2016.10.19

Wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy z Profilem Zaufanym

Zgubienie prawa jazdy lub zmiana danych może nas zmusić do wyrobienia wtórnika tego dokumentu. Możemy sobie oszczędzić bieganiny, jeśli wniosek o wydanie wtórnika złożymy przez Internet. Warto wiedzieć, że niektóre urzędy mogą udostępniać również usługę wydania pierwszego prawa jazdy.

Wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy z Profilem Zaufanym

Prawo jazdy nierzadko można stracić wraz z innymi dokumentami. Wspominaliśmy już, że wniosek o dowód można złożyć przez Internet, a to może oznaczać mniej stania w kolejkach i chodzenia po urzędach. Wtórnik prawa jazdy także możemy uzyskać składając wniosek w sieci.

Zanim usiądziemy do komputera musimy zebrać potrzebne dokumenty i zdjęcia. Jeśli wnioskujemy o wtórnik z powodu zmiany danych, to musimy mieć ze sobą skan aktualnego prawa jazdy. Skan powinien mieć format JPEG i rozdzielczość max. 2500 x 3500 pikseli; Rozmiar pliku nie może być większy niż 200 KB.

Przyda się również skan dokumentu pozwalającego ustalić tożsamość wnioskodawcy oraz jego zameldowanie (wszystkie strony dokumentu), a także potwierdzenie wpłaty za wydanie wtórnika prawa jazdy (w formie elektronicznej) oraz skan podpisu.

Niezbędna będzie wyraźna kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, ukazująca równomiernie oświetloną twarz w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami. Rozdzielczość zdjęcia powinna wynosić 480x615 pikseli. Rozmiar zdjęcia nie może być większy niż 100KB, a kompresja i poziom jakości JPEG nie mniejszy niż 80/100.

Jeśli mamy to wszystko, możemy rozpocząć proces składania wniosku przez Internet.

Składanie wniosku krok po kroku

Krok 1: Logujemy się do serwisu ePUAP Profilem Zaufanym, wybierając opcję “Zaloguj się przez bankowość elektroniczną”.

 Krok 1

Krok 2: W katalogu usług możemy znaleźć kategorię “Motoryzacja i transport”. Klikamy, aby rozwinąć menu usług.

Krok 2

Krok 3: W rozwiniętym menu usług powinniśmy znaleźć pozycje “Wydanie wtórnika” oraz “Wydanie wtórnika prawa jazdy”.

Krok 3

Krok 4: Po wybraniu odpowiedniej usługi (“Wydanie wtórnika prawa jazdy”) przechodzimy do karty usługi. Możliwe, że na tym etapie będziemy musieli wybrać urząd, w którym chcemy złożyć wniosek. Służy do tego wyszukiwarka nad kartą usługi. Aby przyspieszyć wyszukiwanie, proponujemy od razu kliknąć “Pokaż wszystkie urzędy lub instytucje udostępniające tę usługę”.

Krok 4

Krok 5: Po wybraniu odpowiedniego urzędu pojawi się przycisk “Załatw sprawę”. Na tym etapie warto jeszcze raz przyjrzeć się karcie usługi i przeczytać, jakie są wymagania np. odnośnie dodatkowych dokumentów.

Klikamy “Załatw sprawę”, aby przejść dalej.

Krok 5

Uwaga: Po kliknięciu w przycisk “Załatw sprawę”, system może się zachować inaczej, niż opisano w tym tekście. Przykładowo, jeśli załatwiamy sprawę w Starostwie Powiatowym Kołobrzegu, to system może nas odesłać do platformy PeUP. Załatwianie sprawy w Dąbrowie Górniczej skończy się odesłaniem do systemu SEKAP używanego przez urzędy na Śląsku. W tym tekście opisujemy załatwianie sprawy przez ePUAP, a więc niniejszy poradnik będzie przydatny dla obywateli, których urzędy udostępniły usługę przez ten system.

Krok 6: Jeśli usługa jest dostępna na ePUAP, to zobaczymy formularz do wypełnienia. Najczęściej wygląda on jak poniższy. Wprowadzamy dane - PESEL, informacje o prawie jazdy, informacje o powodzie ubiegania się o wtórnik, sposób przekazania dokumentu itd. Część informacji system wprowadzi automatycznie z konta ePUAP.

