2018.05.07

Europejski Dzień e-aktywności obywatelskiej – załatwiaj sprawy urzędowe online!

Z okazji przypadającego 7 maja Europejskiego Dnia e-aktywności obywatelskiej podpowiadamy, jak zyskać dostęp do e-urzędów dzięki Profilowi Zaufanemu i opowiadamy, w jaki sposób Polska stała się „e”.

W cyfrowym świecie większość obywatelskich spraw załatwisz bez konieczności odwiedzania urzędów, stania w kolejkach i marnowania czasu na wypełnianie papierowej dokumentacji. Jako obywatel e-państwa bez problemu wypełnisz swoje powinności w internecie.

Początek nowego myślenia

Za początek e-administracji w Polsce należy uznać rok 2000. Wówczas to Komitet Badań Naukowych opracował dokument pod zbiorczym tytułem „Społeczeństwo Globalnej Informacji w warunkach przystąpienia Polski do Unii Europejskiej”, a Sejm podjął uchwałę o budowie społeczeństwa informacyjnego. Rok później ukazały się istotne dla rozwoju e-administracji ustawy: o dostępie do informacji publicznej oraz o podpisie elektronicznym.

Przełomem w polskiej e-administracji był moment uruchomienia systemu ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Dzięki niej możesz wysłać pismo, przesłać dokumenty do urzędu bez konieczności odwiedzania jego siedziby. Platforma ePUAP jest systemem uniwersalnym i tak pomyślanym, aby umożliwiać tworzenie kolejnych opcji usprawniających obsługę obywateli i przedsiębiorstw. Usługi mogą rozwijać zarówno samorządy dla potrzeb lokalnych społeczności (tzw. usługi lokalne), jak i organy centralne, które budują usługi o zasięgu ogólnokrajowym (tzw. usługi centralne). Przykładem usługi centralnej jest możliwość złożenia wniosku o dowód osobisty albo zawiadomienia o sprzedaży samochodu za pomocą odpowiednich formularzy. Usługa lokalna to m.in. składanie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Co zrobić by stać się e-obywatelem?

Żeby skorzystać z platformy ePUAP, trzeba założyć Profil Zaufany. Umożliwia on potwierdzenie tożsamości jego posiadacza w internecie. Pozwala też podpisywać pisma w postaci elektronicznej. Skutecznie zastępuje on w kontaktach z podmiotami publicznymi podpis własnoręczny.

Profil Zaufany założysz w PKO Banku Polskim

To bardzo proste. Wystarczą cztery kroki:

  1. Zaloguj się na swoje konto w iPKO lub Inteligo.
  2. Przejdź do zakładki „e-Urząd”, dostępnej w górnym menu ekranu i wybierz opcję „Załóż Profil Zaufany”.
  3. Sprawdź poprawność swoich danych i nadaj login.
  4. Potwierdź operację odpowiednim kodem. Na adres e-mail, podany we wniosku, otrzymasz wiadomość z informacją o założeniu Profilu Zaufanego.

Cała operacja trwa tylko kilka minut. Korzystając z Profilu można sprawdzić liczbę punktów karnych otrzymanych za przekroczenie przepisów drogowych, zgłosić sprzedaż samochodu i złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Można też wnioskować o wydanie nowego dowodu osobistego lub dowiedzieć się, czy jest on już gotowy do odbioru. Posiadanie Profilu jest również bardzo korzystne dla przedsiębiorców – dzięki niemu wniosek o rejestrację działalności złożyć można elektronicznie. W podobny sposób każdy może też kontaktować się z ZUS-em (poprzez portal PUE ZUS) i np. sprawdzać wysokość zapłaconych składek, albo obliczyć wysokość przyszłej, hipotetycznej emerytury.

Co możesz załatwić dzięki ePUAP? 

  • wysłać pismo ogólne do podmiotu publicznego,
  • złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
  • zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego,
  • złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego,
  • złożyć wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego,
  • złożyć wniosek wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów,
  • złożyć zawiadomienie o wpisaniu lub dopisaniu wyborcy do spisu wyborców w innym obwodzie,
  • złożyć zawiadomienie o wykonaniu zgłoszonych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych,
  • składać i sprawdzać dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US,
  • zgłosić wniosek o rejestrację działalności gospodarczej,
  • załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny: becikowe, świadczenia rodzicielskie, Karta Dużej Rodziny, Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym,
  • składać wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji, postanowienia w przedmiocie - ewidencji gruntów i budynków, klasyfikacji gruntów,
  • uwierzytelnić dokumenty opracowane przez wykonawców prac geodezyjnych,
  • złożyć wniosek o udostępnienie informacji publicznej,
  • złożyć wniosek o rejestrację w Katastrze wodnym spółki wodnej lub związku spółek wodnych, itp.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Załatwisz to na bank, bez wychodzenia z domu!

Nowe funkcje w iPKO dla klientów indywidualnych – szybko i prosto

Profil Zaufany – meldunek przez internet

loaderek.gifoverlay.png