Wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy z Profilem Zaufanym
Zgubienie prawa jazdy lub zmiana danych może nas zmusić do wyrobienia wtórnika tego dokumentu. Możemy sobie oszczędzić bieganiny, jeśli wniosek o wydanie wtórnika złożymy przez Internet. Warto wiedzieć, że niektóre urzędy mogą udostępniać również usługę wydania pierwszego prawa jazdy.
Prawo jazdy nierzadko można stracić wraz z innymi dokumentami. Wspominaliśmy już, że wniosek o dowód można złożyć przez Internet, a to może oznaczać mniej stania w kolejkach i chodzenia po urzędach. Wtórnik prawa jazdy także możemy uzyskać składając wniosek w sieci.
Zanim usiądziemy do komputera musimy zebrać potrzebne dokumenty i zdjęcia. Jeśli wnioskujemy o wtórnik z powodu zmiany danych, to musimy mieć ze sobą skan aktualnego prawa jazdy. Skan powinien mieć format JPEG i rozdzielczość max. 2500 x 3500 pikseli; Rozmiar pliku nie może być większy niż 200 KB.
Przyda się również skan dokumentu pozwalającego ustalić tożsamość wnioskodawcy oraz jego zameldowanie (wszystkie strony dokumentu), a także potwierdzenie wpłaty za wydanie wtórnika prawa jazdy (w formie elektronicznej) oraz skan podpisu.
Niezbędna będzie wyraźna kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, ukazująca równomiernie oświetloną twarz w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami. Rozdzielczość zdjęcia powinna wynosić 480x615 pikseli. Rozmiar zdjęcia nie może być większy niż 100KB, a kompresja i poziom jakości JPEG nie mniejszy niż 80/100.
Jeśli mamy to wszystko, możemy rozpocząć proces składania wniosku przez Internet.
Składanie wniosku krok po kroku
Krok 1: Logujemy się do serwisu ePUAP Profilem Zaufanym, wybierając opcję “Zaloguj się przez bankowość elektroniczną”.
Krok 2: W katalogu usług możemy znaleźć kategorię “Motoryzacja i transport”. Klikamy, aby rozwinąć menu usług.
Krok 3: W rozwiniętym menu usług powinniśmy znaleźć pozycje “Wydanie wtórnika” oraz “Wydanie wtórnika prawa jazdy”.
Krok 4: Po wybraniu odpowiedniej usługi (“Wydanie wtórnika prawa jazdy”) przechodzimy do karty usługi. Możliwe, że na tym etapie będziemy musieli wybrać urząd, w którym chcemy złożyć wniosek. Służy do tego wyszukiwarka nad kartą usługi. Aby przyspieszyć wyszukiwanie, proponujemy od razu kliknąć “Pokaż wszystkie urzędy lub instytucje udostępniające tę usługę”.
Krok 5: Po wybraniu odpowiedniego urzędu pojawi się przycisk “Załatw sprawę”. Na tym etapie warto jeszcze raz przyjrzeć się karcie usługi i przeczytać, jakie są wymagania np. odnośnie dodatkowych dokumentów.
Klikamy “Załatw sprawę”, aby przejść dalej.
Uwaga: Po kliknięciu w przycisk “Załatw sprawę”, system może się zachować inaczej, niż opisano w tym tekście. Przykładowo, jeśli załatwiamy sprawę w Starostwie Powiatowym Kołobrzegu, to system może nas odesłać do platformy PeUP. Załatwianie sprawy w Dąbrowie Górniczej skończy się odesłaniem do systemu SEKAP używanego przez urzędy na Śląsku. W tym tekście opisujemy załatwianie sprawy przez ePUAP, a więc niniejszy poradnik będzie przydatny dla obywateli, których urzędy udostępniły usługę przez ten system.
Krok 6: Jeśli usługa jest dostępna na ePUAP, to zobaczymy formularz do wypełnienia. Najczęściej wygląda on jak poniższy. Wprowadzamy dane - PESEL, informacje o prawie jazdy, informacje o powodzie ubiegania się o wtórnik, sposób przekazania dokumentu itd. Część informacji system wprowadzi automatycznie z konta ePUAP.
