Europejski Dzień e-aktywności obywatelskiej – załatwiaj sprawy urzędowe online!
Z okazji przypadającego 7 maja Europejskiego Dnia e-aktywności obywatelskiej podpowiadamy, jak zyskać dostęp do e-urzędów dzięki Profilowi Zaufanemu i opowiadamy, w jaki sposób Polska stała się „e”.
W cyfrowym świecie większość obywatelskich spraw załatwisz bez konieczności odwiedzania urzędów, stania w kolejkach i marnowania czasu na wypełnianie papierowej dokumentacji. Jako obywatel e-państwa bez problemu wypełnisz swoje powinności w internecie.
Początek nowego myślenia
Za początek e-administracji w Polsce należy uznać rok 2000. Wówczas to Komitet Badań Naukowych opracował dokument pod zbiorczym tytułem „Społeczeństwo Globalnej Informacji w warunkach przystąpienia Polski do Unii Europejskiej”, a Sejm podjął uchwałę o budowie społeczeństwa informacyjnego. Rok później ukazały się istotne dla rozwoju e-administracji ustawy: o dostępie do informacji publicznej oraz o podpisie elektronicznym.
Przełomem w polskiej e-administracji był moment uruchomienia systemu ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Dzięki niej możesz wysłać pismo, przesłać dokumenty do urzędu bez konieczności odwiedzania jego siedziby. Platforma ePUAP jest systemem uniwersalnym i tak pomyślanym, aby umożliwiać tworzenie kolejnych opcji usprawniających obsługę obywateli i przedsiębiorstw. Usługi mogą rozwijać zarówno samorządy dla potrzeb lokalnych społeczności (tzw. usługi lokalne), jak i organy centralne, które budują usługi o zasięgu ogólnokrajowym (tzw. usługi centralne). Przykładem usługi centralnej jest możliwość złożenia wniosku o dowód osobisty albo zawiadomienia o sprzedaży samochodu za pomocą odpowiednich formularzy. Usługa lokalna to m.in. składanie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Co zrobić by stać się e-obywatelem?
Żeby skorzystać z platformy ePUAP, trzeba założyć Profil Zaufany. Umożliwia on potwierdzenie tożsamości jego posiadacza w internecie. Pozwala też podpisywać pisma w postaci elektronicznej. Skutecznie zastępuje on w kontaktach z podmiotami publicznymi podpis własnoręczny.
Profil Zaufany założysz w PKO Banku Polskim
To bardzo proste. Wystarczą cztery kroki:
- Zaloguj się na swoje konto w iPKO lub Inteligo.
- Przejdź do zakładki „e-Urząd”, dostępnej w górnym menu ekranu i wybierz opcję „Załóż Profil Zaufany”.
- Sprawdź poprawność swoich danych i nadaj login.
- Potwierdź operację odpowiednim kodem. Na adres e-mail, podany we wniosku, otrzymasz wiadomość z informacją o założeniu Profilu Zaufanego.
Cała operacja trwa tylko kilka minut. Korzystając z Profilu można sprawdzić liczbę punktów karnych otrzymanych za przekroczenie przepisów drogowych, zgłosić sprzedaż samochodu i złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Można też wnioskować o wydanie nowego dowodu osobistego lub dowiedzieć się, czy jest on już gotowy do odbioru. Posiadanie Profilu jest również bardzo korzystne dla przedsiębiorców – dzięki niemu wniosek o rejestrację działalności złożyć można elektronicznie. W podobny sposób każdy może też kontaktować się z ZUS-em (poprzez portal PUE ZUS) i np. sprawdzać wysokość zapłaconych składek, albo obliczyć wysokość przyszłej, hipotetycznej emerytury.
Co możesz załatwić dzięki ePUAP?
- wysłać pismo ogólne do podmiotu publicznego,
- złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
- zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego,
- złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego,
- złożyć wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego,
- złożyć wniosek wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów,
- złożyć zawiadomienie o wpisaniu lub dopisaniu wyborcy do spisu wyborców w innym obwodzie,
- złożyć zawiadomienie o wykonaniu zgłoszonych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych,
- składać i sprawdzać dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US,
- zgłosić wniosek o rejestrację działalności gospodarczej,
- załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny: becikowe, świadczenia rodzicielskie, Karta Dużej Rodziny, Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym,
- składać wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji, postanowienia w przedmiocie - ewidencji gruntów i budynków, klasyfikacji gruntów,
- uwierzytelnić dokumenty opracowane przez wykonawców prac geodezyjnych,
- złożyć wniosek o udostępnienie informacji publicznej,
- złożyć wniosek o rejestrację w Katastrze wodnym spółki wodnej lub związku spółek wodnych, itp.
Bartłomiej Pobocha
Czytaj także:
Załatwisz to na bank, bez wychodzenia z domu!
Nowe funkcje w iPKO dla klientów indywidualnych – szybko i prosto
Profil Zaufany – meldunek przez internet
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?