2018.04.11

Giełda dla początkujących. 8 wskazówek dla nowego inwestora

Masz oszczędności, które zamierzasz pomnożyć? Myślisz już o emeryturze i chciałbyś zacząć gromadzić większy kapitał? Interesujesz się giełdą, ale nie potrafisz się po niej poruszać? Oto ABC inwestowania.

Wskazówka 1 - Najpierw rachunek.

Przed rozpoczęciem inwestycji na giełdzie papierów wartościowych powinieneś założyć rachunek inwestycyjny w domu maklerskim, na którym przechowywane będą zarówno twoje pieniądze, jak i instrumenty finansowe. Na podstawie ankiety MiFID zbadamy twoje preferencje inwestycyjne, uwzględniając przy tym akceptowany przez ciebie poziom ryzyka oraz indywidualną sytuację finansową i określimy, które usługi są dla ciebie odpowiednie.

Wskazówka 2 – Trzymaj rękę na pulsie

DM PKO Banku Polskiego posiada największą w Polsce liczbę placówek świadczących usługi maklerskie – są to 33 Punkty Obsługi Klienta i ponad 1000 Punktów Usług Maklerskich zlokalizowanych w oddziałach PKO Banku Polskiego, w których możesz otworzyć rachunek inwestycyjny oraz wybrać usługi odpowiednie dla siebie. Dodatkowo pamiętaj o możliwości podpisania wniosku o aktywowanie usług w zakresie dostępu do rachunku inwestycyjnego za pośrednictwem serwisu telefonicznego lub aplikacji internetowych, dzięki czemu zdobędziesz dostęp do nowoczesnego serwisu transakcyjnego supermakler (także w formie aplikacji na smartfony i tablety) oraz rozbudowany program do notowań ePromak Professional wyposażony w szereg narzędzi analitycznych. A dzięki powiązaniu rachunku inwestycyjnego z rachunkiem bankowym w PKO Banku Polskim otrzymasz także dostęp do usług maklerskich z poziomu systemów bankowości elektronicznej iPKO i Inteligo.

Wskazówka 3 – Masz wybór

Jeśli właśnie zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem i cenisz bezpieczną formę lokowania pieniędzy, możesz wybrać obligacje skarbowe, których emitentem jest Skarb Państwa. Pozwalają one inwestować zgodnie z obraną strategią – i to zarówno pod względem horyzontu czasowego, jak i częstotliwości dokonywanych wpłat. Wybierając obligacje skarbowe, możesz liczyć na terminowość wypłacanych odsetek i dużą przewidywalność dochodów. Gdy jednak twoja skłonność do ryzyka jest nieco większa, możesz zainteresować się funduszami inwestycyjnymi, zwłaszcza tymi z niższym poziomem ryzyka (dłużne, płynnościowe), a następnie wybierać te bardziej ryzykowne (akcyjne). Jeśli masz apetyt na znacznie większe ryzyko, pomyśl o samodzielnym inwestowaniu w akcje. Zawsze pamiętaj jednak o podstawowych zasadach inwestowania, w tym o dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. 

Wskazówka 4 – Skorzystaj z podpowiedzi

Ciekawą alternatywą dla samodzielnych inwestycji może być usługa Doradztwa inwestycyjnego. To oferta gotowych Portfeli modelowych, dostosowanych do twoich potrzeb – posiadanej przez ciebie wiedzy i deklarowanego poziomu ryzyka. Wystarczy, że będziesz podążał za wybraną strategią, odwzorowując Portfele modelowe na swoim rachunku inwestycyjnym bez poświęcenia czasu na indywidualne analizy spółek, wyszukiwanie kluczowych informacji o spółkach czy też opracowywanie własnej strategii. Portfele przygotowuje nasz doradca inwestycyjny wspierany działem analiz, który ciągle obserwuje rynek oraz wyszukuje okazje inwestycyjne stanowiące podstawę do budowy portfeli modelowych. Na bieżąco uwzględnia on odpowiedni udział inwestycji w portfelu oraz pomaga we właściwym momencie dostosować inwestycje do dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej.

Wskazówka 5 – Spełniaj marzenia

Jeśli interesujesz się inwestowaniem za granicą i dostrzegasz potencjał w zakupie akcji takich globalnych marek jak Coca-Cola, Facebook czy Rolls-Royce, możesz w każdym momencie aktywować na swoim rachunku usługę dostępu do rynków zagranicznych. W zależności od preferencji czeka na ciebie opcja inwestowania w sumie w dziewięciu walutach obcych. Usługa ta nie wiąże się z dodatkowymi kosztami przewalutowania.

Wskazówka 6 – Inwestuj już w szkole

Jeśli jesteś uczniem lub studentem i posiadasz wolne środki finansowe, możesz pomyśleć o inwestycjach i o możliwościach, jakie daje rynek kapitałowy. Dzięki preferencyjnym stawkom opłat i prowizji dedykowanym dla rachunku oferowanego uczniom i studentom zyskasz dodatkowe korzyści przy pomnażaniu swoich pieniędzy na giełdzie, a poprzez systematyczne oszczędzanie i inwestowanie zbudujesz kapitał, który przyda ci się w przyszłości.