Krok 7: Należy nie tylko wypełnić formularz, ale również dodać załączniki, takie jak fotografia czy skan podpisu. Poniżej powinien być przycisk “Wybierz plik”, który umożliwia dodawanie załączników. W formularzach niektórych urzędów zamiast przycisku “Wybierz plik”, może być symbol zielonego plusa. Tak czy owak, trzeba pamiętać o załączeniu dokumentów.
Krok 8: Po wypełnieniu formularza i dodaniu załączników, klikamy przycisk “Dalej”.
Krok 9: Dokument jest już zaadresowany (urząd wybraliśmy wcześniej). Przechodzimy do strony, która umożliwia podpisanie dokumentu lub wysłanie go bez podpisu. Oczywiście lepiej jest podpisać Profilem Zaufanym. W tym celu klikamy “Podpisz”.
Krok 10: System zapyta, jaką metodą chcemy podpisać wniosek. Wybieramy “Podpisz Profilem Zaufanym”.
Następnie korzystamy z opcji logowania przy pomocy banku i wybieramy „iPKO” lub Inteligo – nastąpi automatyczne przekierowanie do serwisu transakcyjnego. Po zalogowaniu widzimy pole z nazwą podpisywanego dokumentu i miejsce na podanie kodu z narzędzia autoryzacyjnego. Po potwierdzeniu operacji nastąpi automatyczny powrót do strony administracji publicznej.
Całość przypomina proces płacenia w sklepie internetowym, gdy na chwilę trafiamy na stronę banku, a po zatwierdzeniu dyspozycji wracamy do strony sklepu.
Krok 11: Wracamy na stronę umożliwiającą wysłanie dokumentu. Powinna być na niej informacja “Wszystkie podpisy prawidłowe” (strzałka 1). Aby wysłać dokument klikamy “Wyślij”.
To wszystko. Powinniśmy zobaczyć informację o wysłaniu dokumentu.
Wydanie prawa jazdy po raz pierwszy
Warto wiedzieć, że ePUAP umożliwia także złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy po raz pierwszy. Tę usługę znajdziecie w katalogu usług w kategorii “Motoryzacja”, gdzie dostępne są opcje “Uzyskanie prawa jazdy” oraz “Wydanie prawa jazdy po raz pierwszy”. Tych opcji nie zobaczycie, jeśli ePUAP zapamiętał jakiś urząd i przeglądane przez was sprawy nie są przez ten urząd udostępniane.
Konto osobiste uławia codzienne życie. Dzięki dostępowi do bankowości elektronicznej możemy łatwo płacić rachunki za mieszkanie, prąd, gaz czy wodę, a dzięki karcie płatniczej – szybko regulować należności np. na stacji benzynowej, w sklepie czy restauracji. Od niedawna załatwimy też sprawy urzędowe (. Profil Zaufany). Takich zalet jest dużo więcej. Nie masz jeszcze konta w PKO Banku Polskim? Wybierz najbardziej odpowiednie dla siebie.
- PKO Konto za Zero - konto i karta za 0 zł przy aktywnym korzystaniu plus debet nawet do 1000 zł - Otwórz konto
- PKO Konto bez Granic – wiele atrakcyjnych usług, w tym wypłaty z bankomatów w Polsce i na świecie - w ramach tylko jednej opłaty - Otwórz konto
- PKO Konto dla Młodych - w pełni internetowe i mobilne konto dla osób w wieku 18-26 lat - Otwórz konto
- PKO Konto za Zero dla Rodziny 500+- specjalne warunki cenowe dla wszystkich klientów korzystających z rządowego programu Rodzina 500+ - Otwórz konto
Marcin Maj
Dziennik Internautów
Czytaj także:
Proste kroki do Profilu Zaufanego
Wniosek o kartę EKUZ z Profilem Zaufanym - jak to zrobić?
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?