2019.01.07

Bezpiecznie i mobilnie. Co przyniesie 2019 rok w płatnościach bezgotówkowych?

Cele są dwa: ma być wygodnie i bezgotówkowo. Świat zmierza w tę stronę i nie da się go już zatrzymać. Nie warto nawet próbować. Aplikacja mobilna IKO to teraźniejszość i przyszłość – pokazują specjaliści. Rok 2019 może przynieść kolejne zmiany w mobilnym świecie bankowości.

Zacznijmy od tych niewielkich. Obecnie limit na kartach płatniczych, które pozwalają na opłacenie zakupów bez konieczności podawania kodu PIN, wynosi 50 zł. Wkrótce będzie wyższy. Ustawowy próg został wyznaczony dekadę temu. Od pewnego czasu instytucje finansowe postulują jego zwiększenie. Narodowy Bank Polski dał zielone światło i niebawem nastąpi podniesienie limitu dla płatności zbliżeniowych.Prawdopodobnie będzie on wynosił 100 zł.

Wyższa kwota płatności zbliżeniowej wejdzie w życie za dopiero w drugiej połowie lub w końcówce 2019 r. To dobre rozwiązanie, bo płatności zbliżeniowe są wygodne i bezpieczne. W Polsce mamy niski współczynnik przestępstw w tym zakresie. Obawy związane z płatnościami zbliżeniowymi są niepotrzebne. Poza tym warto wiedzieć, że dotychczasowy limit 50 zł jest dość niski w porównaniu z obowiązującymi limitami w innych krajach Europy – mówi Piotr Dziubak z Cashless.pl.

Kolejna zmiana ma już zdecydowanie większy kaliber. Jedna z największych europejskich sieci spożywczych rozpoczyna w 2019 r. testowanie pierwszego sklepu bez kas. Wszystko będzie odbywać się drogą elektroniczną. Pionierem w tej dziedzinie jest Amazon Go, ale nikt z dużych graczy, jak do tej pory, nie odważył się na taki eksperyment. Jeśli projekt się powiedzie, na pewno wdrożą go również inne sklepy.

Na nowy pomysł płatności wpadła także brytyjska firma, która wymyśliła pierścionek z chipem. To gadżet godny dziewczyny Bonda – dosłownie zawsze pod ręką. Pozwoli on na zrealizowanie płatności zbliżeniowych, ale nie tylko. Ma być również… kluczykiem do samochodu. Jak twierdzą producenci zastosowań tego gadżetu jest znacznie więcej. Pomysł został już przetestowany i według planów w 2019 r. ma zawitać nad Wisłę. W Wielkiej Brytanii kosztuje on równowartość 500 zł. 

Piotr Dunaj

 Czytaj także:

Kup prezenty na święta przez internet – taniej i bez kolejek

Przejrzysta karta kredytowa – praktyczny gadżet w Twoim portfelu

3 miliony aplikacji IKO

 

 

  • Bankofinanse

   02019.05.22

   Co to jest spread walutowy?

   Spread walutowy to określenie znane każdemu, kto przynajmniej raz wymieniał walutę w banku lub kantorze. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jednak, czemu służy, co oznacza i – przede wszystkim – czy można go uniknąć. Jak więc korzystać z obcej waluty, nie tracąc na tym?

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.20

   Meet-up Agile Warsaw w PKO Banku Polskim

   Agile, Scrum, zwinne metodyki pracy – to pojęcia, o których coraz częściej słyszymy, ale nie zawsze wiemy, czego dotyczą. Przez najbliższy rok w centrali PKO Banku Polskiego odbędzie się kilkadziesiąt spotkań poświęconych tym zagadnieniom.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   PKO Bank Polski: szukamy pracowników na londyńskich Targach Pracy

   Polacy poszukujący nowych wyzwań zawodowych licznie odwiedzili 9 maja 2019 r. Polskie Targi Pracy w Londynie. Pod jednym dachem zebrały się największe polskie przedsiębiorstwa i międzynarodowe firmy działające w Polsce. Ich celem było przedstawienie rodakom na Wyspach, aktualnych ofert zatrudnienia w kraju. Nie zabrakło również przedstawicieli PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Perły Europy rozdane. W Chorzowie odbyła się uroczysta gala dla przedsiębiorców

   62 lata temu zostały podpisane Traktaty Rzymskie, dające początek współczesnej Unii Europejskiej. Z tej okazji w chorzowskim Teatrze Rozrywki spotkali się przedstawiciele biznesu. Galę z okazji Święta Europy zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Jedną ze statuetek odebrała Katarzyna Durma, Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Chorzowie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Dwucyfrowy wzrost zysku pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych

   Pierwszy kwartał 2019 r., pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych, zakończył się bardzo dobrymi wynikami Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Zysk netto wyniósł 862 mln zł i był o prawie 14 proc. wyższy niż rok wcześniej. Przyczynił się do tego wzrost skali biznesu oraz poprawa wyniku na działalności biznesowej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.05.15

   200 milionów transakcji w IKO

   Od początku funkcjonowania na rynku aplikacji mobilnej IKO klienci Banku wykonali z poziomu telefonu łącznie już 200 mln transakcji. Najczęściej zlecają za pomocą IKO przelewy, płacą za zakupy w sklepach internetowych, a także stacjonarnie zbliżeniowo.

   więcej
  Pokaż więcej