Czym jest blockchain? Poradnik dla początkujących
O blockchainie ostatnio mówi się i pisze bardzo dużo głównie ze względu na kryptowaluty, które dzięki niemu mogły powstać. O ile jednak takie instrumenty jak bitcoin czy ethereum wzbudzają liczne kontrowersje, technologia łańcucha bloków ma zdecydowanie więcej zwolenników niż przeciwników.
Przed dalszą lekturą tekstu warto zajrzeć do pierwszego odcinka poradnika o blockchainie, w którym wyjaśniono pojęcie sumy haszowej. Tekst na ten temat dostępny jest tutaj.
A czym jest blockchain? To wymyślony przez matematyków sposób zapisywania i przechowywania danych. Aby wyjaśnić, jak działa, warto użyć pewnego porównania. Wyobraź sobie, że dużemu deweloperowi zlecono wybudowanie nowej dzielnicy pod Warszawą. Mają w niej powstać identyczne osiedla, w których dostępnych będzie po 30 takich samych budynków, a w nich po 30 bliźniaczo podobnych mieszkań. Powstałby w ten sposób gigantyczny łańcuch bloków.
Obowiązuje zasada, że nie udostępnia się lokali w kolejnym bloku, dopóki nie przekaże się kluczy do wszystkich mieszkań w pierwszym, a potem w drugim itd. Każdy nowy lokator, zanim zajmie swoje mieszkanie, będzie przedstawiany osobie, która zamieszkała wcześniej obok. Na pamiątkę spotkania nowy lokator zrobi sobie selfie z sąsiadem. Ten natomiast w trakcie wykonywania zdjęcia będzie trzymał w dłoniach fotografię wykonaną przez siebie podczas przywitania z jeszcze starszym sąsiadem, który z kolei pokazywał selfie zrobione podczas swojego zasiedlania. Dzięki temu nowa osoba wprowadzająca się do budynku pozna wszystkich, którzy zamieszkali na osiedlu przed nią.
– Twórcy blockchaina zastosowali podobny schemat. Użytkowników o identycznych prawach połączyli w rozległą, rozproszoną sieć. Odpowiednikiem mieszkania jest informacja, która umieszczona jest w pliku o określonej pojemności, podobnie jak określoną liczbę mieszkań ma każdy budynek wielorodzinny. Ten plik to block, który połączony jest z innymi w łańcuch, podobnie jak bloki mieszkalne połączone są w osiedle – wyjaśnia Andrzej Horoszczak, prezes i współzałożyciel firmy Billon.
Każdy uczestnik łańcucha blocków zna wszystkie informacje w nim zapisane, tak jak każdy mieszkaniec osiedla zna przedstawionych mu wcześniej jego mieszkańców. Fotografia wykonana podczas pierwszego spotkania z sąsiadem to suma haszowa, która pozwala zweryfikować, czy aby na pewno osoba podająca się za właściciela danego lokalu w rzeczywistości nim jest. Gdy w łańcuchu blocków ktoś zechciałby sfałszować jakąś informację, czyli zająć czyjeś mieszkanie na osiedlu, oszustwo od razu wyjdzie na jaw, bo sąsiedzi dysponują fotografiami dowodzącymi, że prawdziwym właścicielem lokalu jest ktoś inny. Nowa informacja może się oczywiście pojawić w łańcuchu blocków, tak jak na osiedlu może zamieszkać nowa osoba. Tyle że dostanie ostatnie puste mieszkanie, a jeżeli wszystkie są już zapełnione, dostanie pierwsze w pierwszym bloku na nowym osiedlu.
W praktyce wygląda to tak, że każdy uczestnik blockchaina ma na dysku swojego komputera specjalny folder, w którym zapisane są chronologicznie pliki z informacjami w postaci sum haszowych. Pojawiająca się nowa informacja to nowy plik z sumą haszową dopisany w folderach wszystkich uczestników blockchaina na końcu łańcucha. Każdy w każdym momencie może zajrzeć do starszych plików, by sprawdzić co tam zapisano. I może go zmienić, np. dostawiając przecinek. Ale wówczas plik ten zyska nową sumę haszową i zostanie dopisany jako nowy na końcu łańcucha u wszystkich uczestników blockchaina.
Czy zatem blockchaina można oszukać? Teoretycznie tak. Należałoby większość użytkowników sieci przekonać do tego, by potwierdzili coś, co nie odpowiada rzeczywistości. Gdy sieć liczy setki, tysiące, a nawet miliony osób, jest to bardzo mało prawdopodobne.
Cashless.pl
Czytaj także:
Suma haszowa, czyli wstęp do blockchaina
Rośnie popularność usługi cashback
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?