2019.01.07

Bezpiecznie i mobilnie. Co przyniesie 2019 rok w płatnościach bezgotówkowych?

Cele są dwa: ma być wygodnie i bezgotówkowo. Świat zmierza w tę stronę i nie da się go już zatrzymać. Nie warto nawet próbować. Aplikacja mobilna IKO to teraźniejszość i przyszłość – pokazują specjaliści. Rok 2019 może przynieść kolejne zmiany w mobilnym świecie bankowości.

Zacznijmy od tych niewielkich. Obecnie limit na kartach płatniczych, które pozwalają na opłacenie zakupów bez konieczności podawania kodu PIN, wynosi 50 zł. Wkrótce będzie wyższy. Ustawowy próg został wyznaczony dekadę temu. Od pewnego czasu instytucje finansowe postulują jego zwiększenie. Narodowy Bank Polski dał zielone światło i niebawem nastąpi podniesienie limitu dla płatności zbliżeniowych.Prawdopodobnie będzie on wynosił 100 zł.

Wyższa kwota płatności zbliżeniowej wejdzie w życie za dopiero w drugiej połowie lub w końcówce 2019 r. To dobre rozwiązanie, bo płatności zbliżeniowe są wygodne i bezpieczne. W Polsce mamy niski współczynnik przestępstw w tym zakresie. Obawy związane z płatnościami zbliżeniowymi są niepotrzebne. Poza tym warto wiedzieć, że dotychczasowy limit 50 zł jest dość niski w porównaniu z obowiązującymi limitami w innych krajach Europy – mówi Piotr Dziubak z Cashless.pl.

Kolejna zmiana ma już zdecydowanie większy kaliber. Jedna z największych europejskich sieci spożywczych rozpoczyna w 2019 r. testowanie pierwszego sklepu bez kas. Wszystko będzie odbywać się drogą elektroniczną. Pionierem w tej dziedzinie jest Amazon Go, ale nikt z dużych graczy, jak do tej pory, nie odważył się na taki eksperyment. Jeśli projekt się powiedzie, na pewno wdrożą go również inne sklepy.

Na nowy pomysł płatności wpadła także brytyjska firma, która wymyśliła pierścionek z chipem. To gadżet godny dziewczyny Bonda – dosłownie zawsze pod ręką. Pozwoli on na zrealizowanie płatności zbliżeniowych, ale nie tylko. Ma być również… kluczykiem do samochodu. Jak twierdzą producenci zastosowań tego gadżetu jest znacznie więcej. Pomysł został już przetestowany i według planów w 2019 r. ma zawitać nad Wisłę. W Wielkiej Brytanii kosztuje on równowartość 500 zł. 

Piotr Dunaj

 Czytaj także:

Kup prezenty na święta przez internet – taniej i bez kolejek

Przejrzysta karta kredytowa – praktyczny gadżet w Twoim portfelu

3 miliony aplikacji IKO

 

 

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Z Banku

   02019.01.17

   Statuetka za współpracę z SGH

   PKO Bank Polski otrzymał podziękowanie oraz statuetkę za współpracę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Okazją było 20-lecie istnienia Klubu Partnerów tej uczelni.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  Pokaż więcej