2016.07.20

Idziemy w stronę digitalizacji

Roczne rozliczenie podatkowe można wypełnić i złożyć przez internet. System eWUŚ (elektroniczny system weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców) działa i nie trzeba biegać co miesiąc po zaświadczenie do ZUS, żeby dostać się do lekarza. To początek drogi w budowaniu państwa cyfrowego z pożytkiem dla nas wszystkich.

digitalizacja, komputer, e-państwo, polska cyfrowaZaprojektowane przez Freepik

Jakie korzyści możemy mieć z tego, że nasze państwo stanie się „cyfrowe”? Przede wszystkim administracja może być znacznie mniej kosztowna. Po drugie obywatele, którzy coraz bardziej przekonują się do korzystania z cyfrowego świata, będą załatwiać swoje sprawy szybciej i wygodniej. Ministerstwo Finansów dla dużych firm wprowadza Jednolity Plik Kontrolny. To zupełnie nowy standard kontroli podatkowych. Fiskus może zażądać od podatnika, żeby ten przy użyciu oprogramowania przekazał księgi podatkowe lub dowody księgowe. Skróci to czas samej kontroli, ale także ujednolici sposób przygotowania danych przez podatników.

Równocześnie z digitalizacją administracji bardzo istotne jest zwiększenie udziału transakcji bezgotówkowych w obrocie pieniężnym.

Od przyszłego roku Ministerstwo Finansów planuje obniżyć ten limit transakcji gotówkowych z 15 tys. euro obecnie do 15 tys. zł, żeby eliminować gotówkę. Z analiz firmy doradczej EY wynika, że gdybyśmy bezgotówkowo płacili dwa razy więcej niż obecnie, to dochody z podatków wzrosłyby o 7 mld zł.

Banki poczyniły duże postępy w cyfryzacji. Przede wszystkim w powszechnej dostępności bankowości elektronicznej, identyfikacji i uwierzytelnianiu użytkownika. Można te doświadczenia i systemy wykorzystać w administracji publicznej. Przykładami współpracy banków i administracji są możliwość składania wniosków o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” i Platforma Usług Elektronicznych ZUS poprzez serwisy bankowości internetowej.

Przejście Polski od „papierowej” do „cyfrowej” jest częścią „Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. A bankom, które same stają się coraz bardziej cyfrowe, jest po drodze z elektronicznym państwem. Banki są nośnikami nowoczesnych technologii i rozwiązań finansowych ułatwiających codzienne życie milionom Polaków. Inicjują innowacyjne rozwiązania z myślą o tzw. cyfrowym obywatelu. Od lat prowadzą bliski elektroniczny kontakt z klientem i mają dużą wiedzę na temat jego specyfiki, rozwiązań czy zagrożeń. Swoją wiedzą mogą podzielić się z innymi sektorami gospodarki, jak choćby administracją publiczną, by wspierać rozwój digitalizacji.

Bankowiki wyjaśnia:

Trzeba jednak pamiętać, że szybko postępującym zmianom w dziedzinie rozwiązań technologicznych musi towarzyszyć modyfikacja nastawienia do usług cyfrowych. Poważne dziedziny życia przenoszą się do cyberprzestrzeni, a więc korzystający z nich powinni podejść do nich z rozsądkiem.

Jacek Ramotowski

 • CYFROWA EUROPA

  Agenda cyfrowa jest jednym z filarów strategii Europa 2020, która ustala cele wzrostu dla Unii Europejskiej do 2020 roku. Zakłada ona lepsze wykorzystanie potencjału nowych technologii i komunikacji, a jednym z kluczowych elementów jest szerszy dostęp do internetu. Okazuje się, że Polska na tle całej Unii Europejskiej wypada pod tym względem całkiem nieźle. Przede wszystkim w zasięgu internetu stacjonarnego jest w tym momencie aż 88 proc. Polaków, chociaż unijna średnia wynosi 97 proc. Ciekawie prezentują się także dane na temat dostępu do sieci nowej generacji NGA. W Polsce w jej zasięgu jest prawie połowa (49 proc.) gospodarstw domowych. Średnia w Unii to co prawda 61,8 proc., ale i tak to naprawdę dobry wynik. Jest on jeszcze lepszy, jeśli weźmiemy pod uwagę to, ilu internautów może pobierać dane z prędkością co najmniej 30 Mb/s, wymaganą między innymi do odbierania kanałów telewizyjnych w jakości HD. Nad Wisłą do takiego internetu ma dostęp aż 39 proc. gospodarstw domowych, co jest wynikiem zdecydowanie lepszym niż unijna średnia (21 proc.).

Czytaj także:

Boimy się korzystać z e-administracji

Biometria w bankowości

  • Bankofinanse

   02019.02.21

   Zacznij odkładać już dziś na przyszłoroczne ferie

   Powrót po feriach do pracy jest trudny, ale jeszcze trudniej jest wrócić do finansowej równowagi po wyjeździe, który nadszarpnął domowy budżet. Jak nie wpaść w tarapaty przez kilkudniowy wypad w góry? Pomyśl o tym już dziś i zacznij odkładać na przyszłoroczne ferie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.02.19

   PKO Bank Polski i Politechnika Warszawska wspólnie kształcą ekspertów cyberbezpieczeństwa

   Na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej wystartował przedmiot „Praktyczne aspekty cyberbezpieczeństwa”. Podczas wykładów i warsztatów eksperci PKO Banku Polskiego, którzy na co dzień zajmują się cyberbezpieczeństwem i walczą z zagrożeniami w sieci, będą dzielić się swoją praktyczną wiedzą ze studentami. Nowy przedmiot to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.02.19

   Musisz dopłacić do podatku? Zrób przelew podatkowy w serwisie „Twój e-PIT”

   Na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów „Twój e-PIT” (podatki.gov.pl) podatnicy mogą zobaczyć już swoje roczne zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2018 r. Do ich decyzji pozostaje, czy chcą skorzystać z rozliczenia przygotowanego przez administrację skarbową, czy też rozliczyć się samodzielnie. W przypadku wybrania pierwszej opcji i sytuacji gdy jest potrzeba dopłaty podatku, klienci PKO Banku Polskiego oraz Inteligo mogą zlecić przelew podatkowy Paybynet bezpośrednio z serwisu „Twój ePIT”.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.02.19

   Uwaga na oszustów – szkolenia „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”

   Grupą najbardziej narażoną na próby wyłudzenia pieniędzy z rachunków bankowych są osoby starsze. W wielu miastach pracownicy naszych oddziałów, we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa, uczestniczą w szkoleniach, które mają uczulić seniorów na tego typu zagrożenia. W ostatnim czasie takie seminaria,, odbyły się w Zwoleniu i Lipsku. Kolejne, już niebawem, w Kozienicach.

   więcej
  • Z Banku

   02019.02.15

   40. rocznica wybuchu w Rotundzie. Pamiętamy!

   W 1979 r. w warszawskiej Rotundzie doszło do tragicznego wypadku. Wybuchł gaz, w wyniku czego zginęło 49 osób. Co roku Bank upamiętnia ofiary eksplozji składając kwiaty pod tablicą pamiątkową.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.02.13

   Henryk Gruber – wizjoner swoich czasów

   W latach trzydziestych XX w. Prezes Henryk Gruber tchnął nowoczesność w PKO. Budował jej markę, zaufanie społeczne, potęgę finansową banku i wolnej Polski. Ten kapitał procentował w późniejszych latach.

   więcej
  Pokaż więcej