2017.02.15

Mobilna kontrola realnych wydatków – domowy budżet z Androidem w ręku

Jeżeli chcecie oszczędzać, zredukować swoje wydatki czy po prostu zachować kontrolę nad miesięcznym budżetem, smartfon stał się do tego idealnym narzędziem. Przedstawiamy kilka aplikacji, które przypilnują Waszego, często cyfrowego portfela.

Mobilna kontrola realnych wydatków – domowy budżet z Androidem w ręku

Warto pamiętać o dwóch zasadach: po pierwsze, przedstawione tu aplikacje dostępne są przede wszystkim na Androidzie. Postaraliśmy się wybrać te najbardziej uniwersalne. Po drugie, często najciekawsze propozycje skrywają się za angielską wersją językową. Nie są one jednak złożone, dlatego warto przełamać ewentualne opory językowe.

AndroMoney

Jeżeli poszukacie jakichkolwiek zestawień dotyczących kontroli budżetu na smartfonie, AndroMoney jest niemal stałym typem. Głównym powodem jest fakt, że aplikacja ma już swoje lata i zyskała przychylność wielu osób. Niestety, wiąże się to z tym, że jej wygląd do najmodniejszych nie należy. Nadrabia to jednak funkcjonalnością. Przede wszystkim pozwala nam na rozdzielenie swojego budżetu fizycznego od stanu posiadanego na koncie oraz środków dostępnych na karcie kredytowej. Wydatki można z kolei podzielić na wiele grup i podkategorii. I tak „jedzenie” to tak naprawdę śniadania, obiady, lunche, ale i np. oddzielnie wydzielone składniki większych posiłków np. na planowane rodzinne gotowanie. Moją ulubioną opcją są alerty, np. dotyczące przekroczenia 70% miesięcznego budżetu. Synchronizowanie z kontem Google, wbudowane kalkulatory i kilka innych udogodnień to aspekty, które pozwalają wybaczyć nieco niedzisiejszy design.

Pobierz z Google Play

Expense IQ – Menedżer budżetu

Aplikacja dostępna w języku polskim, co z miejsca zwiększa jej wartość. Bardzo ciekawym elementem są przypomnienia o rachunkach, które pozwalają unikać ewentualnych dopłat za opóźnienie. Expense IQ rozbija nasz budżet na gotówkę i pieniądze w banku. Możliwe jest też dodanie innych form oszczędności i ich wliczanie do całościowego budżetu. Nasze wydatki możemy przypisać do przeszło dwudziestu kategorii, a zebrane dane można przeobrazić w ciekawe raporty dzienne, miesięczne i roczne. Szczególnie atrakcyjne wydają się zestawienia według kategorii oraz możliwość analizowania kosztów związanych z projektami. Te ostatnie wychodzą poza obręb kategorii i dają nam szansę np. na łączenie finansów dotyczących remontu salonu (wujek hydraulik też musi jeść!). Część funkcji jest ograniczona w darmowej wersji, ale istnieje możliwość zakupu subskrypcji (lub jednorazowej dożywotniej opłaty).

Pobierz z Google Play

MoneyLover

Aplikacja ta pozytywnie zaskakuje dostosowaniem do bieżących standardów Google, jeżeli chodzi o design. Jeszcze milszym zaskoczeniem jest krótki samouczek, który oprowadza nas po wszystkich kluczowych opcjach i nie pozostawia wątpliwości co, gdzie i po co. Polska wersja jest dostępna, choć miejscami tłumaczenie kuleje („Transaction in wallet Cash Dodaj więcej szczegółów”). Jak większość tego typu aplikacji, także MoneyLover posiada wersję premium. W swoim darmowym wydaniu, niestety, czasami zaskakuje nas reklamami, ale wersja płatna to dodatkowo możliwość eksportu danych do .csv i formatów Excela czy zarządzanie wieloma rozdzielnymi budżetami. W wersji beta znajduje się obecnie opcja skanowania faktur i paragonów.

Pobierz z Google Play

Monefy

Jeden z moich faworytów, jeżeli chodzi o design. Aplikacja jest czysta i ma swój ciekawy styl. W kilku prostych kliknięciach pozwala dodawać codzienne wydatki związane z kilkoma kategoriami, po czym z automatu zamienia je na wygodne, graficzne przedstawienie naszego bilansu. W naszych przychodach możemy tu wydzielić lokaty i inne formy oszczędności, jednak dla poszerzonych funkcji musimy rozważyć wersję Pro. To w niej znajdziemy opcje synchronizacji,  zabezpieczenia całości hasłem, możliwość edycji kategorii czy nawet obsługę wielu walut. Dla użytkowników o podstawowym zapotrzebowaniu na kontrolę wydatków nawet wersja darmowa będzie wystarczającym narzędziem.

Pobierz z Google Play

Money Manager

Jeżeli zależy Wam na schludnym widoku, jednym z ciekawszych wyborów może okazać się Money Manager. Aplikacja posiada większość cech programów opisanych powyżej. Jej najważniejsza wartość to widok kalendarza i bardziej rozbudowana opcja łączenia finansów z załącznikami, przede wszystkim z grafikami (skany i zdjęcia dokumentów). Jeżeli chcecie połączyć swoje piękne zdjęcie z Instagrama z paragonem na 190 zł, wreszcie stało się to możliwe :)

Pobierz z Google Play

Excel

Nim skrytykujecie, już wyjaśniam! O ile w niniejszym artykule opisuję aplikacje, jest jeszcze jeden sposób, by prowadzić swój budżet tak, jak to sobie wymarzymy. Zarówno pakiet Office, jak i Google posiadają w tej chwili aplikacje, które pozwalają na otwieranie arkuszy kalkulacyjnych wprost z smartfona. Życie uczy, że żaden, nawet najładniejszy interfejs nie zastąpi dobrze rozplanowanej tabeli. Jeżeli więc poświęcicie trochę czasu na naukę określonych formuł i dobrze rozplanujecie sobie budżet, to taki prosty „ekselik” może być dla Was optymalnym rozwiązaniem do planowania dziennego i miesięcznego budżetu. Tym bardziej, że nie musicie się martwić o eksport w drugą stronę i w dowolnej chwili możecie przyjrzeć się wszystkim kalkulacjom na ekranie komputera.

Warto też wziąć pod uwagę inny aspekt opisanych tu aplikacji. Mówimy o nich w skali globalnej, ale w skali mikro mogą one być przydatne do planowania wydatków w ramach określonego projektu, celu czy aktywności. Można je wykorzystać do rozłożenia kredytu, który wzięliście na odświeżenie mieszkania, lub też bardziej precyzyjne zaplanowanie wakacji.

Paweł Borawski
dziennikarz growy i technologiczny
redaktor prowadzący magazynu Gamer.mag

  • Dostęp do finansów z każdego miejsca dzięki iPKO

    • iPKO to usługi bankowości elektronicznej oferowane przez PKO Bank Polski Klientom indywidualnym oraz małym i średnim przedsiębiorstwom.
    • Korzystając z usług iPKO, możesz w wygodny sposób obsługiwać wybrane przez siebie rachunki za pośrednictwem internetu oraz telefonu. Daje Ci to możliwość zarządzania swoimi środkami przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z dowolnego miejsca na świecie.
    • Dodatkowo możesz w wygodny sposób płacić za zakupy w internecie lub doładować telefon komórkowy.

    Dowiedz się więcej


Czytaj także:

Co drukujemy w 3D? – od praktycznych zastosowań po ratowanie życia z wykorzystaniem drukarki

Minecraft, kosmetyki i historia - o zarabianiu na YouTube

loaderek.gifoverlay.png