2019.01.07

Bezpiecznie i mobilnie. Co przyniesie 2019 rok w płatnościach bezgotówkowych?

Cele są dwa: ma być wygodnie i bezgotówkowo. Świat zmierza w tę stronę i nie da się go już zatrzymać. Nie warto nawet próbować. Aplikacja mobilna IKO to teraźniejszość i przyszłość – pokazują specjaliści. Rok 2019 może przynieść kolejne zmiany w mobilnym świecie bankowości.

Zacznijmy od tych niewielkich. Obecnie limit na kartach płatniczych, które pozwalają na opłacenie zakupów bez konieczności podawania kodu PIN, wynosi 50 zł. Wkrótce będzie wyższy. Ustawowy próg został wyznaczony dekadę temu. Od pewnego czasu instytucje finansowe postulują jego zwiększenie. Narodowy Bank Polski dał zielone światło i niebawem nastąpi podniesienie limitu dla płatności zbliżeniowych.Prawdopodobnie będzie on wynosił 100 zł.

Wyższa kwota płatności zbliżeniowej wejdzie w życie za dopiero w drugiej połowie lub w końcówce 2019 r. To dobre rozwiązanie, bo płatności zbliżeniowe są wygodne i bezpieczne. W Polsce mamy niski współczynnik przestępstw w tym zakresie. Obawy związane z płatnościami zbliżeniowymi są niepotrzebne. Poza tym warto wiedzieć, że dotychczasowy limit 50 zł jest dość niski w porównaniu z obowiązującymi limitami w innych krajach Europy – mówi Piotr Dziubak z Cashless.pl.

Kolejna zmiana ma już zdecydowanie większy kaliber. Jedna z największych europejskich sieci spożywczych rozpoczyna w 2019 r. testowanie pierwszego sklepu bez kas. Wszystko będzie odbywać się drogą elektroniczną. Pionierem w tej dziedzinie jest Amazon Go, ale nikt z dużych graczy, jak do tej pory, nie odważył się na taki eksperyment. Jeśli projekt się powiedzie, na pewno wdrożą go również inne sklepy.

Na nowy pomysł płatności wpadła także brytyjska firma, która wymyśliła pierścionek z chipem. To gadżet godny dziewczyny Bonda – dosłownie zawsze pod ręką. Pozwoli on na zrealizowanie płatności zbliżeniowych, ale nie tylko. Ma być również… kluczykiem do samochodu. Jak twierdzą producenci zastosowań tego gadżetu jest znacznie więcej. Pomysł został już przetestowany i według planów w 2019 r. ma zawitać nad Wisłę. W Wielkiej Brytanii kosztuje on równowartość 500 zł. 

Piotr Dunaj

 Czytaj także:

Kup prezenty na święta przez internet – taniej i bez kolejek

Przejrzysta karta kredytowa – praktyczny gadżet w Twoim portfelu

3 miliony aplikacji IKO

 

 

  • Z Banku

   02019.03.22

   PKO Bank Polski Etyczną Firmą 2018

   PKO Bank Polski został laureatem 5. edycji konkursu o tytuł Etycznej Firmy. Doceniono praktyki dotyczące uczciwego prowadzenia biznesu z poszanowaniem norm etycznych oraz systemowe podejście do wzmacniania kultury organizacyjnej zgodnej z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Dla PKO Banku Polskiego to kolejne wyróżnienie w tym konkursie.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.22

   Nowe, jubileuszowe wizerunki kart od PKO Banku Polskiego

   Od dziś każdy posiadacz konta w PKO Banku Polskiego może wybrać kartę debetową z nowym wizerunkiem opracowanym z okazji 100-lecia istnienia Banku. Karty wydawane są bez dodatkowych opłat, a już posiadaną można wymienić bezpłatnie na nową, z jubileuszowym wizerunkiem w dowolnym momencie okresu ważności karty.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.22

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, wyróżniony nagrodą specjalną Byki i Niedźwiedzie

   Podczas gali wręczenia statuetek Byka i Niedźwiedzia Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, został uhonorowany nagrodą specjalną z okazji jubileuszu 25-lecia „Parkietu”, w kategorii osobowość. Redakcja doceniła jego dokonania w branży finansowej, sukcesy zarządzanego przez niego banku oraz wkład w rozwój rynku kapitałowego. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego zwyciężył w kategorii domy maklerskie. O zwycięstwie zdecydowały m.in. liczba oraz wartość transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym oraz bogata oferta usług dla wszystkich grup klientów.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.22

   Karty i bankomaty z coraz większymi możliwościami

   Karty płatnicze i bankomaty znamy niemal od 30 lat. Dają nam coraz więcej możliwości. Polubiliśmy je, ale otwieramy się też na jeszcze nowocześniejsze narzędzia: bankowość mobilną i samoobsługową.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.21

   Czysta kalkulacja – wiosenne porządki za niewielkie pieniądze

   Nikt specjalnie nie lubi sprzątać, ale wiosenne sprzątanie jest zupełnie inne. Świeci już słońce, mamy więcej energii, a przy okazji możemy wymienić sprzęty, coś odmalować i zaaranżować taras. Zrób więc raz do roku domową rewolucję!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.21

   E-urząd w PKO Banku Polskim

   Gdy 100 lat temu powstawała Pocztowa Kasa Oszczędności, nikomu nawet się nie śniło, jak będzie wyglądała rzeczywistość w 2019 r. Bez wychodzenia z domu załatwiamy dziś długą listę spraw urzędowych, a PKO Bank Polski pozostaje liderem budowy polskiego e-państwa.

   więcej
  Pokaż więcej