Wskazówka 7 – Pomyśl o przyszłości

Myślisz o giełdzie i długoterminowym oszczędzaniu na przyszłą emeryturę? Oferta rachunków IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) jest właśnie dla ciebie. Elastyczna pod względem dostępności, niezależnie od twojego wieku i instrumentów, na które możesz składać zlecenia. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego umożliwia oszczędzanie m.in. w ramach konta SUPER IKE, gdzie zgromadzone środki można zainwestować zarówno w instrumenty notowane na GPW w Warszawie, jak i w detaliczne obligacje skarbowe oferowane na rynku pierwotnym.

Wskazówka 8 – Wybieraj najlepszych

Przez ponad 25 lat funkcjonowania Dom Maklerski PKO Banku Polskiego wyspecjalizował się w obsłudze maklerskiej klientów instytucjonalnych i indywidualnych. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. W 2017 r. został laureatem Ogólnopolskiego Badania Inwestorów. Zajął pierwsze miejsce w rankingu przygotowanym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, a w całym 2017 r. osiągnął najwyższe obroty na GPW w Warszawie. Analitycy DM PKO Banku Polskiego zajęli najwyższe miejsce na podium w rankingu Gazety Giełdy „Parkiet” w zestawieniu dla najlepszego zespołu analitycznego oraz dla najlepszych analityków w poszczególnych sektorach. 

Agnieszka Polańska
Młodszy specjalista Dom Maklerski PKO Banku Polskiego

Inwestor-nowicjusz okiem zawodowca, czyli cenne rady na początek

Z Andrzejem Zajko, zastępcą dyrektora w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego rozmawia Grzegorz Culepa, ekspert w PKO Banku Polskim

Spotyka Pan w swojej pracy zarówno wieloletnich, giełdowych inwestorów, którym udało się już solidnie pomnożyć swój kapitał, jak i takich, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki. Łatwo jest ich odróżnić?

Często osoby zaczynające swoją przygodę z giełdą nie do końca wiedzą, czego mogą się spodziewać. Chcą jak najwięcej zarobić i oczywiście jak najmniej stracić, i to w jak najkrótszym czasie. Wtedy warto doradzić, by udali się do jednego z naszych Punktów Obsługi Klienta i przeanalizowali to, co wynika z ich wiedzy, doświadczenia, ocenili, jakie są ich możliwości inwestowania. Rozmowa z profesjonalistą to zawsze nieoceniona pomoc, wsparcie, ale także wartość, która będzie procentować podczas kolejnych kroków realizowania inwestycji.

Jakie predyspozycje powinien mieć inwestor?

Wszystko zależy od instrumentów, które leżą w kręgu jego zainteresowań. Potrzebna jest skłonność do ryzyka i szybkość reagowania. Ważne są też upór i systematyczność w dążeniu do celu. Dobry gracz giełdowy nie może kierować się emocjami, ale stawiać na chłodną kalkulację potencjalnych zysków i strat. Najważniejsza jednak jest wiedza – na temat rynku kapitałowego, ekonomii i giełdy – jej funkcjonowania, zależności, zasad i regulacji. Przyda się znajomość analizy fundamentalnej i technicznej. Wydaje się, że bez wiedzy, nawet podstawowej, nie warto zaczynać przygody z inwestycjami na giełdzie.

Jeśli podjąłem decyzję, że chciałbym spróbować, to od czego powinienem zacząć?

Bez wątpienia – od edukacji. Najważniejsza jest wiedza. Należy poznać przynajmniej podstawowe zasady działania rynku kapitałowego. Następnie powinno nastąpić określenie własnych celów i ich weryfikacja. Proponuję również rozmowę z doświadczonym pracownikiem POK, która pozwoli ukierunkować odpowiednie działania.

Jak uniknąć błędów na początku przygody z giełdą?

Największymi błędami są brak wiedzy i takie przekonanie, że nie jest ona konieczna. Najlepiej jest nie popełniać błędów, ucząc się na błędach innych i czerpiąc z ich doświadczenia. Szkolenia, artykuły branżowe, książki, webinaria, gazety branżowe, strony internetowe, spotkania z analitykami… Warto w miarę możliwości korzystać z każdej opcji. Na wszystkich etapach inwestowania przydaje się poszerzanie wiedzy i trzymanie ręki na pulsie. 

Czytaj także:

Dom Maklerski PKO Banku Polskiego liderem obrotów w 2017 r.

Dyrektywa MiFID II: obligacje skarbowe – bezpieczne pomnażanie

Dyrektywa MiFID II – wiedza, czyli wiele możliwości

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Z Banku

   02019.01.17

   Statuetka za współpracę z SGH

   PKO Bank Polski otrzymał podziękowanie oraz statuetkę za współpracę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Okazją było 20-lecie istnienia Klubu Partnerów tej uczelni.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  Pokaż więcej