2015.06.16

Sezamie otwórz się! Biometria zmienia bankowość

Biometria coraz mocniej wkracza do naszego życia. Również w bankowości: klientom ułatwi życie, gdyż nie będą już musieli zapamiętywać wielu haseł i kodów PIN, a bankom pozwoli na szybką i wygodną obsługę oraz zwiększy bezpieczeństwo oferowanych usług. W przyszłym roku w oddziałach PKO Banku Polskiego testowane będą pierwsze urządzenia wykorzystujące technologię biometryczną.

Co piąty Polak zmienia swoje hasło czy PIN przynajmniej raz w roku, a prawie 40 proc. wykonuje tę czynność tylko dlatego, że system wymusza taką zmianę – wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska. Wykorzystanie technologii biometrycznej w bankowości, w dużym stopniu, zmieni tę sytuację. Niepotrzebne będą hasła, kody czy tokeny, a operacje, transakcje czy dostęp do danych i środków będą jeszcze bardziej bezpieczne. Jak to możliwe?

Przede wszystkim dlatego, że technologia biometryczna umożliwia szybką identyfikację klienta - po analizie jego indywidualnych cech fizycznych. Dzięki badaniu, np. układu linii papilarnych, naczyń krwionośnych dłoni, tęczówki oka, kształtu twarzy czy analizie głosu urządzenie może rozpoznać daną osobę i dać jej dostęp do konta, produktów i usług.

Zleć przelew dłonią

W PKO Banku Polskim, w 2016 roku, testowane będą pierwsze stanowiska umożliwiające autoryzację operacji bankowych, podpisywanie wniosków i pism w oparciu o technologię biometryczną. Pozwoli na to specjalnie stworzony do tego celu elektroniczny długopis. To element będący na wyposażeniu urządzenia analizującego jednocześnie głos klienta, układ naczyń krwionośnych dłoni i kształt twarzy.

System będzie również skanował dokumenty tożsamości. Wszystkie zebrane dane porówna z zapisanymi w bazie wzorcami i na tej podstawie przeprowadzi identyfikację oraz autoryzację.

Niepowtarzalne – inne dla każdego człowieka - dane biometryczne będą przechowywane w postaci szyfrowanej.

Cały system podnosi nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale też komfort klientów korzystających z bankowości. Biometria może być rozwijana we wszystkich kanałach, np. infolinii do szybszej identyfikacji dzwoniącej osoby czy podpisywania dokumentów bankowych na tablecie, bez konieczności wizyty w oddziale.

Na razie planowane teksty odbędą się w 60 oddziałach Banku, podczas których ponad 10 tys. klientów będzie mogło korzystać ze 100 stanowisk wyposażonych w urządzenia biometryczne.

Pierwszy raz na taką skalę

PKO Bank Polski jako pierwszy bank na rynku polskim proponuje rozwiązanie, które ma szansę zaistnieć i wejść do powszechnego użytku na tak dużą skalę. Do tej pory, największy projekt wdrożenia biometrii w bankowości na świecie, zrealizowały japońskie banki. W 2008 roku nowe rozwiązania do swoich systemów zaimplementowały 123 instytucje. Decyzja ta była m.in. odpowiedzią na rosnącą liczbę fraudów i oszustw bankowych. Dzięki temu banki m.in. odnotowały spadek cyberprzestępstw i poszerzyły ofertę o tzw. specjalne „bezpieczne konta”.

Innym przykładem masowego wykorzystania technologii biometrycznej jest usługa płatności dłonią, która z powodzeniem funkcjonuje w Szwecji - na kampusie uniwersyteckim w Lund, gdzie 1600 użytkowników aktywnie korzysta z płatności dłonią w 15 sklepach – bez użycia karty, haseł i kodów PIN.

Nie tylko bankowość

Prace prowadzone m.in. przez PKO Bank Polski pozwolą w przyszłości wykorzystywać i rozwijać usługi oparte o biometrię nie tylko we wszystkich kanałach bankowości, ale też w innych dziedzinach naszego życia codziennego, np. w służbie zdrowia czy administracji publicznej. Usprawni to obsługę obywateli w wielu instytucjach oraz przyspieszy obieg i zmniejszy liczbę dokumentacji papierowej.

  • Projekt biometrii w PKO Banku Polskim jest realizowany w ramach konsorcjum, w skład którego, poza bankiem, wchodzą Politechnika Gdańska oraz firma Microsystem. Start testów w oddziałach planowany jest na czerwiec 2016 roku. Budżet projektu wynosi 9,82 mln złotych, z czego 3,63 mln zł to dotacja uzyskana z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Michał Tkaczuk
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Cyfrowa transformacja Europy

Biometria - przyszłość w bankowości

loaderek.gifoverlay.png