamy kontrolę nad wydatkami, a co miesiąc otrzymamy zbiorczą informację – jaką kwotę musimy zwrócić. Jeśli robimy wystarczająco dużo zakupów, kartę mamy za darmo. Jej zaletą jest kompatybilność z aplikacją IKO i serwisem iPKO. Tam też ustalimy, jak będziemy rozliczać naszą kartę. Możemy np. zlecić minimalną kwotę spłaty karty, określić jej konkretną wysokość lub po prostu oddać całą zaległość.

Wybór miejsca wypoczynku i jego rodzaj są równie ważne jak wybór karty bankowej. Od tego zależy nasz komfort oraz finansowe plany. Jeśli wybieramy się na zorganizowaną wycieczkę, gdzie prawie wszystko opłaciliśmy z góry, karta debetowa nam wystarczy. Gdy jednak wyprawa może być pełna niespodzianek, zdecydowanie lepiej zabrać przejrzystą kartę kredytową.

– Transparentność liczy się wszędzie, ale podczas wydatków szczególnie. Dlatego wybrałem Przejrzystą kartę kredytową – mówi Jarosław Chyła z Bytomia. – Korzystając z niej nie muszę szukać informacji o swoich wydatkach, to one znajdują mnie.

Piotr Dunaj

 

Czytaj także:

Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

Niezbędna w podróży. Wyjątkowa na co dzień. Karta PKO Mastercard Platinum to „prestiż i bezpieczeństwo” w portfelu

Bezpiecznie i mobilnie. Co przyniesie 2019 rok w płatnościach bezgotówkowych?

 

 

 

  • Bankofinanse

   02019.02.21

   Zacznij odkładać już dziś na przyszłoroczne ferie

   Powrót po feriach do pracy jest trudny, ale jeszcze trudniej jest wrócić do finansowej równowagi po wyjeździe, który nadszarpnął domowy budżet. Jak nie wpaść w tarapaty przez kilkudniowy wypad w góry? Pomyśl o tym już dziś i zacznij odkładać na przyszłoroczne ferie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.02.19

   PKO Bank Polski i Politechnika Warszawska wspólnie kształcą ekspertów cyberbezpieczeństwa

   Na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej wystartował przedmiot „Praktyczne aspekty cyberbezpieczeństwa”. Podczas wykładów i warsztatów eksperci PKO Banku Polskiego, którzy na co dzień zajmują się cyberbezpieczeństwem i walczą z zagrożeniami w sieci, będą dzielić się swoją praktyczną wiedzą ze studentami. Nowy przedmiot to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.02.19

   Musisz dopłacić do podatku? Zrób przelew podatkowy w serwisie „Twój e-PIT”

   Na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów „Twój e-PIT” (podatki.gov.pl) podatnicy mogą zobaczyć już swoje roczne zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2018 r. Do ich decyzji pozostaje, czy chcą skorzystać z rozliczenia przygotowanego przez administrację skarbową, czy też rozliczyć się samodzielnie. W przypadku wybrania pierwszej opcji i sytuacji gdy jest potrzeba dopłaty podatku, klienci PKO Banku Polskiego oraz Inteligo mogą zlecić przelew podatkowy Paybynet bezpośrednio z serwisu „Twój ePIT”.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.02.19

   Uwaga na oszustów – szkolenia „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”

   Grupą najbardziej narażoną na próby wyłudzenia pieniędzy z rachunków bankowych są osoby starsze. W wielu miastach pracownicy naszych oddziałów, we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa, uczestniczą w szkoleniach, które mają uczulić seniorów na tego typu zagrożenia. W ostatnim czasie takie seminaria,, odbyły się w Zwoleniu i Lipsku. Kolejne, już niebawem, w Kozienicach.

   więcej
  • Z Banku

   02019.02.15

   40. rocznica wybuchu w Rotundzie. Pamiętamy!

   W 1979 r. w warszawskiej Rotundzie doszło do tragicznego wypadku. Wybuchł gaz, w wyniku czego zginęło 49 osób. Co roku Bank upamiętnia ofiary eksplozji składając kwiaty pod tablicą pamiątkową.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.02.13

   Henryk Gruber – wizjoner swoich czasów

   W latach trzydziestych XX w. Prezes Henryk Gruber tchnął nowoczesność w PKO. Budował jej markę, zaufanie społeczne, potęgę finansową banku i wolnej Polski. Ten kapitał procentował w późniejszych latach.

   więcej
  Pokaż więcej