Krok 6

Krok 7: Należy nie tylko wypełnić formularz, ale również dodać załączniki, takie jak fotografia czy skan podpisu. Poniżej powinien być przycisk “Wybierz plik”, który umożliwia dodawanie załączników. W formularzach niektórych urzędów zamiast przycisku “Wybierz plik”, może być symbol zielonego plusa. Tak czy owak, trzeba pamiętać o załączeniu dokumentów.

Krok 7

Krok 8:  Po wypełnieniu formularza i dodaniu załączników, klikamy przycisk “Dalej”.

Krok 8

Krok 9: Dokument jest już zaadresowany (urząd wybraliśmy wcześniej). Przechodzimy do strony, która umożliwia podpisanie dokumentu lub wysłanie go bez podpisu. Oczywiście lepiej jest podpisać Profilem Zaufanym. W tym celu klikamy “Podpisz”.

Krok 9

Krok 10: System zapyta, jaką metodą chcemy podpisać wniosek. Wybieramy “Podpisz Profilem Zaufanym”.

Krok 10

Następnie korzystamy z opcji logowania przy pomocy banku i wybieramy „iPKO” lub Inteligo – nastąpi automatyczne przekierowanie do serwisu transakcyjnego. Po zalogowaniu widzimy pole z nazwą podpisywanego dokumentu i miejsce na podanie kodu z narzędzia autoryzacyjnego. Po potwierdzeniu operacji nastąpi automatyczny powrót do strony administracji publicznej.

Całość przypomina proces płacenia w sklepie internetowym, gdy na chwilę trafiamy na stronę banku, a po zatwierdzeniu dyspozycji wracamy do strony sklepu.

Krok 10_2

Krok 11: Wracamy na stronę umożliwiającą wysłanie dokumentu. Powinna być na niej informacja “Wszystkie podpisy prawidłowe” (strzałka 1). Aby wysłać dokument klikamy “Wyślij”. 

Krok 11

To wszystko. Powinniśmy zobaczyć informację o wysłaniu dokumentu.

Wydanie prawa jazdy po raz pierwszy

Warto wiedzieć, że ePUAP umożliwia także złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy po raz pierwszy. Tę usługę znajdziecie w katalogu usług w kategorii “Motoryzacja”, gdzie dostępne są opcje “Uzyskanie prawa jazdy” oraz “Wydanie prawa jazdy po raz pierwszy”. Tych opcji nie zobaczycie, jeśli ePUAP zapamiętał jakiś urząd i przeglądane przez was sprawy nie są przez ten urząd udostępniane.

  • Konto osobiste uławia codzienne życie. Dzięki dostępowi do bankowości elektronicznej możemy łatwo płacić rachunki za mieszkanie, prąd, gaz czy wodę, a dzięki karcie płatniczej – szybko regulować należności np. na stacji benzynowej, w sklepie czy restauracji. Od niedawna załatwimy też sprawy urzędowe (. Profil Zaufany). Takich zalet jest dużo więcej. Nie masz jeszcze konta w PKO Banku Polskim? Wybierz najbardziej odpowiednie dla siebie.

    • PKO Konto za Zero - konto i karta za 0 zł przy aktywnym korzystaniu plus debet nawet do 1000 zł -  Otwórz konto
    • PKO Konto bez Granic – wiele atrakcyjnych usług, w tym wypłaty z bankomatów w Polsce i na świecie  - w ramach tylko jednej opłaty - Otwórz konto
    • PKO Konto dla Młodych - w pełni internetowe i mobilne konto dla osób w wieku 18-26 lat -  Otwórz konto
    • PKO Konto za Zero dla Rodziny 500+- specjalne warunki cenowe dla wszystkich klientów korzystających z rządowego programu Rodzina 500+ - Otwórz konto

Marcin Maj
Dziennik Internautów

Czytaj także:

Proste kroki do Profilu Zaufanego

Wniosek o kartę EKUZ z Profilem Zaufanym - jak to zrobić?

loaderek.gifoverlay.png